Rekordot ért el a Nagy-Britanniába érkező migránsok száma

2015.08.27. 12:16

Rekordszintre emelkedett a Nagy-Britanniában tartósan letelepedő külföldiek száma, írja a theguardian.com. A helyi statisztikai hivatal a márciustól márciusig tartó időszakban mért adatai alapján 330 ezer új bevándorló érkezett Nagy-Britanniába. Ez tízezerrel több, mint a 2005-ös rekord volt.

A növekedésen belül 56 ezerrel nőt a más EU-tagállamokból érkezők száma, és 39 ezerrel az EU-n kívülről érkezőké.

A jelentésből az is kiderült, hogy 2014-ben meghaladta a 8 milliót a Nagy-Britanniában élő külföldiek száma, akik közül 3 millió már megkapta az állampolgárságot.

A 2005-ös szintén kiugróan magas szám, ami 10 ezerrel maradt alatta az ideinek, a Lengeylországból, és más kelet-európai országokból érkező munkavállalók miatt volt annyi, amennyi.

Üzleti intézetek arra hívják fel a figyelmet a Guardien cikke szerint, hogy a mostani rekordszámot nem szabad a kormánynak arra használnia, hogy erre hivatkozva akadályozza az országba érkező, a gazdaság alapját jelentő pozitív bevándorlást.

Eközben Olaszországban

Megüresedett ipari létesítmények és volt börtönök megnyitását mérlegeli az olasz kormány az Itáliába érkező illegális bevándorlók elhelyezésére, írja az MTI. A római belügyminisztérium szerint a következő egy hónapban további húszezer migráns érkezik.

Az olasz belügyminisztérium szakértői szerint amíg tart a nyári jó idő, az illegális bevándorlás áradata nem áll le. Ellenkezőleg, a líbiai emberkereskedők minél több bevándorlót igyekeznek útnak indítani az olasz partok felé, zsúfolásig tömve az észak-afrikai partokról indulót bárkákat. A La Repubblica című olasz napilap csütörtöki száma azt írta, hogy a római belügyminisztérium további 20 ezer illegális bevándorló érkezésével számol szeptember végéig.

A nyár eleje óta érkezett bevándorlók száma így meghaladja majd a hatvanezret. Év elejétől több mint 111 ezer illegális bevándorló érkezett Olaszországba. Ez a mindenkori legmagasabb szám az olaszországi migráció történetében. Többségük eritreai, nigériai és szomáliai volt. Tavaly ebben az időszakban azonban csak háromezerrel kevesebben érkeztek.

Eközben Ausztriában

Szigorúbb osztrák menekültpolitikát helyezett kilátásba Ausztria külügyminisztere, ha nem történik egységes uniós lépés a menekültek elosztásában, írja az MTI.

Sebastian Kurz szerint ha egyes államok, mint Görögország, továbbküldik és átengedik a migránsokat, annak logikus következménye lesz a határellenőrzés. A miniszter a osztrák közszolgálati televízió (ORF) szerda késő esti műsorában arról is beszélt, hogy Görögországnak ugyan segítségre van szüksége a kérdés megoldásában, azonban ha az ország nem veszi fel a harcot az embercsempészekkel, akkor csak tolódik a probléma és kiéleződik a helyzet.

A tárcavezető szerint amennyiben nem születik közös európai megoldás, úgy egyre több ország fogja a kérdést önállóan kezelni, akárcsak Magyarország a határ menti kerítés építésével. Kurz szerint közös európai intézkedések és a Görögországgal való szoros együttműködés esetén mindezek a lépések megspórolhatók lennének.

Nem zárta ki a hadsereg határ menti feladatokra vonatkozó bevetését az osztrák védelmi miniszter, aki szerint amennyiben a belügyminiszter úgy látja, hogy a rendőrség már nem bírja a feladatokat, úgy segítséget kérhet a védelmi tárcától.