Rettenetes Orbánt kiált a külföldi sajtó
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
The New York Times: Magyarország xenofób válasza címmel írt terjedelmes cikket "a második világháború óta legnagyobb menekültválságról" Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete a The New York Times című amerikai lapban. Írásában aggasztónak nevezte, "ahogyan és amiért a magyar kormány őrizetbe vette és zaklatta" a többségében Szíriából, kisebb létszámban Afganisztánból és Észak-Afrikából érkező menekülteket.
Kounalakis szerint figyelemre méltó, hogy Orbán Viktor milyen korán felkészült a menekültáradatra. A júniusban országszerte kitett óriásplakátok a volt nagykövet szerint nem a bevándorlóknak, hanem a magyaroknak szóltak, és azokkal megvetették az alapjait annak, hogy a magyar embereket "beoltsák" a menekültekkel érzett szimpátia ellen, áll az MTI hírösszefoglalójában.
The Guardian: Európának szembe kell szállnia a "rettenetes Orbánnal" - írta hétfői vezércikkében a The Guardian. A baloldali brit napilap online változatán megjelent szerkesztőségi írás szerint "a kontinens többi részének szembe kell fordulnia ezzel a rothadt rezsimmel". A lap szerint fontos a különbségtétel a magyar kormány kegyetlensége és Magyarország egésze között.
The Financial Times: a brit lap internetes kiadásában Simeon Gyankov egykori bolgár miniszterelnök-helyettes úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor meglátta a gyengeséget a bevándorlási válságra adott európai válaszban, és azt saját hangjának a hallatására használja fel. "Európa késlekedett azoknak az intézkedéseknek a fontolóra vételével, amelyek a bevándorlók első hullámának kitett frontországok - Görögország és Olaszország, mellettük Bulgária, Magyarország és Spanyolország - megsegítését célozzák" - állapította meg a szerző.
La Repubblica: Az olasz balközép újságnak Adam Michnik lengyel újságíró-politikus adott interjút. Michnik kijelentette, hogy a migránsokkal szembeni "elutasítás egoizmusa, amelynek szélsőséges megnyilvánulása Orbán Magyarországán, de máshol is tapasztalható, Európa szégyene". Úgy vélte, hogy "ami Budapesten történt, elárulja a kommunizmus elleni 1989-es forradalomból született ideálokat". Az olasz napilap szerint Ferenc pápának a menekültek befogadását szorgalmazó felhívása "mintegy kihívás a befogadást ellenző európai politikusok felé, mint amilyen a magyar kormányfő".
Vecernji List: a horvát napilap A magyar rendőrök rosszabbak mint a terroristák címmel közölt írást hétfőn. Hassan Haidar Diab újságíró, a lap munkatársa Ausztriában három menekültet is megszólaltat. Egy 25 éves szír férfi szerint a Iszlám Állam terroristái kíméletesebbek voltak a magyar rendőröknél. Egy másik szír férfi azt állította, hogy amit Magyarországon átéltek, az egy "borzalom" volt, szavakkal leírhatatlan. Állítása szerint a magyarok egy román határ melletti börtönbe zárták őket, három napig nem kaptak enni, ha valamit kérni mertek, gumibotokkal ütötték őket és hozzányúltak asszonyaikhoz. Egy harmadik, magát szír menekültnek valló férfi arról számolt be, hogy a rendőrök megpofozták és leköpték őket.
El País: "Kifullad az Orbanomics" címmel közölt írást a magyar gazdaságról internetes oldalán az El País című spanyol baloldali liberális napilap. A cikk szerzője hivatkozik arra, a gazdasági növekedés idén a második negyedévben 2,7 százalék volt, amely elmarad a tervezett 3,2 százaléktól. A szerző megállapítása szerint az egyedi gazdasági modell ártott a külföldi befektetéseknek, és úgy látja: a bankadó, amely kedvezőnek bizonyult a költségvetési hiány csökkentésére, most a kormány ellen fordult.