A német és osztrák kancellár most nem bántotta Magyarországot
Nagyrészt az elmúlt hét történéseit, és a menekültekkel kapcsolatos politika jelentős változását magyarázta Berlinben Angela Merkel német, és Werner Faymann osztrák kancellár. A Magyarországot korábban élesen bíráló két politikus most csak áttételes utalásokat tett Budapest lépéseire. Míg az osztrák kancellár többször utalt arra, hogy minden uniós forrásból részesedő tagállamnak vannak kötelezettségei is, Merkel most azt mondta: Európa egyik legnagyobb válságát nem fenyegetésekkel, vagy a támogatások elvonásával, hanem megegyezéssel lehet kezelni. Németország és Ausztria rendkívüli uniós csúcs összehívását kezdeményezi jövő hétre.
A berlini sajtótájékoztató főbb megállapításai:
- Németországnak az elmúlt két hétben akut szükséghelyzetben kellett cselekednie, ezért egyfajta humanitárius kivételként több tízezer embert befogadott komolyabb ellenőrzések nélkül.
- Látták azonban, hogy ez a helyzet hosszabb távon nem tartható fenn, érzékelték a német lakosság aggodalmát, ezért vezették be biztonsági okokból vasárnap este a határellenőrzést.
- Merkel nem érzi magát hibásnak amiatt, hogy korábban azt mondta: a háborús övezetekből érkező szírek többségét be tudják fogadni. Látván, hogy ezt a menekültáradatot nem bírják, nekik is változtatniuk kellett a politikájukon. Ellenőrzöttebbé és rendezettebbé kellett tenni a menekültek befogadását.
- Merkel szerint az igazi menekültek az unión belül már mindenhol megfelelő védelemben részesülnek, arra viszont nincs joguk, hogy eldöntsék, melyik országban akarnak élni.
- Merkel szerint Európa egyik legnagyobb válsága zajlik. Ezt nem szankciókkal és fenyegetésekkel, hanem a tagországok közös fellépésével lehet megoldani.
- Merkel és Faymann egyetértett abban, hogy a válságot a menekülteket kibocsátó országok stabilizálására fordított forrásokkal is kezelni kell. A párbeszédbe Törökországot is aktívan be kell vonni. Az unió külső határain lévő hotspotokon kell eldönteni, ki a befogadható menekült.
- Werner Faymann osztrák kancellár többször is hangsúlyozta: a humanitárius elvek alapján Európának kötelessége segítséget nyújtani a háborús övezetekből menekülőknek. El kell azonban dönteni, ki jogosult menedékre és ki nem.
- Faymann szerint Németország, Ausztria és Svédország egyedül nem tudja megoldani ezt a helyzetet. Az nem járja, hogy ezt a nettó befizető országok fizessék, a támogatott országok pedig csak részesednek az uniós forrásokból, de uniós kötelezettségeiket nem teljesítik.