A horvátok regisztrálják és táborokba szállítják a menekülteket
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Cikkünk folyamatosan frissül.
Úgy tűnik, a menekültek hamar alkalmazkodtak ahhoz az új helyzethez, hogy Magyarországon keresztül már nem lehet eljutni Nyugat- és Észak Európába. Már kedden este elkezdtek a szerb–macedón határról egyenesen Horvátország felé tartani, miközben Horgosnál már csak alig pár száz ember vár arra, hogy megnyíljon a magyar határ. Így Magyarországon jelentősen enyhülni fog a menekültáradat, a probléma azonban európai szinten nem oldódott meg, csak mostantól valószínűleg Horvátország és Szlovénia lesz a két tranzitország nyugat felé.
Menekültválság percről percre itt ->>>>
A horvát hatóságok regisztrálják, majd Zágráb-közeli menekülttáborokba szállítják a Szerbia felől érkező menekülteket, írja a Guardian. Az Európai Tanács menekültügyi adatbázisa szerint Horvátországban összesen 700 hely van a befogadóállomásokon.
A Horvátországba érkező menekültek száma szerda reggel óta meredeken emelkedik, a horvát belügyminisztérium jelentése szerint eddig 277 menekült lépte át a szerb-horvát határt.
A határ szerbiai oldalán található Sid városához szerda reggel körülbelül 30-40 szíriai és afgán menekült érkezett. A macedón–szerb határról, Preševo városától kedden este kezdték el Sidbe szállítani a menekülteket azok a buszok, amelyek korábban Horgoshoz vitték őket. A Guardian szerint a reggel megérkező csoport valószínűleg az első, amely ezen az úton próbál eljutni Nyugat -és Észak-Európába.
„Hallottuk, hogy Magyarországot lezárták, és a rendőrök azt mondták, errefelé induljunk tovább. Nem igazán tudjuk, hogy mit csináljunk. Szükségünk lesz csónakra?" – kérdezte az AFP tudósítóját az egyik érkező menekült, aki megkönnyebbült, hogy nem kell vízen átkelnie Horvátországba.
A horvát–szerb határon a délszláv háború után rengeteg akna maradt, a horvát aknamentesítő szervezet szerint körülbelül még 50 ezer akna lehet 505 négyzetkilométeren. Bár az aknaveszélyes területeket táblák jelölik, ezeken nincs arab felirat, ezért a magyar Migration Aid egy térképet készített, amelyen jelölik a veszélyes területeket:
Spread maps showing minefields at CRO/SRB border & warn #refugees to only use highways & avoid walking cross fields pic.twitter.com/SKgZ6RKJXl
— MigrationAid Hungary (@MigrationAidHu) 2015. szeptember 16.
A Reuters szerint a rendőrök már értesítették az aknamentesítő szakembereket arról, hogy a menekültek gyalog, az aknaveszélyes területek közelében kelnek át a határon, és szerdán délelőtt már meg is érkeztek az első aknamentesítők.
A nagy menekülthullám előtt, 2015 májusában kevesebb mint száz menedékkérő élt Horvátországban. Miközben az EU-ban 2014-ben 44 százalékkal nőtt a menedékkérők száma, Horvátországban 58 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Ez Horvátország esetében 450 menedékkérőt jelentett 2014-ben, míg Magyarországon közel 43 ezer menedékkérőt regisztráltak. Horvátországban 25-en, Magyarországon 510-en kaptak menekültstátuszt tavaly.
Szlovénia szintén nem számított eddig sem fontos célországnak, sem forgalmas tranzitországnak. Tavaly 385 menedékkérelmet adtak be az országban, de a menekültek nagy része még az eljárás vége előtt továbbállt, így összesen 95 kérelem jutott el a végső döntésig, és 45 ember kapott menekültstátuszt.
Lehet, hogy mindez most sem fog megváltozni, mivel Zoran Milanović miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy Horvátország segíteni fog eljutni a menekülteknek oda, ahová akarnak.
Horvátország kész arra, hogy befogadja ezeket a szerencsétlen embereket, és segítse őket abban, hogy eljussanak oda, ahová akarnak menni. Ez nyilvánvalóan Németország vagy valamelyik skandináv ország
– mondta a kormányfő. Milanović szerint Horvátországban közel sem lesznek olyan állapotok, mint Szerbiában és Magyarországon. Továbbra is elutasította, hogy falakkal vagy szögesdróttal védjék meg az ország határait a menekülthullámmal szemben. A horvát kormányfő csütörtök reggel találkozik az osztrák kancellárral, Werner Faymannal, hogy egyeztessenek a kialakult helyzetről.
Ugyanakkor Kolinda Grabar Kitarović horvát elnök levéllel fordult Milanovićhoz, amelyben kifejtette, a Horvátországot elérő menekültáradat miatt a lehető leghamarabb össze kell hívni a nemzetbiztonsági tanács ülését, mondván, meggyőződése, hogy ez nemcsak menekültügyi, de biztonsági kérdés is, amelyet a legfelsőbb állami szinten kell megvitatni, írja a Vajdaság Ma.
Közben a szlovén hatóságok is készülnek a potenciális menekültáradtra. A szlovén belügyminisztérium szerint az ország akár több ezer menekültet is képes átmenetileg befogadni, írja Dnevnik. Szlovénia megerősítette határait, mozgósította a rendőrséget, és helikoptereket rendelt a szlovén-magyar és a szlovén-horvát határra - közölte Sefic Bostjan államtitkár szerdán Lendván. Azt is mondta, hogy Lendván regisztrációs központot hoznak létre. Egyelőre nem tudni, hány migránsra kell számítani - mondta. Arra a kérdésre, hogy Szlovénia hány menekültet tud fogadni, azt válaszolta: "attól függ, mennyien jönnek". "A jelenlegi kapacitás 5-7 ezerre tehető, de mindenkiről gondoskodni fogunk" - mondta.