Durván hülyézik egymást a szerbek és a horvátok

GettyImages-489300834
2015.09.24. 15:07
A délszláv háború feszültségét idézi a szerb-horvát viszony. Kezdődött minden azzal, hogy a szerbek buszoztatták a menekülteket a horvátokhoz, akik erre megbénították a teherforgalmat, majd Belgrád meglépte ugyanezt. Most már a szerbek nem léphetik át a horvát határt.

Feszültebb már nem is lehetne a horvát-szerb viszony: az országok vezetői lassan nem is hajlandóak beszélni egymással, hanem csak a médiában üzengetnek a másiknak. A horvát újságok a szerbeken gúnyolódnak, a másik oldalnál ugyanez megy fordítva. Zágráb lépett legutóbb: nem enged át senkit szerbiai iratokkal a határon.

Minden a magyar-szerb határzárral történt

Minden úgy kezdődött, hogy múlt kedden a magyar kormány teljesen lezárta a migránsok előtt az átkelést a szerb határon és bevezette a válsághelyzetet Csongrád és Bács-Kiskun megyékre. A duzzadó tömeget egy ideig mindenféle beavatkozás nélkül nézték a szerb hatóságok.

Egészen addig, amíg az uniós tagállam Horvátország felé elindult a menekültek első csoportja. Zágráb ekkor jelezte, hogy felkészült a tömegek fogadására. Szerbia erre úgy döntött, hogy elbuszoztatja a Röszkénél várakozókat a tovarniki, horvát-szerb határhoz. Zoran Milanović horvát kormányfő hiába hajtogatta, hogy megbirkóznak a menekültáradattal: összeroppant az ellátórendszerük azután, hogy néhány óra alatt 20 ezren léptek be az országba.

Elmebajra reagálni nem tudnak

A szerbeket ez nem zavarta, folytatták a buszoztatást. Milanović megpróbálta Belgrádnál elérni, hogy felhagyjanak az utaztatással, de hétfőig nem járt sikerrel. Ekkor megtiltotta a szerb teherszállítást Horvátország területén (se hajók, se vonatok, se teherautók nem indulhattak el.) Nikolá Szelákovics szerb igazságügyi miniszter válaszul ugyanezt bevezette a másik oldalra. Csütörtökön Zágráb lépett: nem engedik át a szerbeket a határon.

Belgrád ezen, ha lehet, még jobban felháborodott. 

Ez olyan fokú elmebaj, amire nem lehet mit reagálni

– jelentette ki Alekszander Vucsics szerb miniszterelnök.

A horvát határőrség délelőtt még azt közölte: leállt az informatikai rendszerük, ezért nem mehetnek át a szerbek. Ezt aztán gyorsan cáfolta Milanović, elmondta, hogy szó sincs rendszerleállásról, lezárták a határt a szomszédok előtt. Délre aztán annyiban pontosította ezt, hogy csak a gépjárművek nem mehetnek át, gyalog bárki átkelhet. Ehhez képest a Reuters tudósításából az derül ki, hogy mindenkit visszafordítanak a közös határátkelőről.

Zoran Milanović és Alekszander Vucsics
Zoran Milanović és Alekszander Vucsics
Fotó: Andrej Isakovic / AFP

Milanović kiutat is adott a helyzetből: egyrészről a szerbeknek le kell állniuk a buszoztatással, másrészről átpasszolta a problémát Magyarországnak. Azt várják ugyanis, hogy a magyar fél megnyissa a röszkei-horgosi átkelőhelyet.

A horvát kormányfő egyeztetett is Orbán Viktorral a brüsszeli EU-csúcson, de sokra nem jutottak:

Orbán hajtogatja a magáét, de igazából nem tudott meggyőzni... Megmondtam neki, hogy az én nevemben nem kell megvédenie a kereszténységet, nem kell, köszönöm. 

– közölte Milanović. 

Horvátok? Usztasák!

A szerb külügy sem tétlenkedett: a második világháborús Független Horvát Államhoz hasonlította a legutóbbi zágrábi intézkedéseket. A belgrádi horvát követségnek küldött panaszlevelükben burkoltan lefasisztázták a horvát vezetést. A tiltakozójegyzékben azt követelik, hogy azonnal szüntessék be a járműveket érintő határzárat.

A két kormánynak ez a legközelebbi kommunikációs kísérlete: se Milanović nem kereste Vucsicsot, se fordítva. A médiában üzengetnek egymásnak, Vucsics például burkoltan arra célzott, hogy a horvát kormányfő elmebeteg:

 a gazdasági intézkedésekre lehet gazdasági lépésekkel válaszolni, az őrültségre, valamint az irracionális és eszelős lépésekre" azonban sehogyan nem lehet reagálni.

Milanovi ć a horvát kormány kabinetülése előtt sajtótájékoztatót tartott csütörtök délben. Ezen elmondta, hogy a szerbektől továbbra is azt várják, hogy függesszék fel a menekültek szervezett szállítását a horvát határra. „Hogy miért csinálják ezt? Mert megegyeztek Budapesttel” – állította a kormányfő. Számonkérte Belgrádot azért is, mert nem épít menekülttáborokat.

Horvát menekülttábor Opatovac mellett
Horvát menekülttábor Opatovac mellett
Fotó: David Ramos / Europress / Getty

Erre válaszul Vucsics szerb miniszterelnök kioktatta az európaiságról zágrábi kollégáját. „Szerbia európai módon bánik az emberekkel, nem úgy Horvátország, amelyik egy európai uniós tagállam” – közölte.

Szlovénia közben felajánlotta a segítségét: Miro Cerar kormányfő azt mondta Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, hogy szívesen közvetít Zágráb és Belgrád között.  

„Szlovéniának sem kedvező ez a helyzet” – jelentette ki. A Balkánt egy érzékeny gazdasági régiónak nevezte, ahol fontos, hogy együttműködjenek a felek. Cerar a menekültválság kezelését is a közös fellépésben látja, korridort viszont továbbra sem akar nyitni.

Gazdaságilag valóban nehéz helyzetet teremtetett a határok kölcsönös lezárása: mindkét félnél legalább 150 olyan vállalat van, amelyik rendszeresen szállítmányokat vár vagy küld a másik országba. A szerb oldalon már el is kezdték a kárfelmérést, a helyi iparkamara adott esetben beadhatja a számlát is a horvát kormánynak, hogy kártérítést követeljen.

A horvát és a szerb sajtó egy dologban ért csak egyet: Slobodan Milošević jugoszláv vezető kormányzása óta nem volt ennyire rossz a két ország viszonya. Akkor a délszláv-háborúban több millióan haltak meg.