Vérátömlesztéssel állnak be a leégett heroinosok Kenyában

2015.09.25. 18:30

Mombasa Kenya második legnagyobb városa, az évente átmenő 40 tonna narkotikummal ez a város a világ egyik fő heroinexportőre. Itt alakult ki az új, a heroint újrahasznosító módszer, a blood flashing, amivel egy ember belövésével többen is be tudnak állni, írja a Vice News.

A módszer úgy néz ki, hogy egy ember belövi magának heroint, majd egyből rá a másik ember levesz egy kis fecskendőnyit a véréből, és beadja magának. 

Először 2005-ben volt szó a módszerről egy brit orvosi újságban, de a valódi elterjedése 2010-ig, Tanzániához vezethető vissza. Ekkor még nagyon kevesen használták éltek a módszerrel, de mivel főként szexmunkások tettek így és több emberen is átment egy adag, már ekkor ez számított a HIV megszerzése legvalószínűbb módjának. 

A helyi konfliktusok miatt a drogterjesztés megszokott, Közép-ázsiai és Délkelet-európai útvonala megszűnt, a mostani, alternatív útvonal Afganisztánból az Indiai-Óceánon és Kelet-Afrikán át halad. Afrikában a heroin Kenyába érkezik, majd innen megy tovább az európai és amerikai piacokra.

Úgy tűnik, a növekvő piac növelni fogja a blood flashing módszert, aminek később súlyos hatása is lehet... A HIV és a vírusos hepatitis ezzel a módszerrel komoly egészségügyi problémává válhat

− mondta Alan Cole, az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatal Kelet-afrikai vezetője. 

Augusztusban az ország belügyminisztériuma felrobbantott egy heroint szállító jachtot, egy hónappal korábban pedig lefoglaltak egy hajót, aminek az üzemanyag tartályában 341 kilogramm heroint találtak.

Ugyanebben a hónapban Kenya miniszterelnöke, Uhuru Kenyatta Mombasába látogatott, ahol kijelentette, hogy átrendezi a helyi rendőrséget és háborút indít a drogterjesztők ellen.

„Lassú és nehéz folyamat, mert rengeteg szintje van a terjesztésnek. A kishalak nem tudják, hogy honnan jön a drog" − mondta Francis Wanjohi, a város rendőrkapitánya.

Az UNODC számítása szerint Kenyában körülbelül 18.000 heroin használó van. Egy helyi rehabilitációs szervezet szerint a kormány háborúja áldozatot csinál a drogfogyasztókból, és nem a terjesztés gyökerével foglalkozik. Szerintük a rendőrség nem kezeli jól ezeknek az embereknek a letartóztatását, nem nyújtanak megfelelő egészségügyi ellátást, miközben ők az ítéletükre várnak.