Ashton Carter is odapörkölt Moszkvának
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Vesztes stratégiát folytat Oroszország azzal, hogy Bassar Aszadot erősítve avatkozik be légierejével Szíriában – jelentette ki madridi látogatásán az amerikai védelmi miniszter. Az öt napos európai diplomáciai körúton lévő Ashton Carter szerint Moszkva csak elmélyíti a polgárháborút és megnehezíti a konfliktus rendezését.
„Csak abban reménykedem, hogy Vlagyimir Putyin belátja, kudarchoz vezetne Oroszországot egy süllyedő hajóhoz kapcsolni” – idézte Cartert az AFP. A miniszter ezzel arra utalt, hogy az orosz félnek le kellene mondania a szíriai elnök hatalomban tartásáról.
Nyugati és szaúdi, valamint török vádak szerint Oroszország eddig nem annyira az Iszlám Államot (IS) támadja, mint inkább azokat a felkelőket, amelyek közvetlenebbül fenyegetik Aszad erőit. A Kreml elismerte, hogy az IS-en kívül más csoportokat is támad, de olyanokat, amelyek szoros kapcsolatban állnak a radikális terrorista szervezettel.
Carter kitért az orosz vadászgépek törökországi légtérsértéséről is. A miniszter szerint nem valószínű, hogy véletlenül tévedtek volna az oroszok a NATO-ország légterébe. Moszkva véletlennek minősítette a történteket.
A síiták várják az orosz gépeket
A katonai akciókkal Moszkva nem hagy fel Szíriában. A beavatkozást támogatja Aszad is, akit az orosz fél a szíriai hatalom legitim képviselőjének tekint. A szíriai vezetés szerint a beavatkozás hatását jelzi, hogy a terrorista csoportok tiltakoznak ellene, miközben meg sem nyikkantak az amerikai támadásoknál” – idézte a Newsru.ru a damaszkuszi vezetés egyik képviselőjét.
A portál szerint a Szíriában lévő orosz erőkkel szemben már valódi háborút folytat az IS, amelyik Latakiánál támadta az orosz bázist, és 21 ezer dollár vérdíjat tűzött ki minden egyes orosz katonára.
A múlt hét szerdán indult beavatkozás előtt Vlagyimir Putyin egyeztetett New Yorkban Barack Obamával – bár az amerikai elnök hosszas hallgatás után végül megszólalt az orosz akciókat kritizálva – utána pedig tárgyalt az iráni elnökkel is.
Teherán a síita erőket támogatja Irakban és Szíriában is, és Moszkvához hasonlóan szövetségesének tekinti Aszadot. A síita iraki milíciák hétfőn be is jelentették, hogy örömmel fogadják az IS elleni orosz katonai intervenciót – írta az MTI. Irak harmadát az IS ellenőrzi, a síita milíciák ütőképesebb erőt mutatnak fel velük szemben, mint a bagdadi kormány.
Korábban a bagdadi kormányfő, Haider al-Abadi is kijelentette, hogy szívesen vennék az orosz légicsapásokat az IS ellen. Moszkva azonban eddig még nem kapott erre hivatalos felkérést Iraktól.