Több ezer menekült áttörte a kordont a szerb–horvát határon
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Kedden dél körül több száz menekült vesztette el a türelmét a szerb–horvát határon lévő bapskai zöldhatáron, ami reggel óta le van zárva. A menekültek a szántóföldeken és a gyümölcsösökön keresztül próbálnak bejutni Horvátországba a horvát rendőrök felszólítása ellenére.
Később - az első hírek szerint - a Berskasovo-Bapska átkelőt délben rövid időre megnyitották a horvát hatóságok, így az a 2-3 ezer ember, aki arra várt, hogy átkelhessen, beléphetett Horvátországba. Az MTI helyszíni tudósítója, majd később a szerb belügyminiszter is cáfolta ezt az értesülést, mint kiderült, valójában az történt, hogy az órák óta hiába váró menekültek elkezdték eltolni a határon felállított akadályokat, és mivel a horvát rendőrök nem tudták megakadályozni, hogy átjussanak, inkább átengedték őket.
Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter szerint
a menekültek áttörték a horvát rendőrkordont és mintegy 4-5 ezren átmentek Horvátországba.
Ezután a hatóságok újra visszahelyezték a kerítéseket, és azt a néhány száz főt, aki később ért oda Presevóból, már nem engedték át. Őket várhatóan a korábbi gyakorlatnak megfelelően kisebb csoportokban engedik majd be.
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR becslései szerint körülbelül 10 ezer menekült van jelenleg Szerbiában, akik a határon átjutás lelassulása miatt az országban rakadtak, víz, élelem és fedél nélkül, írja a CNN.
Könnygázt vetettek be a szlovénok
Könnygázt vetett be a szlovén rendőrség hajnalban a menekültek ellen a szlovén–horvát határon fekvő Trnovec határátkelőnél – írja a horvát média hajnali tudósításai alapján az MTI. Ahogy arról írtunk, a muraközi határátkelőhöz hétfő hajnalban kettő óra körül érkezett mintegy 1800 menekült vonattal a kelet-szlavóniai Tovarnikból, akiket reggel el is kezdtek fokozatosan átengedni – elsősorban a gyerekeket és az asszonyokat –, de a többiekért csak délután háromkor kezdtek érkezni autóbuszok.
A senki földjén azonban továbbra is több száz ember ázott és didergett; a helyzetet az okozta, hogy a horvátok a megbeszéltnél több menekültet szállítottak a szlovén határra: 2500 helyett több mint 5000 embert vittek oda buszokkal.
Bár este még úgy tűnt, csökken a feszültség, és a tumultuózus jeleneteknek is vége szakad, éjfél előtt az utolsó menekültek – akik akkor már mintegy húsz órája várakoztak a szakadó esőben – dulakodni kezdtek a szlovén rendőrökkel, mert mielőbb fel akartak szállni a fűtött járművekre. A rendfenntartók – a tömegben lévő gyerekeket sem kímélve – könnygázt vetett be ellenük, hogy visszaállítsák a rendet.
Trnovecnél ugyanakkor kedd délelőttre rendeződött a helyzet, ugyanis az MTI tudósítója szerint már egyetlen menekült sincs a senki földjén, a terepet kitakarították, és helyreállt a gépjárműforgalom is a határátkelőn.
A horvátok is kerítésépítésre készülhetnek
A Jutarnji List horvát lap kormányközeli forrásokra hivatkozva kedden azt írta, hogy amennyiben Szlovénia és Ausztria drasztikusan csökkenti a menekültek fogadását, akkor Horvátországnak nem lesz más választása, mint hogy meggátolja a migránsok Szerbiából való beáramlását, mégpedig kerítéssel.
A lap szerint a tervek már elkészültek, a kerítés akár 14 nap alatt elkészülhet. Ha ez megtörténik, akkor a menekültek Szerbiából Románia felé indulnak majd el, ahonnan ismét be tudnak jutni Magyarországra, majd tovább Ausztria felé.
A Vecernji List szerint a horvát belügyminiszter találkozót kért szerb kollégájától, akit feltehetően arra fog kérni, hogy csökkentse a menekültáradatot, és
Szlovénia a horvátokra mutogat és az uniótól vár segítséget
Csak hétfőn 8000 ember lépett Szlovénia területére, de közülük csak kétezren jutottak át Ausztriába. Ljubljana szerint Horvátország felelős a túlterheltség miatt, mert a hatóságok tájékoztatása nélkül engedi át a menekülteket. Az országban ragadt 6000 embert elszállásolták, és ezt megoldanák a jövőben is. De segítséget várnak az Európai Uniótól.
„Szlovénia szemszögéből az európai szolidaritás értéke forog kockán” – közölte a szlovén kormány, amelyik ezzel egy időben kezdeményezte a fegyveres erők hatáskörének módosítását a rendkívüli helyzet miatt.
Szlovéniában a kormány kedd hajnalban olyan törvényt kezdeményezett, miszerint a hadsereg segítséget nyújthat a rendőrségnek a határ őrzésében (Magyarországon hasonló törvény lépett életbe szeptemberben). A kétharmados módosítást kedden fogadhatja el a szlovén parlament. Ugyanakkor az első katonák már meg is érkeztek Dobovába.
Well the Slovenian army has properly arrived now in Dobova pic.twitter.com/Mt9tDcxaQn
— James Glynn (@jamesglynn) October 20, 2015