Műszaki hiba vagy terrortámadás miatt zuhant le az orosz utasszállító?
További Külföld cikkek
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
- Zelenszkij: Nem áldozhatjuk fel több tízezer emberünket, hogy visszaszerezzük az elfoglalt területet
Lezuhant egy Egyiptomból Oroszországba tartó orosz utasszállító repülőgép a Sínai-félszigeten szombaton.
A gép megsemmisült. Bár eleinte emberi hangokat hallottak a roncsok közül, a becsapódást senki nem élte túl. A Kogalymavia légitársaság Airbus A-321-es típusú repülőgépen 217 utas volt; főleg orosz turisták. Közülük sokan gyerekekkel utaztak.
A Buisness Times szerint a helyszínen már megtalálták a repülőgép mindkét fekete dobozát. Ezeknek az elemzéséből elvileg kiderül, mi történt a fedélzeten a becsapódás előtt.
A pilóta le akart szállni
A TASZSZ orosz hírügynökség egy egyiptomi tisztségviselőre hivatkozva azt írja, hogy mielőtt a gép eltűnt volna a radarképernyőkről, a pilóta engedélyt kért, hogy leszállhasson a legközelebbi reptéren, mivel már korábban is megszakadt a rádiókapcsolat a gép és a földi irányítás között. A 9000 méter magasan repülő géppel ezután végleg megszakadt a kapcsolat.
Az egyiptomi hatóságok nem tudnak róla, hogy a gép vészjelzést adott volna le; ezt maga a polgári légiforgalmi miniszter mondta egy sajtótájékoztatón.
A gép Sarm es-Sejkben szállt fel. 23 perccel felszállítás után, a Sínai-félszigetnél szakadt meg vele a kapcsolat. A félsziget szinte teljes egészében Egyiptomhoz tartozik.
A pilóta panaszkodott a gépre
Szombaton a lezuhant repülő másodpilótájának felesége, Natalja Trukacseva az orosz NTV-nek azt mondta, hogy a férje még felszállás előtt panaszkodott a repülőgép műszaki állapota miatt. A gépet üzemeltető orosz légitársaság viszont azt állítja, a repülő jó állapotban volt, 2014-ben elvégezték rajta az előírt műszaki karbantartási munkákat, és a pilóta már 12 ezer órát repült; ebből 3900-at a lezuhant géppel megegyező típusúakon, Airbus A321-eseken.
Az Iszlám Állam magára vállalta, de ez még nem jelent semmi
Az egyiptomi biztonsági források napközben arról beszéltek, hogy a tragédiát műszaki hiba okozhatta. Az AFP hírügynökség által megkérdezett több katonai forrás is úgy vélte, hogy az Iszlám Állam egyiptomi szárnyának a felkelői, akiknek a Sínai-félsziget északi része a fellegvára, nem rendelkeznek olyan rakétával, ami lelőhet egy 9000 méter magasan haladó repülőgépet.
Makszim Szokolov orosz közlekedési miniszter sem adott hitelt az ISIS bejelentésének. A miniszter közölte, hogy a katasztrófa térségében már dolgoznak a szakértők. „Ezenkívül a közeljövőben nemzetközi bizottság kezdi meg munkáját, amely az összes összegyűjtött anyag és a meglévő információk alapos elemzése alapján meg fogja állapítani a tragédia okait” – tette hozzá Szokolov.
Szekértők nem zárták ki ugyanakkor annak lehetőségét, hogy pokolgép lehetett a gép fedélzetén, vagy akkor találta el rakéta, amikor a repülőgép műszaki hiba miatt leszálláshoz készülődött, idézte az MTI.
A terrorszervezet tavaly októberben végrehajtott, több mint harminc katona halálát okozó egyik merénylete óta a térséget az egyiptomi hatóságok katonai övezetté nyilvánították.
Júniusban az Iszlám Állam egyiptomi szárnyának fegyveresei rakétákat lőttek ki az ENSZ-békefenntartó missziója által használt egyik repülőtérre a Sínai-félszigeten.
Meredeken süllyedni kezdett
A gépnek az egyiptomi légtér elhagyása után a ciprusi légiirányításnál kellett volna bejelentkeznie, de ez már nem történt meg. Helyi idő szerint 12:10-kor kellett volna megérkeznie Szentpétervárra.
A zuhanás előtt a gép meredek ereszkedésbe kezdett, percenként 6000 lábbal süllyedt.
A tragédiát követő órákban több politikus is részvétét fejezte ki. David Cameron imádkozik az elhunytakért és a hozzátartozóiékért, és még ugyanabban a Twitter-üzenetben részvétet fejezte ki a bukaresti diszkótűz áldozatainak is.
Dimitrij Medvegyem orosz miniszterelnököt sokkolták a történések, azt ígérte, kinyomozzák, mi történt, a hozzátartozókat pedig kárpótolni fogják.
A Lufthansa és az Air France kerülő úton száll
A Lufthansa német és az Air France-KLM francia légitársaság bejelentette szombat délután, hogy járataik nem fogják használni a Sínai-félsziget fölött azt a légi folyosót, amelyen haladva lezuhant az orosz gép.
A két legnagyobb európai légitársaság biztonsági megfontolásból döntött a kerülő útvonalról. A Lufthansa azt is közölte, hogy a döntés mindaddig érvényben marad, amíg ki nem derül a katasztrófa oka. A társaságnak naponta mintegy tíz járata használta eddig ezt az útvonalat.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.