Németország bekeményít menekültügyben
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A koalíciós pártok már tavaly novemberben megállapodtak a csomag fő elemeiről, de a részletekről január végéig vitatkoztak. A törvénycsomag szinte csak szigorításokat tartalmaz. Legfontosabb elemei az MTI alapján:
- a jövőben gyorsított eljárással döntenek a biztonságos országokból származó, a hatóságokkal nem együttműködő, beutazási tilalommal sújtott vagy a menekültstátusz megszerzésével nem először próbálkozó menedékkérőkről. Esetükben a menedékjogi kérelmet alapból egy hét alatt kell elbírálni.
- Két évre felfüggesztik az oltalmazotti státuszban (ők azok, akik nem felelnek meg a menekültkénti elismerés feltételeinek, de nem lehet hazaküldeni őket, mert ott súlyos sérelem érheti őket) lévők családegyesítési jogát.
- A menedékkérők juttatásait havi szinten 10 euróval csökkentik, és bevonják őket az integrációs tanfolyamok finanszírozásába.
- Megszigorítják a hazatoloncolásra vonatkozó szabályokat is.
- A terv szerint Algériát, Marokkót és Tunéziát mostantól biztonságos származási országnak fogják tekinteni. Az átsorolást részben a beszámolók szerint észak-afrikai férfiak által elkövetett szilveszteri szexuális támadásokkal indokolják. Hogy az átsorolás tényleg megtörténjen, ahhoz még az ellenzéki Zöldek vagy a Baloldalt is meg kellene nyerniük.
A berlini vezetés a menekültválság tavaly őszi elmélyülése óta másodszor hajt végre nagyobb átalakítást a menekültügyi rendszeren. Az új csomag világos jelzés a menedékkérőknek és a lakosságnak, azt mutatja, hogy a kormány mindenkinek biztosítani akarja a méltányos eljárás, de azt is akarjuk, hogy gyorsan távozzon az országból, akinek nincs szüksége védelemre – nyilatkozta Thomas de Maiziere belügyminiszter. Azt mondta, kiiktatnak a rendszerből minden olyan ösztönzőt, amely arra indíttatott embereket, hogy eljárási trükkökkel vagy megtévesztéssel hosszabbítsa meg németországi tartózkodását.
Az MTI által hivatkozott német elemzők szerint az utóbbi napokban sokat keményedett a német kormány tagjainak hangvétele. Angela Merkel egy szombati beszédében azt hangoztatta, hogy a szíriai menekülteknek távozniuk kell az országból, amikor hazájukban helyreáll a béke, Andrea Nahles munkaügyi és szociális miniszter pedig egy hétfőn megjelent írásában azt hangsúlyozta, hogy csökkenteni kell a beilleszkedésre nem hajlandó menekültek állami támogatását, és a menedékkérőknek teljes erejükkel és vagyonuk felhasználásával is törekedniük kell az önálló boldogulásra. A Handelsblatt című lap szerint a tervek között szerepel az is, hogy jelentősen megszigorítják a határellenőrzést.