A NATO hajói nem állíthatják meg az embercsempészeket
A NATO 28 tagja megegyezett az embercsempészet elleni Égei-tengeri missziójának részleteiben, megnyitva az utat az előtt, hogy az észak-atlanti szövetség hajói a török és a görög partok közelében is járőrözhessenek, írja az MTI.
A NATO-hajók feladata például, hogy jelentsék a török hatóságoknak, ha csempészcsónakokat észlelnek, amelyeket aztán a helyi rendőrség vagy a parti őrség állíthat meg. A legénység ugyanakkor nincs felhatalmazva arra, hogy feltartóztassa a csempészeket.
A szövetség február elején helyszínre küldött hajói a török és a görög parti őrséggel, illetve az Európai Unió határvédelmi ügynökségével (Frontex) karöltve azon dolgozik, hogy megállítsa a menekülteket, és visszaszállítsa őket Törökországba vagy szükség esetén a segítségükre siessen.
"A görög és a török erők megegyeztek, hogy a misszió során nem hatolnak be egymás felségvizeire és légterébe" - mondta a NATO-főtitkár. Jens Stoltenberg közölte, hogy a többi NATO-hajó gond nélkül közlekedhet majd a török és a görög vizeken.
Kedden a NATO főtitkára bejelentette, hogy Törökország is belement abba, hogy a a NATO tengeri műveletének keretében megmentett, Törökországból útnak indult menekülteket visszaküldhetik török területre. Mint mondta, a NATO hajói már megkezdték a felderítési műveleteket az Égei-tengeren.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint az év eleje és február 13. között már több mint 76 ezren keltek át az Égei-tengeren.
Az Index tudósítója nemrégiben Leszboszon járt, riportunkat itt olvashatja: