Görögországra borult a menekültválság
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Drámai helyzet alakult ki szombatra Görögországban a görög-macedón határ teljes lezárása után. Az athéni sajtóra hivatkozva az MTI azt írja, hogy több mint 25 ezer menekült bolyong az országban.
Az Athén-Szaloniki autópályán az éjszaka nagyobb csoportokban vonultak a menekültek északi irányba, sokan közülük a szabad ég alatt töltötték az éjszakát. A macedón határ mentén a legfrissebb jelentések szerint mintegy 5000 menekült tartózkodik.
A Skai televízió kora reggel arról számolt be, hogy a regisztrációs központok, illetve a befogadó táborok zsúfolásig teltek. Ugyancsak menekültekkel vannak tele az athéni parkok, valamint a pireuszi kikötő rakodóterületei. Közben a kikötőbe reggel egy komphajón újabb, csaknem 500 menekült érkezett. A menekültek között sok a gyermek és az orvosi segítségre szoruló idős ember.
A segélyszervezetek lehetőségeik határáig jutottak. A menekültek többsége iraki és szíriai, de vannak közöttük szórványosan afgánok is, akiket már több napja nem engednek Macedóniába
- nyilatkozta a Vöröskereszt egyik illetékese.
A görög hatóságok arra szólították fel a lakosságot, hogy gyűjtsenek adományokat a menekülteknek.
Mint ismert, Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Macedónia rendőri vezetői megállapodtak arról, hogy 580-ra korlátozzák a nyugat-balkáni országok területén naponta átengedett migránsok számát. Az intézkedést elítélte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, mert mint mondta, ez nem áll összhangban a menekültek helyzetére vonatkozó 1951-es genfi konvencióval.
A főtitkár közölte, tudatában van annak, hogy több európai országra a menekültválság miatt nagy nyomás nehezedik. Ennek ellenére arra szólította fel az érintett országokat, hogy ne zárják le határaikat. Ban Ki Mun szerint a kialakult helyzetben valamennyi országnak a szolidaritás, valamint a menekültek felelősségteljes elosztása szellemében kell cselekednie.
A leszboszi helyzetről írt riportunkat itt olvashatja el: