Mind többen rekednek a halálos mentőmellények szigetén

Leszbosz a menekültválság frontvonalában, a török partokról alig nyolc kilométerre fekszik.
Milyen nyomot hagyott a szigeten, hogy egyetlen év alatt több százezer menekült szállt partra?
További Külföld cikkek
-
Donald Trump megfenyegette az egyik legnagyobb újságot, a lap reagált a vádakra
- Megint kínai harci repülőgépeket észleltek Tajvannál
- Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között, már lezárták a légteret is egymás repülőgépei előtt
- Halálos áldozatokat is követelt a spanyolországi áramszünet
- Egy utas be akart jutni a pilótafülkébe, kíméletlenül a földre vitték

Európa terve az, hogy tavasszal megállítsa a Törökországból induló menekültek áradatát. A sikerre egyelőre nem sok jel mutat, idén eddig ugyanis több mint 100 ezer ember érkezett a görög szigetekre, miközben ez a szám pont egy éve még csak 5 ezer volt. A legkönnyebben elérhető szigeten, Leszboszon a helyiek el sem tudják képzelni, hogyan lehetne megállítani a menekülteket. A török tengerparton ugyanis ezer kilométer hosszan váltogatják egymást a rejtett tengeröblök, kiszögellések, amelyek mind remek rejtőzködő, és indulópontot biztosítanak a csempészeknek. A célpontok, a görög szigetek pedig a parttól alig 8-10 kilométerre fekszenek.
A csempészipar nagyságát az is jelzi, hogy Leszbosz tengerpartját mindenhol összetört hajók, és a partra lépő menekültek eldobott mentőmellényei borítják.

A szigetre évtizedek óta jönnek menekültek. Régebben a legtöbben fém-, vagy fahajóval érkeztek, de hallottunk sztorikat jet skivel, vízibiciklivel, sőt úszva érkezőkről is. A tempó tavaly tavasszal gyorsult fel, onnantól napi 2-3 ezer ember érkezett egyedül Leszboszra. A csempészet módszere alapvetően megváltozott: annyi embert zsúfoltak a hajókra, amennyit lehetett, és már nem volt cél, hogy a hajóval visszatérjenek. Fél éve érkezett a sziget északi részére ez az egykori sétahajó. Minden érkező elindult Nyugat-Európa felé, a hajó pedig lassan enyészik egy elhagyott kikötőben.

Tavaly nyáron már soha nem látott tömegben érkeztek a menekültek a görög szigetekre. Minden hónapban duplázódott a partra lépők száma, augusztusban már 100 ezren jöttek. Leszboszra szeptemberben több menekült jött, mint ahány lakosa van a szigetnek. Tragikus állapotok alakultak ki a tengerpartokon. A helyiek a normandiai partraszállást idéző jelenetekről számoltak be, persze lövöldözés nélkül. Emberek tömegei, nők és gyerekek gázoltak a vízben, tömegek gyalogoltak az utakon a 60 kilométerre fekvő menekülttábor felé. A törvény értelmében ugyanis embercsempészetnek minősült, ha valaki felvette a menekülteket a csónakjára, vagy autóval vett szállított volna valakit.
Az EU és a görög hatóságok sem segítettek, teljes volt a káosz. Fordulatot a török partokon megtalált, vízbefulladt kisfiú fotója hozott. A nemzetközi felháborodás után önkéntesek ezrei érkeztek a világ minden részéről, hogy segítsenek a helyzeten. A fotón az éjszakai őrség tagjai figyelik Leszbosz északi részén a menekültek érkezését, hogy riaszthassák a mentőhajókat.

A legtöbb menekültet már olcsó gumicsónakokkal indítják el a szigetek felé a csempészek. Ezek az utak már csak azért is veszélyesek, mert a csónakokat nem nyílt tengeri utazásra tervezték, de a helyzetet rontja, hogy az előírtnál két-háromszor több utast zsúfolnak be. Csak idén több mint négyszázan fulladtak tengerbe átkelés közben.
A csempészutak első és utolsó méterei a legveszélyesebbek, mesélték el a magyar Syrius help segélyszervezet munkatársai. A partra érkezést ezért segíti egy egész sereg önkéntes. A menekültek jó része a faluvégi pataknál nagyobb vizet nem nagyon látott életében, a legtöbben nem tudnak úszni. A szárazföld láttán a megkönnyebbült emberek hajlamosak kiugrálni, hogy mielőbb partra lépjenek. A tenger viszont hirtelen mélyül, és sokan vesztették életüket már a part előtt méterekkel.

A magyar kormány propagandájával szemben a menekültek jó része nem férfi, hanem nő és gyerek. A Leszboszon partra lépő menekültek 35 százaléka gyerek volt, 21 százalékuk nő, és csak 44 százalék volt a férfi, derült ki a UNHCR januári statisztikáiból.

A menekültek az út előtt gondosan felszerelkeznek mentőmellénnyel, amelyeknek egyetlen baja, hogy mind hamisított. A török piacon olyan mentőfelszerelést árulnak a menekülteknek, amely ránézésre hasonlít az igazira, de tengeri használatra alkalmatlanok.
Egy hajós megvizsgálta a parton hagyott mentőmellényeket, megállapítva, hogy több száz közül egy olyan sem volt, amely valóban képes lenne életet menteni. Sőt, a mellénybe töltött szigetelőanyag egy idő után megszívja magát vízzel, és többet árt, mint használ.
A menekülteket minderről persze nem tájékoztatják a vásárlásnál, így a mentőmellényipar virágzik: a Leszbosz partjairól összegyűjtött 3-400 ezret elégették nyár végén . Az azóta érkezettekből pedig tornyot emeltek emlékül.

Az önkéntesek több tábort is felállítottak a szigeten, ahol melegételt osztanak, vannak töltőhelyek a telefonok számára, ingyen wifi, játszótér, és orvosi ellátás. A Moriában felállított táborban biomelegvíz is van: a vizet komposszttal melegítik. A táborok egyik legfontosabb helye az infosátor, ahol több nyelven teszik közzé a regisztrációhoz, menekültügyi eljáráshoz, és a továbbutazáshoz szükséges tudnivalókat. A táborokban ingyen dolgoznak azok, akik a saját költségükön a helyszínre utaztak.
A táborok hangulatát jelzi, hogy a szomszédos állami táborba csak aludni járnak az emberek, de egész napjukat itt töltik. A képen látható férfi a telefonját tölti a használt mentőmellényekkel párnázott priccsen.

Menekültlázadás a görög határon: így ejtették túszul a szíreket
Vascsövekkel felfegyverzett marokkóiak támadnak a szírekre. Menekülő rendőrök. Kifosztott segélyszervezetek. Elmagyarázzuk, hogyan lehet néhány egyszerű lépésben katasztrófát okozni. Riportunk a macedón határ válságzónájából.
Bár menekültek 80-90 százaléka Szíriából, Afganisztánból és Irakból érkezik, a táborokban szinte csak irániakkal, és marokkóiakkal lehet találkozni. Ők azok, akik előtt már a macedón határ is le van zárva, ahogy arról helyszíni riportunkban írtunk. Az iráni srácok elmesélték, hogy negyed éve érkeztek a szigetre, és az ideiglenes tartózkodási engedélyükkel elutaztak Athénba, ahol megrekedtek. Az athéni táborban olyan rosszak voltak a körülmények, és annyira nem látták a jövőt, hogy inkább visszatértek Leszboszra. „Itt legalább kedvesek az emberek, és jobb az időjárás” – mondták.
A fiúk nem értették, miért nem fogadja be őket Európa. Hosszas érvelés után értették meg, hogy ők nem háborús országból jöttek, csak azért mert valaki diktatúrában él, még nem számít menekültnek. Csendesen bólogattak, de aztán felvetették: vissza így sem mehetnek, mert szökésükért kemény büntetés várna rájuk.

Így néz ki a hivatalos, állami menekülttábor. A dupla szögesdrót és az őrbódék a börtönt idézik, miközben a lakók legtöbbje a szír háború elől menekült el. A szigeten az a pletyka terjed, hogy a helyzet szigorodásával itt alakítják ki azokat a hotspotokat, amelyekben lefolytatják az egész menekültügyi eljárást, a menekültstátuszra nem érdemeseket pedig innen deportálják vissza. Ebben az esetben a tábor valóban börtönként kezdene működni.

A télen intenzív járőrözésbe kezdett a török és a görög parti őrség az EU és Törökország megállapodásának köszönhetően, sőt már NATO-hajókat is a környékre irányítottak. Ennek azonban nem sok jelét láttuk Leszbosz kikötőjében. Az Athénba tartó kompra 800 frissen érkezett menekült vett jegyet, hogy aztán elinduljon Németország felé. A legtöbb ember számára itt még nem volt világos, hogy mekkorát változott a helyzet nyár óta, és legfeljebb a Macedón határig juthatnak el.
Hogyan lett Leszbosz paradicsomból krízis zóna?
Riportunk első részében a tengerparton élő angol hippi elmesélte, milyen volt, amikor hirtelen ezrek jelentek meg az öblökben, és egész családok halálát nézte végig. Az első mentők nem hivatásosok, hanem a fotóriporterek voltak.
A helyszínen voltunk, amikor hirtelen megfordult az egyéves trend.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén
A katolikus egyházfő szertartását a Szent Péter-bazilikában tartják.
április 24., 20:16
- Külföld
Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát
A szentatya tüdőgyulladása alatt többször megjegyezte, hogy otthon szeretne meghalni.
április 24., 17:01
- Külföld
Forradalmi áttörés: kifejlesztették a világ első génmódosított vakcináját a lépfene ellen
Az anthrax a bioterrorizmus eszköze, ami az emberekre és az állatokra is halálos veszélyt jelenthet.
április 24., 16:23
- Mindeközben
Ben Affleck szakmát váltott, mert túl nehéz színésznek lenni Hollywoodban: „Senki nem akar munkát adni”
2 órája
- Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást
A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.
5 órája
- Külföld
Feszültség Ázsiában: India kiutasít minden pakisztáni állampolgárt a fegyveres támadás után
Pár napjuk maradt távozni.
április 24., 16:36
- Külföld
Fordulat Kijevben: Zelenszkij nyitott területi kérdések megvitatására Moszkvával, elismerte, hogy a Krím nem lehet Ukrajna része
április 25., 05:59
- Külföld
Donald Trump megfenyegette az egyik legnagyobb újságot, a lap reagált a vádakra
Egy 10 milliárd dolláros peres ügy miatt feszültek egymásnak a felek.
54 perce
- Külföld
Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség
Az uniós vízummentesség bevezetése több helyen ünnepnek számított.
április 24., 18:30
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?
Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.
3 órája
- Címlapon
A Liverpool legendája csúnyán beszólt Szoboszlai Dominiknak
A futballista ügynöke cserébe letorkolta a kritikust.
2 órája
- Külföld
Vagyonmentés vagy titkosszolgálati háttér? Magyar tulajdonba kerültek a cseh ortodox ingatlanok
Emögött cseh sajtóértesülések szerint a szankcióktól való félelem állhat.
április 24., 19:32
- Külföld
Egy európai főváros evakuálási tervet dolgozott ki orosz invázió esetére
A lakosokat SMS-ben és szirénákkal értesítenék erről.
április 24., 06:18
- Címlapon
Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között, már lezárták a légteret is egymás repülőgépei előtt
Háború törhet ki, a konfliktus az áprilisi terrortámadás után eszkalálódott, amelyben 26 turista vesztette életét.
2 órája
- Címlapon
Törőcsik Franciskáért utaztunk Szentendrére, és örök életre szóló élményt kaptunk
Mérföldkő lesz a magyar filmtörténetben ez az alkotás.
2 órája
- Külföld
Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot
A politikus szerint a nyomozó hatóság törvényt sértett.
április 24., 06:42
- Címlapon
Egyre valószínűbb Szoboszlai Dominik posztriválisának távozása Liverpoolból
Egyetlen bajnokin sem kezdett még ebben az idényben.
22 perce
- Külföld
Élőben közvetíti a TV2 Ferenc pápa temetését, exkluzív interjú várható Orbán Viktorral
A nézők szombaton 9:50-től követhetik az eseményeket a képernyőn.
április 24., 15:37
- Külföld
Tovább emelkedett az isztambuli földrengés miatt megsérült lakosok száma
Több mint kétszáz embert ápolnak kórházban.
április 24., 13:16
- Külföld
Sminkszobát rendeztetett be a Pentagonban az Egyesült Államok védelmi minisztere
Nem biztos, hogy sok ideje marad használni.
április 24., 12:31
- Külföld
Elindult a Sencsou−20 űrhajó a kínai űrállomásra
Októberig tart a következő kínai küldetés.
április 24., 12:38
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Címlapon
Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban
Több fontos téma is szóba került a felek között.
tegnap, 17:36
- Külföld
Hét csoda, amit Ferenc pápának tulajdonítanak
Még egy futballcsapatot is feljuttatott az élvonalba!
április 24., 07:39
- Külföld
Egymásnak feszült a Krím félsziget kérdésében Donald Trump és Volodimir Zelenszkij
Az Egyesült Államok kiszállhat a béketárgyalásokból.
április 24., 09:38
- Külföld
Svédország kifelé teljesen mást kommunikál, miközben mostohán bánik az ukrán menekültekkel
Hiába az ígéretek, a jogok korlátozva vannak, a jövő pedig bizonytalan.
április 24., 11:00
- Címlapon
Egy hónappal az újdörögdi eset után megváltoztatták a balesetek kivizsgálását a honvédségnél
A kormánytisztviselő mindkét kezét elvesztette egy felrobbanó gránát miatt.
3 órája
- Külföld
Kiderült, mikor zárják le Ferenc pápa koporsóját
Szombaton vesznek végső búcsút a katolikus egyházfőtől.
április 24., 10:11
- Külföld
Volodimir Zelenszkij megszakította külföldi útját a kijevi dróntámadás miatt
Az ukrán elnök a támadások leállítását követelte.
április 24., 11:26
- Külföld
Kivégeztek egy férfit az Egyesült Államokban, maga kérte a halálbüntetést
Vele 14-re emelkedett az év eleje óta végrehajtott kivégzések száma az országban.
április 25., 08:43
- Mindeközben
Schobert Norbert eddig el nem mondott titkokat fedett fel anyagi helyzetéről
tegnap, 16:50