Eltérítettek egy egyiptomi repülőgépet
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Eltérítették az EgyptAir légitársaság Alexandriából Kairóba közlekedő belföldi járatát kedden reggel. Az Airbus A320-as gép a ciprusi Lárnaka repülőterén szállt le, Omar al Gamal pilóta jelezte a hatóságoknak, hogy a gépet egy fegyveres térítette el.
Az első hírek még arról szóltak, hogy legalább nyolcvanegy ember, köztük egy fegyveres van az MS181-es járat fedélzetén, de az utasok pontos számáról és a külföldiek arányáról egymásnak ellentmondó adatok keringtek. Az egyik keringő adat az EgyptAiré, mely 56 utasról, 7 fős személyzetről és 1 biztonsági emberről ír. Az egyiptomi légiforgalmi hatóság szerint jó sok külföldi volt a fedélzeten: 8 amerikai, 4 brit, 4 holland, 2 belga, 2 görög 1 olasz és 1 szír. Három külföldi állampolgárt még nem sikerült azonosítani. Menczer Tamás, a magyar külügyminisztérium szóvivője szerint magyar utas nincs a gépen.
Az egyiptomi légügyi hatóság szerint csak a túszejtés végén derült ki, hogy a gépeltérítő nem viselt robbanómellényt, a hatóságoknak addig úgy kellett kezelniük az ügyet, mintha éles robbanószerről lenne szó.
Cipruson válságstábot állítottak fel. A lárnakai repülőteret teljesen lezárták, az oda tartó gépeket egy másik ciprusi reptérre irányítják át. A gépeltérítés hírére az izraeli légierő vadászgépeket küldött a Földközi-tenger fölé.
Az EgyptAir közölte, hogy gyorsan egyezségre jutottak a gépeltérítővel abban, hogy a négy külföldi utas és a hétfős személyzet kivételével minden utast elengednek. Ez alapján szinte biztos, hogy nem az Iszlám Állam akciójáról van szó, a terrorszervezet ugyanis a minél nagyobb pusztításra szokott törekedni.
Az egyiptomi hatóságok sajtótájékoztatóján kiderült, hogy 11 órára már csak a kapitány, a segédpilóta, egy légiutas-kísérő, a biztonsági tiszt és három utas maradt a túszejtővel.
Fél kettőkor újabb túszok hagyhatták el a gépet, így már csak négyen maradhattak. Kicsit később 3 túsz szaladt ki az első ajtón, egy negyedik férfi pedig a pilótafülke ablakán mászott ki. Mikor a túszejtő egyedül maradt a gépben, elfogták.
Nem kellett volna követni a gépeltérítő utasításait
David Learmont, a BBC által megkérdezett repülésbiztonsági szakértő szerint a pilóta helytelenül cselekedett, amikor követte az állítólag bombamellénnyel felszerelt gépeltérítő utasításait. A kapitánynak ugyanis a protokoll értelmében mindig 100 százalékig bíznia kell a biztonsági ellenőrzésben, és azt kell feltételeznie, hogy utas nem csempészhet fel robbanószerkezetet a fedélzetre.
Az egyiptomi repülésügyi minisztert is szembesítették ezzel a kérdéssel, de ő ennek kivizsgálását későbbre ígérte.
Ezt tudjuk a gépeltérítőről
A gépeltérítést egyelőre egyetlen szervezet sem vállalta magára, és ahogy egyre többet tudni meg az eltérítőről, úgy válik egyre valószínűbbé, hogy magánakcióról van szó:
- Egy egyiptomi tévétársaság információja alapján sokáig úgy lehetett tudni, hogy a gépeltérítő neve Ibrahim Szamaha, de a hatóságok tisztázták, hogy a valódi név: Szeif Ed Din Musztafa.
- A férfi menedékjogot kért a ciprusi kormánytól.
- A volt felesége jelenleg is Cipruson él. A gép ablakából ledobott egy neki címzett arab nyelvű levelet is; a nő a reptérre érkezett, hogy segítse a tárgyalást.
Egyiptomi külügyminisztériumi források sajátos stílusban erősítették meg a Guardiannek a magánjellegű motivációt:
Ez nem egy terrorista, hanem egy idióta. A terroristák bolondok, de nem hülyék. Na ő viszont az.
Az épp Brüsszelben tartózkodó ciprusi elnök, Nikosz Anasztasziadész is kizárta a terrorista motivációt, és megerősítette, hogy a szerelmi bánattól szenvedő ember volt feleségével akart találkozni Cipruson.
Az egész egy nőről szól.
Tavaly már egyszer megbukott az egyiptomi légi biztonság
Az egyiptomi légi biztonsággal kapcsolatban már a sarm-es-sejki terrortámadásnál is komoly problémák merültek fel. Az Iszlám Állam Sínai-félszigeti tartományának emberei ugyanis játszi könnyedséggel csempészték fel az orosz chartergép fedélzetére a bombát. Ahogy annak idején egyiptomi biztonsági tisztek – persze névtelenül – nyilatkozták a sarm-es-sejki reptér biztonsági hiányosságairól:
- Gyakran nem működik a csomagvizsgáló gép.
- 10 eurónyi kenőpénzért droggal teli bőröndöket is átengednek a csomagellenőrzésnél.
- És ha valaki jelentené is a hiányosságokat a felettes szerveknek, akkor sem történik semmi.
A sarm-es-sejki merényletet követően külföldi segítséggel állítólag javítottak a biztonságon, de kíváncsiak vagyunk, az EgyptAir gépeltérítője hogyan tudott egy bombaövvel átmenni a testszkenneren.