Dominóként dőlnek el a politikusok Brazíliában
Az Autómosó fedőnevű nyomozás a Petrobras állami olajipari óriáscég körül kiépített óriási korrupciós hálózat feltárásárára irányul, a brazil belpolitika hónapok óta erről a botránycunamiról szól. A fő kérdés most már, hogy az egészet megúszhatja-e Dilma Rousseff elnök, vagy ő és vele együtt az országban korábban komoly reformokat végrehajtó egész baloldali pártszövetség is belebukik-e válságba és az óriási tömegtüntetésekbe.
Most többek között Silvio Pereirát, a kormányzó baloldali Munkáspárt (PT) volt főtitkárát, valamint a párt volt pénztárosát és egy Breno Altman nevű közismert újságírót vettek őrizetbe. A rendőrség szerint Pereira 1,1 millió real (nagyjából 87 millió forint) illegális jövedelemre tett szert 2009 és 2012 között a korrupciós ügyletekből – írja az MTI.
A pénzmosó hálózatot a vádak szerint Lula da Silva, a magát nagyon alulról felküzdő, a súlyos egyenlőtlenségeket sikeresen mérséklő volt elnök egyik barátja működtette. José Carlos Bumlai a Petrobras olajóriás egyik kis hitelezőjén keresztül moshatta tisztára a pénzt.
Bumlai vallomása szerint ez a bank a kormányzó Munkáspártnak a tartozásai fedezésére adott hitelt, ezt azonban sohasem fizették vissza, az összeg fele meg valójában egyébként is egy Sao Paulo-i üzletemberhez került, akit már korábban szintén letartóztattak. A brazil ellenzék azzal vádolja Lula utódját, hogy Rousseff 2010-es és 2014-es választási kampányait is a vesztegetésekből finanszírozták, és hogy az újraválasztása érdekében kozmetikázta az államháztartás mérlegét.
A baloldal szerint azonban a korrupciós botrányt a jobboldali ellenzék és annak jobb módú társadalmi bázisa csak arra akarja felhasználni, hogy visszacsinálják az alsóbb rétegeknek kedvező reformokat, és újra jobboldali vezetése legyen Latin-Amerika legnagyobb országának.
Hogy a politikai káosz hogy érintheti az alig négy hónap múlva kezdődő riói olimpiáit, itt olvashatnak részleteket.