Bevetették az Iszlám Állam ellen az amerikai B-52-eseket
További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Először vetette be a B-52 Stratofortress típusú stratégiai nehézbombázóját az amerikai hadsereg az Iszlám Állam iraki állásai ellen, jelentette be Bagdadban Steve Warren ezredes, az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szóvivője.
A hidegháború egyik legjellegzetesebb nehézbombázójaként ismert B-52-esek egyike precíziós bombákat dobott le az IS egyik lőszerraktárára, a dzsihadisták kezén lévő észak-iraki Moszultól mintegy 60 kilométerre délre.
Warren hangsúlyozta, hogy a korábban Vietnamban és Afganisztánban alkalmazott szőnyegbombázás már a múlté, az Egyesült Államok vezette koalíció többi gépéhez hasonlóan precíziós bombázásra használják a repülő monstrumokat, írja az MTI.
Az amerikai hadsereg április elején telepített át több B-52-es bombázót Katarba, ahol a Dohától délnyugatra fekvő al-Udeid légitámaszpont 2003 óta áll az amerikaiak rendelkezésére. Az 1991-es Öböl-háború óta először szállt fel amerikai B-52-es a közel-keleti térség valamelyik országából.
Sebesülteket menekítettek ki több városból
Négy ostromgyűrűbe zárt városból menekíthettek ki segélyszervezetek 250-250 sebesült embert Szíriában, írja a BBC. Két várost a felkelők kerítettek be, két másikat pedig a kormányerők, most a két fél közötti megállapodás alapján lehetett kihozni az embereket.
Az egyezség egyik része a felkelők által Idlíb tartományban ostromlott Fuára és Kefrajára vonatkozik. A libanoni határ térségében lévő Zabadani és Madaja városokat a kormányerők vették blokád alá.
Közben szorosabbra fűzte az Iszlám Állam az ostromgyűrűjét Deir-ez-Zór körül, ahol elfoglaltak egy iparterületet a kormányerőktől. Most a reptér felé próbálnak előrenyomulni a dzsihadisták.
Az ENSZ becslései szerint közel félmillió ember él ostromlott településeken Szíriában. További 4,6 millióan vannak azok, akik a harcok miatt nehezen megközelíthető területeken élnek.
Genfben tárgyalnak
Közben nem tudni, mi lesz a Genfben tartott béketárgyalások sorsa. Az ellenzék egy részét tömörítő, Szaúd-Arábia támogatta HNC hétfőn felfüggesztette a genfi béketárgyalásokon a részvételét, a hétvégén kialakult, illetve kedden súlyosbodó harcok elleni tiltakozva. A korábbi tűzszünet hét héten át kitartott, de egyelőre erősen kérdéses, mi lesz a továbbiakban. Ellenzéki aktivisták szerint a kormányzati légicsapásokban negyvenen haltak meg kedden.