Az osztrák szélsőjobb elnökjelöltjének már túl kemény Orbán politikája
Súlyos hiba lenne az "Öxit", vagyis Ausztria távozása az Európai Unióból, de vannak rendkívüli helyzetek, amikor népszavazásra kell bocsátani az uniós tagság kérdését - mondta Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) államfőjelöltje egy német lapinterjúban.
A politikus a Bild című lapban megjelent interjúban kifejtette, hogy az uniós csatlakozásról 1994-ben tartott referendumon ugyan a belépés ellen szavazott, de az esetleges Öxit szerinte komoly károkat okozna a gazdaságnak, ezért nem szeretné, hogy hazája távozzon az EU-ból. Azonban népszavazást kell tartani az uniós tagságról rendkívüli helyzetekben, például akkor, ha Törökországot felveszik az EU-ba - mondta Norbert Hofer.
A menekültválságról a többi között elmondta, hogy az osztrák "segítőkész nép", amit a többi között az '56-os magyar menekültek befogadásával is bizonyított, de ügyelni kell a mértékekre. Így például ha egy közösség tagjainak egy százaléka menekült, akkor nincs baj, de ha tíz százalék a menekültek aránya, megjelenik a kulturális önazonosság és a munkahelyek elvesztése miatti aggodalom és a félelem az iszlamizációtól.
Az iszalmizáció a terrorveszélyt és egy olyan "erőszakos iszlám" megjelenésének veszélyét jelenti, amely nem választja el egymástól az államot és az egyházat úgy, ahogyan "mi itt Nyugaton" - fejtette ki az FPÖ politikusa.
Azt mondta, pártja azért beszél népvándorlásról, mert sok ember így éli meg a folyamatot. Mint mondta, ténykérdés, hogy nem érvényesülnek bizonyos európai szabályok, például az, hogy a menekülteknek az első biztonságos országban kell menedékjogot kérniük, és "a menekülteket igazságosan kell elosztani az egész EU-ban". Az ilyen szabályok betartásával ellenőrizhető volna a helyzet - mondta Norbert Hofer.
Az interjú egy hosszabb, a Bild online kiadásában megjelent változatában arra a kérdésre, hogy Angela Merkel német kancellárhoz vagy Orbán Viktorhoz áll-e közelebb politikailag, az FPÖ államfőjelöltje azt mondta, hogy a német kancellár "jó politikát csinál", de "egyfajta sziget volt politikájában" az a kijelentése, hogy Németország megbirkózik a menekülthullámmal, a magyar kormányfő pedig "nagyon keményen fellép országa érdekeiért", de ő a nemzeti érdekeket "valamivel lágyabban, barátságosabban" akarja képviselni.