Putyin újabb megbízható emberét menesztette
További Külföld cikkek
-
Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
Egy otrombán kezelt plágiumügy lett az oka annak, hogy Vlagyimir Markint a tervezettnél előbb menesztették a Nyomozati Bizottság (SZK) szóvivői posztjáról
![Vlagyimir Markin](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1269/12698/126981/12698116_7b8a77c67655e921354e83c5236a4913_wm.jpg)
Markin nem kommentálta távozását, amely orosz sajtóforrások szerint már egy éve felmerült – írta a Newsru.com. Ha tervben volt, akkor a "XXI. század legnagyobb oroszországi bűntényei" című könyv megírása körüli balhé jó alkalmat kínált.
Törzsanyag
A kiadott könyvről hamar kiderült, hogy egy fontos részben a Kremllel kritikus Novaja Gazeta újságírónőjének anyagát használta fel, forrás megjelölése nélkül. Erre talán kevesen figyeltek volna fel, ha Markin nem ront neki Nagyazsda Pruszenkovának a Twitteren:
„A saját posványán túl ismeretlen, jelentéktelen újságírócskának” nevezte Pruszenkovát, aki csak a kifogásaival akar magának ismertséget szerezni. Markin bedopta a törzsanyagérvet is: „ugyanazon ügyek körülményeinek leírása a jegyzőkönyvek alapján magától értetődően hasonló lehet.”
Hogy többről volt szó, mint a posványból előmászott újságírócska hisztijéről, azt jelezte, hogy a könyvet kiadó Ekszmo technikai hibának nevezte a forrásmegjelölés elmaradását, Markin a múlt héten, ismét a Twitteren, ezt írta:
„Nyilvánosan bocsánatot kérek Nagyezsda Prusznyikovától, akit megsértettem nőként, újságíróként a rám egyébként nem jellemző durva nyilatkozatommal.”
Különösen érzékennyé az tette az ügyet, hogy a plagizált rész nem más volt, mint a Novaja Gazeta csecsenföldi ügyekkel foglalkozó újságírójának, a 2006-ban otthona előtt lelőtt Anna Politkovszkaja meggyilkolása.
Ráadásul nem csak felhasználta a gyilkosságot szoros figyelemmel kísérő újság cikkét, de Pruszenkova szerint költött is mellé párbeszédeket és arra a megállapításra jutott, hogy az újságírónő meggyilkolásának hátterét pontosan feltárták. A lap szerint ez korántsincs így, az elítéltek legfeljebb végrehajtók lehetnek a szálak messzebb, Ramzan Kadirov csecsen vezetőig vagy akár Vlagyimir Putyinig érhetnek nem pedig az akkor már londoni száműzetésében lévő Borisz Berezovszkij ölette meg, hogy ezzel is kompromittálja a fennálló rendet. Vlagyimir Putyin is hasonlót nyilatkozott a gyilkosság után, megjegyezve, hogy nekik holtan többet árt Politkovszkaja, mint élve.
Szerdán Markin író-olvasó találkozón vett volna részt, ezt azonban váratlanul lemondta. Eközben más újságíró is jelezte, hogy a könyvben a saját szövegét látta viszont, forrásmegjelölés nélkül. (Megintcsak egy Kremllel kritikus újságnál, a Kommerszantnál dolgozó Ilja Barabanovról volt szó.)
Bizalmi állás
Az SZK jelenlegi formájában 2011-ben jött létre, az ügyészségről leválasztott, kiemelt ügyeket kezelő szervként. A kezdetektől – ahogy a 2007-ben létrehozott elődöt is – Ilja Basztrikin vezette, Markin pedig az elejétől szóvivő volt. Állítólag azonban az, egykori televíziós újságíró egyre intenzívebb médiaszereplése már a Kreml ellenére volt. Ezért novemberben esedékes 60. születésnapjára állítólag új megbízást készítettek neki elő. A könyv miatt azonban leváltását előrehozták. Várhatóan más, kevésbé fajsúlyos állást bíznak rá.
Markin 2011-ben képviselői mandátumért lobbizott, a Putyin által gründolt Egyesült Polgári Front társadalmi szervezeten keresztül, végül – többek között, mert ez ellentétes lett volna beosztásával – elállt a tervtől. A vasárnap esedékes választásokon szintén nem került az Egységes Oroszország párt listájára, mi szintén jelzi, hogy nem készült a távozásra az SZK-tól.