A belga igazságszolgáltatáshoz fordul tizenhat liège-i muzulmán diáklány, mert szeptember óta iskolájukban tilos a fejkendő viselése, írta az MTI a belga közszolgálati rádió és televízióra hivatkozva.
A Liège környéki középiskola (HEPL) vezetésének döntése értelmében „minden hivalkodó vallási jelkép viselése tilos, beleértve a muzulmán fejkendőt is”.
Eric Lemmens, az iskola ügyvédje szerint a fejkendő viselése feszültséget teremt az iskola muzulmán és nem muzulmán diákjai, de gyakran még az erősebben, illetve a kevésbé radikális muzulmán diákok között is, amely mérgező légkört teremt az oktatásban. A tilalom célja a viták és feszültségek elkerülése a tanulás érdekében.
„Ha pedig valaki a jelképek elleni hadviseléstől tartana, az iskola visszautasítja, hogy egy vallás bármilyen formában ráerőltesse értékeit és elveit másokra” – mondta Eric Lemmens.
A diákok véleménye szerint az általános tilalom ellentétes a szólás- és a vallásszabadság eszméjével, a fejkendőjük nem üzenet, hanem a személyiségük szerves része.
Luc Misson, a diákok ügyvédje úgy vélekedett, hogy az ilyen hozzáállás csak kiélesíti a társadalomban jelen lévő feszültségeket és elősegíti az iszlám és a terrorizmus összemosását.
A fejkendők iskolai viselésének engedélye inkább segítene elkerülni a súlyosabb összeütközéseket
– fogalmazott az ügyvéd.
Az iskola diákönkormányzata szeptember közepén aláírásgyűjtésbe kezdett a fejkendők viselése mellett. Alig egy hét alatt 5400 aláírást gyűjtöttek össze a kérvény benyújtásához.
A belga közszolgálati televízió és rádió szeptember elején arról tájékoztatott, hogy a liège-i középiskolák legtöbbjének felső tagozataiban betiltották a fejet és a hajat takaró vallási jelkép viselését szeptembertől.
A beszámoló szerint a tanév megkezdése előtt bevezetett szigorítás azért volt indokolt, mert a lányok egy része nem tartotta be az iskolai szabályokat. A diákok legtöbbje ugyanis, ha a vallási és az iskolai szabályok között kell dönteniük, inkább a vallási előírásoknak engedelmeskednek. Az iskola muzulmán fiataljainak nagy része megbélyegezte, és nem tisztességes lányoknak nevezte a szabályokat betartókat elfogadhatatlan nyomást gyakorolva rájuk, indokolta a Marie-José intézet vezetője.