Ömlik a pénz a civilekhez, amióta Trump az elnök
További Külföld cikkek
-
Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
Döbbenetes mennyiségű pénzt küldtek azoknak az amerikai civil szervezeteknek, amelyek Donald Trump által támadott csoportokat és jogokat védenek, írja a Washington Post. A lap szerint maguk a szervezetek sem számítottak arra, hogy ilyen tömegű polgár adakozik céljaikra.
![2016-11-30T163104Z 2 MTZGRQECBUGFGH87 RTRFIPP 0 USA-TRUMP](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1415/14152/141527/14152796_d741d84c89dbd6943be3fc0c16778789_wm.jpg)
Mivel az adománydömping közvetlenül Trump győzelmének bejelentése után indult, a jelenség vélhetően kiállás a megválasztott elnök által támadott csoportok, a nők, a melegek, a menekültek, a színes bőrűek és muszlimok mellett.
A neves jogvédő szervezet, az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) 100 éves fennállása óta nem kapott ennyi támogatást. A választás óta 15 millió dollárral támogatták őket. Összehasonlításul a 2012-es választás után csupán 27 ezer dollárt küldtek nekik az emberi jogokra érzékeny amerikaiak.
"Példátlan, ami történik" - mondta a szervezet egyik vezetője, Mark Wiener. "Egyesek sütit árulnak, hogy támogassanak, mások készpénzzel teli borítékokat küldenek. Sokan hívnak minket azzal, hogy önkénteskednének."
A Rágalmazáselleni Liga (ADL) is hasonlókat tapasztalt. A diszkrimináció ellen küzdő szervezet a Trump kampányának hatására erősödő rasszista támadások kapcsán került a reflektorfénybe.
A szervezetbe az átlagosnál 20-szor többen jelentkeztek önkéntesnek, és 50-szer több támogatást küldtek számukra. Vezetőjük, Jonathan Greenblatt elmondta, hogy a támogatók 90 százaléka először adományozott nekik.
A támogatás apropóját egyébként találgatniuk sem kellett. Rengetegen küldték támogatásukat Steve Bannon név alatt, emlékeztetve Trump vezető stratégájára, aki korábban a Breitbart nevű szélsőjobbos lap vezetője volt. Az érthetőség kedvéért: a Breitbartot a Hollywood Reporter különböző országok lapjaihoz hasonlította a miheztartás végett. Magyar megfelelője a Kurucinfo volt.
Nagyot ment a meleg fiatalok öngyilkossága ellen küzdő Trevor Project is. A Trevor Project 20 ezer dollár gyűjtését tűzte ki a civilszervezeti támogatások napjaként ismert Giving Tuesday-en. De végül ennek háromszorosát kapták. Ezen felül érkezett hozzájuk azóta még 100 ezer dollár.
A szervezet vezetője elmondta, hogy a választás óta rengeteg aggódó telefont kaptak, amelyekben a melegek elleni agresszió fokozódásának veszélyére figyelmeztettek.
A Tervezett Anyaság projekt szintén Donald Trump maradi politikájának köszönhetően jutott pénzhez. Trump ugyanis azt a Mike Pence-t választotta alelnöknek, aki Indiana kormányzójaként abortuszellenes törvényt fogadott el, és küzdött a szervezet támogatásainak elvonásáért is.
A legnagyobb meglepetés azonban az Amerikai iszlám kapcsolatok Konzulátusa nevű szervezetet érte. A muszlimok jogait védő szervezetet eddig nyilván muszlim vallású amerikaiak támogatták. A választás után azonban más vallásúak tömegei jelentkeztek önkéntesnek, hogy saját munkájukkal ellensúlyozzák Trump muszlimokat sértő megjegyzéseit.