Kína megfenyegette Trumpot
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Kína felveszi a kesztyűt, ha Trump tovább provokálja őket a tajvani közeledéssel, írta két kínai állami lap hétfőn. A kínai vezetés szócsöveként működő lapok Trump pénteki interjújára reagáltak. A megválasztott elnök a Wall Street Journalnek azt mondta: "Az egy Kína elv megbeszélés kérdése."
Amire a kínai külügyminisztérium úgy reagált:
Az egy Kína elv a kínai-amerikai kapcsolatok alapja, és mint ilyen, nem tárgyalási alap.
Az ügy előzménye: Trump rögtön a megválasztása után eltért a több évtizedes amerikai állásponttól, amikor fogadta a tajvani elnök gratuláló telefonját. Akkor azzal ütötte el a kritikákat, hogy udvariatlanság lett volna nem felvenni a telefont.
Trump szavazóit talán megnyugtatta ez a válasz, a kínai vezetés azonban nem volt ilyen megértő.
Ha Trump ilyen áldozattal kezdi hivatali idejét, akkor elkerülhetetlenül szembe kell néznie kemény válaszreakciókkal és a romló kapcsolatokkal, hiszen Pekingnek nincs más lehetősége, mint felvenni a kesztyűt.
- írta az angol nyelvű China Daily.
Egy másik kínai lap, a Global Times még tovább ment: "Peking kemény válaszlépéseket tesz", ha Trump kikezdené az egy Kína elvet.
"Kína arra kényszerülne, hogy felgyorsítsa Tajvan visszacsatolását, és kegyetlenül szembeszálljon mindazzal, aki Tajvan függetlenségét támogatja" - írta a lap vezércikke.
És ha valakinek nem lett volna egyértelmű, hogy a lapok a kormány üzenetét tolmácsolják, megszólalt a külügyminisztérium szóvivője is.
Az egy Kína elv az előfeltétel és az alap minden olyan ország számára, amelyik kapcsolatot szeretne Kínával
- idézte Hua Csunyingot a Reuters. "Mindenkinek meg kell értenie, hogy vannak olyan dolgok a világon, amelyeket nem lehet áruba bocsátani, megvenni vagy kiárusítani" - tette hozzá. "Ha valaki abba az illúzióba ringatná magát, hogy ezt az elvet alkudozásra használja, Kínával és a kínai néppel találja magát szemben."
A végén olyan lesz, mint aki felemel egy nagy követ, majd a saját lábára ejti.
A Globak Times egyébként feltételezi, hogy Trump csak a hivatalba lépéséig eltelt időben használja Tajvant, majd "Tajvant feláldozzák ennek az alávaló tervnek az oltárán".
Bár nem tudni, Trump valóban vállalna konfliktust Kínával, a China Daily már belengette, hogy a kínai választ ez nem befolyásolja. "Kínának nem kellene azzal foglalkoznia, hogy Trump szavai beiktatás előtti blöffnek számítanak-e. Kínának ki kell állnia érdekei mellett. Mindez sokba fog kerülni. De be fogja bizonyítani a következő amerikai elnöknek, hogy érdemes megfelelő érzékenységgel űznie tajvani játékát."