Florida felé tévedt egy brit tesztrakéta
További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Nem hajlandó részleteket elárulni a brit védelmi miniszter arról a nyári incidensről, amikor Florida közelében a egy brit atom-tengeralattjáróról indított tesztrakéta letérve útvonaláról az Atlanti-óceán helyett a sűrűn lakott amerikai partok felé vette az irányt.
Michael Fallon szerint a Trident nukleáris rakétarendszer rendszer megbízhatóan működik, ám a képviselők kérdéseire érdemben nem válaszolt – írta a BBC.
A miniszter még arról sem döntött hétfőn, hajlandó-e megjelenni kedden a védelmi bizottság előtt, hogy zárt ajtók mögött beszámoljon a történtekről.
A rakétán nem volt nukleáris töltet és időben megsemmisítette magát, az ellenzék szerint azonban aggasztó, ahogyan Theresa May kormányfő – akinek kinevezése előtt történt a júniusi incidens – kezeli az ügyet, inkább elfedve, semmit tisztázva a részleteket.
2000 óta hat hasonló tesztet hajtott végre a brit haditengerészet, korábban jelentést is adott ki a sikeres akcióról, ezúttal ez elmaradt – bár a sikertelenségről se jött akkor beszámoló. Hétfőn a miniszter azt mondta, sikeresen zajlott le a teszt.
Theresa Maynek azért is kellemetlen az ügy, mert nyíltan kiállt a költséges rendszer finanszírozásának fenntartása mellett a parlamentben, a képviselők ezért is szeretnék tudni, hogy ekkor már értesült-e a kudarcról vagy sem.
A júliuso szavazáson a Skót Nemzeti Párt (SNP) a felújítás elen szavazott, ahogyan az ellenzéki Munkáspárt 47 képviselője is, de a kormánytöbbség megszavazta a tervek szerint a 20-as évek végéig hadrendben tartandó rendszer finanszírozását.
A rakétát elindító tengeralattjáró nem sokkal korábban esett át egy 350 millió fontos felújításon.
A Munkáspárt, a Skót Nemzeti Párt is kifogásolta, hogy az ország lakói utolsóként értesülnek a történtekről. A skót miniszterelnök korábban is kifogásolta a Trident finanszírozását – az atomrakétákkal felszerelt tengeralattjárók bázisa is skóciai kikötőben van –, és az incidens nyilvánosságra kerülése ismét jó alkalom volt Nicola Strungeonnak, hogy a rendszer ellen érveljen.
Nagy-Britannia ugyan tagja a deklaráltan atomfegyverrel rendelkezők klubjának – Oroszország és az Egyesült Államok egyenként több mint hétezer töltete mellett azonban eltörpül a 215 darabos brit a 300 darabos francia és a 206 darabos kínai arzenál –, de csupán a Trindent rendszer az, amellyel technikailag képes is az atomtöltetek célba juttatására, tehát arra, hogy valóban elrettentő fegyverként mutathassa fel. Ez magyarázza, miért hajlandó a nyilvánossággal megosztani a stratégiai jelentőségű fegyverrendszer kudarcának részleteit a brit vezetés.