May és Trump barátok lesznek, hogy a dolgozó kisembereket képviselhessék
További Külföld cikkek
-
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
- A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit
- Lelepleződött az oroszok titkos projektje, minden eddiginél nagyobb hadihajót építenek
- Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
- Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot
Csupán tizennyolc percig tartott az első sajtótájékoztató Trump elnöksége alatt. Theresa May-jel közösen, a Fehér Ház ovális termében közösen tartották a konferenciát, ahol kevés megfogható tény hangzott el, inkább a két ország közeledési szándékát nyilvánították ki. Trump fáradtan, May pedig feszült koncentrációval válaszolta meg a kérdéseket nézetkülönbségeikről, az orosz-ukrán krízisről és egy lehetséges gazdasági együttműködésről.
"Különleges barátság"
Nagyon összebarátkozhatott a két vezető, mindketten elmondták, milyen komoly "személyes szimpátiát" éreznek egymás iránt. A tájékoztatón a országaik ideológiai, politikai és gazdasági együttműködését ígérték. Trump és May is elmondta, azért vezethetik a nemzetüket, mert "nem felejtették el a dolgozó kisembereket képviselni": Trump külön tisztelgett a brexittel megvalósuló, születőben lévő "brit szuverenitáshoz", May pedig gratulált Trump "fényes választási győzelméhez".
A "különleges barátság" amit oly sokat emlegettek az Egyesült Királyságnak tényleg különleges, mondhatni az egyetlen kapaszkodója lehet a Brexit után. A gazdasági együttműködésről Trump egy szót sem szólt, May azonban sok feltételes mód és puhító jelző között elmondta, szerinte mindkét ország érdekében állna a szoros gazdasági együttműködés kiépítése. May azt ígérte, ambiciózusak lesznek, és tovább építkeznek majd a két ország egymásba fektetett tőkéjére.
Mindenki tűkön ülve várta, hogy kiderüljön, mi az, amiben a két ország nem értett egyet, de May nem adott egyenes választ a kérdésre. Szerinte sokkal fontosabb, hogy ez a két ország, akik között ilyen fontos kapcsolat van, milyen ügyekben van közös állásponton.
Mikor a BBC Trumptól kérdezte, mit gondol arról, hogy a brit lakosság nagy része szerint elrettentőek a nézetei a hírszerzési kínzásról, az abortuszról és a muszlim bevándorlásról, Trump viccel ütötte el a kérdést: Tényleg ezt kérdezi? Ez aztán szép barátság lesz így! Majd arról beszélt, hogy a kabinetjében sem feltétlenül ért vele mindenki egyet, de a közös munkát ez még nem lehetetleníti el.
Van, ami csak az USÁ-ra tartozik
Ha valóban az elhangzottaknak megfelelő politikát követknek majd, akkor az intervencionalista külpolitikának gyakorlatilag vége, helyette a határvédelem és az online támadások kivédése kerül majd előtérbe. Oroszország és Ukrajna, Mexikó és az ISIS is téma volt a rövid sajtótájékoztatón.
Az ukrán helyzet miatt Oroszország ellen életbe léptetett szankciókról kérdezték a két vezetőt. May azt mondta, a maguk részéről a minszki egyezmények (az ukrán válság megoldását célul kitűző egyezmények) teljesítését várják el az oroszoktól. Trumptól a krízis megoldására nem érkezett ugyan egyenes válasz, de újra megerősítette:
Az ISIS, amelyet Trump kampányában és a választási vitákban előszeretettel emlegetett, a mostani találkozón is előkerült. May azt mondta, meg kell duplázni a katonai erőfeszítéseket, hogy kiszorítsák a Daesht a térségből - a folyamat látszik, hogy már elkezdődött, ahogy a szervezet egyre veszít a kontrollált területből.
May sürgette az európai döntéshozókat, hogy csatlakozzanak Trump ígéretéhez, és építsék ki a kibertámadások elleni védvonalaikat - ne hagyják a terhet egyenlőtlenül eloszlani a britek és amerikaiak vállán. A kibertámadások kivédése a beiktatás előtt Trump egyik legfontosabb ígérete volt, azt mondta, az elnöksége első 90 napjában komoly lépéseket tesznek majd a hekkerek ellen, aminek az USA minden más társadalomnál jobban ki van szolgáltatva. Elnökségének első hetén nem tett lépéseket a témában.
Trump és a mexikói elnök találkozóját korábban törölték, ezért a két vezető telefonon beszélt. Mikor erről kérdezték, Trump annyit mondott, hogy egy nagyon kellemes telefonhívásról volt szó, amit bizonyára a másik fél is megerősít majd. Hangsúlyozta, hogy "nagyon szereti a mexikóiakat", gyakran dolgozik együtt velük, de az Államokat kisajtoló jelenlegi kapcsolatnak véget kellett vetni, most egy új barátság korszaka jön.
Trump aláírta a rendeletet, pár hónap és épül a fal
Jön a mexikói határfal, a muszlim bevándorlók korlátozása és a kritikusok megleckéztetése.
A brit konzervatív miniszterelnök a csütörtökön törvénybe iktatott mexikói-amerikai határon épülő fal miatt megromló mexikói-amerikai kapcsolatokról csak annyit mondott: ez Mexikó és Amerika dolga, Trump szerint a brit miniszterelnöknek kisebb gondja is nagyobb, mint hogy az USA külkapcsolatai miatt aggódjon.
Trump egyébként többször is választ adott a riporterek által May-nek címzett kérdésekre, amire a BBC női riportere udvariasan annyit mondott: inkább megvárják, amíg May ("she") is válaszol. Trump ezen szokását a választási viták alatt sokan kritizálták.
Udvariassági kör
Pár perccel magyar idő szerint este hat előtt érkezett meg a brit miniszterelnök, Theresa May a Fehér Házba, ahol már el is hangzott, hogy az Egyesült Királyság az egyik "elsődleges szövetségese" az Államoknak. May az első nemzetközi vezető, aki a vasárnapi beiktatás óta találkozik Trumppal. Az ovális teremben tartott megjelenésük egy órával később kezdődik. A konferencia előtt May a washingtoni Arlington temetőben helyezett el pipacskoszorút a háborúban elhunyt névtelen hősök emlékére.

A Fehér Házat az etikett szerint közösen járja be a két politikus, May a vendégkönyvet is aláírta. A Telegraph szerint Trump megmutatta Maynek a nemrég visszahozott Churchill büsztöt is, amit Obama elnöksége alatt kivittek az ovális teremből, Obama szerint azért, hogy helyet csináljanak Dr. Martin Luther King szobrának. Trump most visszahozatta a Churchill büsztöt (és megint beszólt a sajtónak, akik azt hitték, ez azt is jelenti, hogy MLK szobra kikerül a szobából).
A sajtótájékoztatóval egyidőben Washingtonban folyt a March For Life, az Élet Menete nevű demonstráció, amit a pro-life azaz abortuszellenes szimpatizánsok tartanak. Pence alelnök történelmet írt azzal, hogy beszédet mondott a meneten, soha más alelnök nem foglalt még állást az ügy mellett.
"Néha az ellentétek vonzzák egymást"
- ezt mondta May mikor megérkezett az Egyesült Államokba, szerinte ugyanis erős személyes kapcsolat alakulhat ki közte és az amerikai elnök között. May azt reméli, megújulhat a történelmi szövetség a két ország között, és "újra együtt" vezethetik majd a világot, írja a Telegraph. May tolmácsolta a királyi család meghívását az elnöki párnak, amit Trump el is fogadott.
A találkozó Trump első munkahetének végére ütemezték, amit azzal kezdődött, hogy az USA visszalépett a transzatlanti globális kereskedelmi egyezménytől, a TTP-től. Ez nem könnyíti meg May kilátásait, akinek szüksége lenne egy erős globális kereskedelmi partnerre, hogy biztosítsa magát az uniós kilépési tárgyalások idejére.
A brexit utáni Egyesült Királyságban és a Trump beiktatása utáni megosztott Amerikában zajló hasonló belpolitikai folyamatok egységet kovácsolhatnak a két országból: mind Trump, mind a Brexit támogatói globalizáció- és bevándorlásellenesek. Demográfiailag pedig főleg középkorú vagy idős fehér munkásosztálybeliekről van szó.
A média lett Trump ellenzéke
Steve Bannon, Trump fő stratégája és jobbkeze szerint a Fehér Ház elsődleges ellenzéke jelenleg az amerikai sajtó, főleg a beiktatás közvetítésével és kommentálásával voltak elégedetlenek, Trump szerint ugyanis hazudtak a megjelentek számáról - szerintük inkább "alternatív tényeket" kellett volna sugároznia az amerikai médiumoknak.
Ez lesz az első alkalom, hogy Donald Trump a sajtó elé áll, miután még a beiktatása előtt a Trump Towerben keményen kiosztotta a CNN-t és a Buzzfeedet, akiket álhírgyárosnak és szemétkupacnak titulált. A CNN riporterének kérdést sem engedett az akkor még megválasztott elnök, helyette a BBC-nek adta a kérdezés jogát. Kérdés, hogy egy diplomáciai eseményen, a beiktatás után is hasonló hangulat lesz majd a sajtótájékoztatón, vagy elsimulnak a kedélyek.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot
A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.
március 28., 16:58
- Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen
A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.
március 28., 13:33
- Külföld
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
Azzal vádolják a szervezetet, hogy különleges katonai műveletben vesz részt.
2 órája
- Mindeközben
Rosamund Pike elárulta, miért volt neki arcpirítóan kínos ágyjelenetet forgatni Pierce Brosnannel
55 perce
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket
A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.
március 28., 13:18
- Külföld
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze
Szakértő magyarázza el a földrengés okát.
március 28., 14:28
- Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek
Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.
március 28., 16:55
- Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban
8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.
10 perce
- Címlapon
Kocsis Fülöp érsek: Imádkoztam, hogy Isten vegye magához Putyint
Orbán Viktor elszólásáról is elmondta a véleményét.
1 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
3 órája
- Mindeközben
Titokzatos féltestvér kavarta fel Hunyadi Donatella életét: „Egyszer csak bekopogtatott az ajtón”
tegnap, 21:33
- Mindeközben
Hátborzongató borítóval érkezik Kanye West új albuma, garantáltan kiveri a biztosítékot
tegnap, 20:21
- Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a Huawei körül, átkutatták az EP strasbourgi irodáit
Tovább folytatódik a nyomozás a botrány miatt.
március 28., 12:22
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Külföld
Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben
A vitán az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa is részt vesz.
március 28., 12:54
- Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet
A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.
március 28., 17:18
- Külföld
Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is
Azt nem tudni, hogy hivatalosan mivel vádolják.
március 28., 18:49
- Címlapon
Orbán Viktor bejelentette, újabb szektort vonhatnak be az árrésbe
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
1 órája
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
3 órája
- Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is
A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.
28 perce
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Külföld
Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése
Mintegy 1,8 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.
március 28., 10:28
- Külföld
Fontosabb Donald Trumpnak, hogy többsége legyen a kongresszusban, mint hogy ki az ENSZ-nagykövet
Az amerikai elnök visszavonta jelölését.
március 28., 10:24
- Külföld
Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég
Szakszervezeti vezetők szerint ez jogsértés is lehet.
március 28., 11:26
- Mindeközben
Kiara Lord üzent az őt perelni akaró Szalontai Szilvinek, ezt nem teszi zsebre
tegnap, 19:10
- Címlapon
Lelepleződött az oroszok titkos projektje, minden eddiginél nagyobb hadihajót építenek
3 órája
- Mindeközben
Tóth Vera megint beújított frizurafronton, az új stílust az internetezők sem hagyták szó nélkül
tegnap, 18:09
- Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere
Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.
1 órája
- Mindeközben
Barack Obama miatt ment nagyot egy családi fotó a neten, nem is akármilyen okból
tegnap, 17:03
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt
A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.
március 28., 13:05
- Külföld
Könnygázzal és vízágyúval oszlatták a monarchia visszaállításáért tüntető tömeget Nepálban
március 28., 17:40