A magyar kormány támogatja az alkotmányellenes katalán népszavazást?
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Magyarország tiszteletben fogja tartani az emberek véleményét, ha Spanyolországban az októberi elsejei népszavazáson Katalónia függetlenné válását szavazzák meg, mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő egy brüsszeli sajtótájákoztatón.
A Politico azt írja: Kovácstól azt kérdezték, Magyarországnak mi az álláspontja a katalán függetlenségi mozgalom törekvéseiről és a népszavazásról. A kormányszóvivő erre ezt válaszolta
Az emberek akarata az, ami mindig számít, ez az álláspontunk.
Kovács szerint ez Spanyolország és a katalán nép belügye. "Ha a népszavazáson döntés születik, azt tiszteletben fogjuk tartani, ezt nevezik demokráciának". Kovács arról nem beszélt, hogy a népszavazási döntés után Magyarország hajlandó lenne-e hivatalosan is elismerni független államként Katalóniát.
A helyzet ugyanakkor az, hogy
Carles Puigdemont katalán elnök ennek ellenére október elsejére kiírta a Spanyolországtól való elszakadásról szóló függetlenségi népszavazást.
A 135 fős helyi törvényhozásban az autonóm régiót kormányzó, és a Spanyolországtól elszakadást támogató Junts pel Sí (Együtt az igenért) pártszövetség, valamint a nacionalista baloldali Népi Egység (CUP) 72 képviselője támogatta a javaslatot, amelyet egyébként ők terjesztettek be a parlamentnek. A szavazásnál három ellenzéki párt, a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt, a katalán szocialista párt és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párt képviselői elhagyták az üléstermet.
A Ciudadanos helyi szervezetének elnöke a szavazás után bejelentette: bizalmatlansági indítvány nyújtanak be Carles Puigdemont katalán elnök ellen, hogy előrehozott választásokat lehessen tartani Katalóniában. Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes a katalán parlamentben zajló eseményeket úgy értékelte: belerúgtak a demokráciába. Szerinte a népszavazás kezdeményezői már-már a diktatórikus és autokrata rezsimekre jellemző magatartást tanúsítanak.
A katalán kormány utoljára júliusban készíttetett hivatalos felmérést a függetlenség támogatottságáról Katalóniában. Akkor a megkérdezettek többsége nem támogatta az elszakadást Spanyolországtól.
Borítókép: Katalónia függetlenségéért tartott tüntetés Barcelonábam 2015 november 22-én. - fotó: Albert Llop / Anadolu Agency / Getty Images Hungary