Összecsaptak a tüntetők a rendőrökkel Kijevben
Több ellenzéki ukrán párt és társadalmi szervezet támogatói kezdtek egységes tüntetést kedden a kijevi parlament előtt a politikai reformok folytatásáért, köztük a parlamenti mentelmi jog megszüntetéséért, korrupcióellenes bíróság felállításáért, a parlamenti választási rendszer megváltoztatásáért.
Délig több mint négyezer tüntető gyűlt össze a parlament előtt. A megmozduláson a tüntetők egy csoportja megpróbált áthatolni a rendőrök által a parlamentnél felállított fémkordonon, és eközben összecsaptak a rendfenntartókkal.
Délután a tüntetők sátrakat kezdtek felállítani a demonstráció helyszínén. Újságíróknak úgy nyilatkoztak, hogy csütörtökig maradnak, mivel aznap tervezi a parlament követeléseik megvitatását.
A hatóságok rendkívüli erőkkel vonultak ki, az ukrán főváros központjában mintegy 3 és fél ezer rendfenntartó - zömében nemzeti gárdista - teljesít szolgálatot. A belvárosban korlátozták a forgalmat, a kormánynegyed utcáit lezárták. A demonstráció szervezői mintegy tízezer tüntetőt várnak a parlament épülete elé.
Szaakasvili és Porosenko vitájából lett a baj
.A megmozdulást Miheil Szaakasvili, az ukrán állampolgárságától megfosztott volt odesszai kormányzó és egykori georgiai elnök Új Erők Mozgalma néven létrehozott pártja kezdeményezte, írja az MTI.
A politikus 2004 és 2013 között volt Georgia államfője. 2013-ban távozott - gyakorlatilag száműzetésbe - külföldre, 2015 májusában megkapta az ukrán állampolgárságot, 2016 novemberéig pedig a dél-ukrajnai Odessza megye kormányzói tisztségét látta el.
Szaakasvili és Porosenko elnök között azonban megromlott a viszony, ami ahhoz vezetett, hogy a georgiai politikus tavaly novemberben lemondott tisztségéről, majd új pártot alapított, amely előrehozott választásokat akar kikényszeríteni Ukrajnában.
Csatlakozott a megmozduláshoz több ellenzéki parlamenti párt, a lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegély (Szamopomics), Julija Timosenko Haza (Batykivscsina) pártja, továbbá a szélsőségesen nacionalista Szabadság (Szvoboda) aktivistái is részt vesznek a demonstráción.
A demonstráció miatt Andrij Parubij házelnök felfüggesztette a parlamenti frakciók közötti egyeztető ülést a törvényhozás e heti plenáris napirendjéről. Kedden az előzetes tervek szerint egyébként a parlamentnek második olvasásban kellene tárgyalnia a Donyec-medencei szakadár területeknek az Ukrajnába történő visszaintegrálásáról szóló, első olvasásban már megszavazott törvényt.