Idén 18 ország választási eredményét befolyásolták a neten
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Egyre több kormány manipulálja a közösségi oldalakat és üldözi az ellenzéket az interneten, ami nagy fenyegetést jelent a demokráciára - közölte a Freedom House amerikai központú emberi jogi szervezet jelentését az MTI.
A médián keresztül manipulálják a magyarokat
A Freedom House jelentésében 65 országot vizsgált, köztük Magyarországot is, amelyet az internetes szabadságjogok biztosítása szempontjából szabad országnak talált, ugyanakkor megállapította, hogy ahogy másik 31 országban, úgy nálunk is csökkent a szabadság a neten.
A jogvédő szervezet jelentés szerint
A részletes országjelentésben főként azt kifogásolta, hogy az elmúlt évben egyre jobban kiszorultak a független online hírforrások a magyar piacról, az új terrorellenes törvény pedig nagyobb hatalmat adott a hatóságok kezébe, amelynek segítségével szükség esetén felhasználói adatokat kényszeríthetnek ki a magánvállalatoktól.
A szervezet ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az internet továbbra is viszonylag szabad Magyarországon, a kormány pedig politikai indokból nem blokkol honlapokat és nem szűri az online tartalmakat.
Kína, Szíria, Etiópa az élen
A szervezet szerint
A Freedom House úgy tudja, hogy
"A kormánypropagandát terjesztő fizetett kommentelőket és politikai tartalmú, automatikus üzeneteket Kínában és Oroszországban találták ki, de mára világszintű jelenségekké váltak" - magyarázta a jelentést Michael Abramowitz, a Freedom House elnöke. Az internetes szabadságot vizsgáló projekt koordinátora, Sanja Kelly szerint egyre bonyolultabb felderíteni ezeket a manipulatív tartalmakat, éppen ezért nehezebb küzdeni ellenük, mint a cenzúra egyéb formái - például bizonyos oldalak letiltása - ellen.
Ez a harmadik év, hogy Kína vezeti az internetet legaktívabban manipuláló országok listáját, Szíria és Etiópia előtt. A pekingi kormány az elmúlt évben fokozta az internetes cenzúrát, az online névtelenség elleni harcot, illetve több másként gondolkodó került börtönbe a világhálón kifejtett nézetei miatt.
A jelentés a Fülöp-szigetek klaviatúra-hadseregéről is szót ejtett: az országban naponta 10 dollárt (több mint 2500 forintot) kapnak azok, akik az interneten támogatják Rodrigo Duterte elnök könyörtelen drogellenes háborúját. Emellett a beszámolóban külön foglalkoztak Törökországgal, ahol mintegy 6 ezer bérkommentelő össztüze zúdul a közösségi oldalakon véleményt nyilvánító ellenzékiekre. A jelenség alól Oroszország és az Egyesült Államok sem kivétel.
Bár az amerikai online környezet megőrizte dinamikusságát és sokszínűségét, a szándékos félretájékoztatás és a pártos tartalmak hatása jelentős. A Donald Trump amerikai elnök véleményét vitató újságírókat botrányos szintű zaklatások érik az interneten - közölte a szervezet.
(Borítókép: Krisztian Bocsi / Bloomberg / Getty Images Hungary)