Letette esküjét az új zimbabwei elnök
További Külföld cikkek
-
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
Letette hivatali esküjét az új zimbabwei elnök a hararei nemzeti stadionban ünneplő tömeg előtt. A 75 éves Emmerson Mnangagwát a Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió - Hazafias Front (ZANU-PF) kormánypárt jelölte az államfői tisztségre azután, hogy Robert Mugabe, az ország előző vezetője egy katonai puccsot követően lemondott.
Sajtóértesülések szerint Mugabe nincs jelen a ceremónián, állítólag fáradtságra hivatkozva, de valószínűbb, hogy nem is lenne kívánatos ott. Mugabe alkut kötött az őt megpuccsolókkal. Cserébe a lemondásáért azt kérte, hogy szavatolják az ő és a felesége biztonságát. Mugabe tudatta, hogy Zimbabwéban akar meghalni, s nem tervezi azt, hogy külföldi száműzetésbe vonul. Ezen kívül Mugabe mentesül a felelősségre vonás alól. Egy kormányzati forrás szerint Mugabének nagyon fontos volt, hogy szavatolják számára az országban a biztonságot, de ettől még akkor utazhat külföldre, amikor jónak látja. A lemondott elnök tartott a feleségét övező ellenséges hangulattól, ezért szavatolni kellett számára azt is, hogy egész családja is biztonságban és félelem nélkül élhessen.
![GettyImages-875240466](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1886/18862/188627/18862763_7024ec8888210c46c95e86d1d274341f_wm.jpg)
Az országot 37 évig irányító Mugabe részéről komoly taktikai hibának bizonyult az alelnök menesztése, mert a hadsereg pár nappal később államcsínyt hajtott végre, és az államfőt családjával együtt házi őrizetbe helyezte. Rövidesen a ZANU-PF is kihátrált Mugabe mögül, és a párt vezetése megfosztotta elnöki tisztségétől, majd kezdeményezte az elmozdítását célzó alkotmányos eljárás megindítását. Robert Mugabe az alkotmányos eltávolítását célzó eljárás parlamenti vitája alatt jelentette be lemondását.
Megverték a börtönben Mugabe pénzügyminiszterét
Súlyosan bántalmazták a katonai fogdában a múlt heti zimbabwei puccs idején őrizetbe vett Ignatius Chombo pénzügyminisztert, jelenleg kórházban ápolják - mondta el a sértett ügyvédje.
Chombo a kezén, a lábán és a hátán szenvedett sérüléseket, és egy egész héten át bekötött szemmel ült cellájában. Korrupcióval és hatalommal való visszaéléssel vádolták, a bűncselekményeket állítólag még tartományi miniszterként követte el több mint egy évtizeddel korábban - tette hozzá az ügyvéd.
"Ez brutális és könyörtelen módja az ellenfelekkel való bánásmódnak" - vélekedett.
A volt pénzügyminisztert a Robert Mugabe elnök elleni múlt heti puccs idején vette őrizetbe a katonaság azzal az indokkal, hogy megtisztítja az államfő környezetét a bűnözőktől. Chombót pénteken átadták a rendőrségnek.
A Mugabe-korszak vége
Mugabe azóta állt az ország élén, amióta Zimbabwe 1980-ban kivívta függetlenségét. Kedden a hadsereg és a kormányzó Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió - Hazafias Front (ZANU-PF) nyomására lemondásra kényszerült. Pénteken iktatják be elnöki tisztségébe Emmerson Mnangagwa korábbi alelnököt, akit Mugabe nemrégiben menesztett, kiváltva ezzel a belpolitikai válságot.