Nyolc embert őrizetbe vettek a máltai újságírónő meggyilkolása miatt
További Külföld cikkek
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Nyolc máltait őrizetbe vett a rendőrség Daphne Caruana Galizia újságírónő-blogger meggyilkolásával összefüggésben.
A korrupt politikusokról író 53 éves Caruana Galiziát október 16-án ölték meg úgy, hogy felrobbantották az autóját. A merénylet sokkolta a máltaiakat.
A nyomozásban az FBI segítségét is kérték a máltai rendőrök.
Galiziát az autójába rejtett pokolgéppel ölték meg hétfőn. A korrupciós ügyeket vizsgáló oknyomozó újságírónő többek között a miniszterelnök és felesége állítólagos offshore számlái után is kutakodott, és rendszeresen hangoztatta, hogy a szigetország irányítása bűnözők kezére került.
Egyik nagy port kavart írásában arról cikkezett, hogy a 2016 áprilisában kirobbant offshore-botrány alapjául szolgáló Panama-iratokban megneveztek egy olyan céget is, amely a miniszterelnök felesége tulajdonában áll, s a gyanú szerint titkos számlákon kenőpénzeket rejtett el. Bár a vádakat Muscat és felesége is hazugságnak nevezte, Galizia cikkei nyomán a kormányfő júniusban előrehozott választásokra kényszerült, a választásokon azonban a történtek ellenére a pártja, a Máltai Munkáspárt győzött.
A gyilkosságot követően a kormány közleményben hangsúlyozta: elkötelezettek amellett, hogy felderítsék a gyilkosok kilétét, és felelősségre vonják az elkövetőket: egymillió euró nyomravezetői díjat ajánlottak fel annak, aki segít felderíteni az ügyet.
Az európai politikusokat mégse győzte meg az igyekezet. Az Európai Néppárt például független nemzetközi vizsgálatot követelt az ügyben: "Nem fogadjuk el a jövőben, hogy a máltai kormány elutasítja az átláthatóságot a Panama-akták ügyében" – írta Twitter-oldalán az Európai Parlament legnagyobb pártjának vezetője, Manfred Weber. Angela Merkel német kancellár szintén elítélte a merényletet, és közölte, hogy az újságírók biztonsága és szabadsága kulcsfontosságú a demokrácia működéséhez.