Az összeesküvés-elmélet lett Putyin legfőbb szövetségese

További Külföld cikkek
-
Lopott biciklivel próbált átszökni Magyarországról Ukrajnába egy szenegáli férfi
- Újra kitört egy vulkán Izlandon, minden lakót időben kimenekítettek előle
- Minden elnémul Mianmarban, a katasztrófahelyzet miatt még tűzszünetet is hirdettek
- Kirabolt egy bankot, majd öngyilkos lett egy tolvaj Splitben
- Volodimir Zelenszkij kiadta a parancsot, elnökválasztás jöhet Ukrajnában
Mi az, hogy összeesküvés-elmélet? Könnyű lenne a dolgot elintézni annyival, hogy a galád politikusok fegyvere a hülyék csatasorba állításához, csak ez épp annyira volna valós magyarázat, mint amilyenek az összeesküvés-elméletek (conspiracy theory – ct) világmagyarázatai.
„Putyin elé letették a jelentést az asztalra, hogy Mihail Hodorkovszkij lepaktált az amerikaiakkal: ha a milliárdosból orosz elnök lesz, akkor leszereli a teljes atomarzenált” – ezzel indult a leszámolás 2003-ban a leggazdagabb orosz oligarchával, a Jukosz olajtársaság alapító tulajdonosával szemben, már ha hihetünk a másfél évtizeddel korábbi ct-nek. Ilyet persze hivatalosan sosem állított senki a végül adócsalásért 10 évre leültetett Hodorkovszkijjal szemben, a lényeg, hogy a vád része lett a köztudatnak, azzal, hogy vagy igaz, vagy nem. Ha nem, talán akkor is ez volt a célja a magát az orosz demokrácia élharcosának mutató vállalkozó-politikusnak.
Ez a ct már egy bő tíz éves folyamat végén jelent meg Oroszországban: abból az időből származik, amikor már a hatalom eszközévé vált a ct, amely a Szovjetunió felbomlása után hosszú utat tett meg a hatalom perifériájáról a Kremlig,
Az összeesküvés-elméletek természetes részét adhatják a politikának, tévedés kizárólag káros dologként beszélni róluk
– mondta Ilja Jablokov, aki a zsidókat érintő összeesküvés-elméletek vizsgálatától jutott el kutatásának jelenlegi témájához.
„A ct inkább egy vészjelzés, akkor üti fel a fejét, amikor az ország életét befolyásoló folyamatok átláthatatlanok, és a gazdasági, politikai hatalom egyenlőtlenül oszlik el a társadalomban.” Ennek alapján nem annyira a ct-kel, mint az ezt kiváltó jelenségekkel kellene megküzdetni, feltéve, ha ez a hatalom érdeke. 2003 után azonban Oroszországban ez már nem így volt, a Nyugat-ellenes ct-k egyre nagyobb teret kaptak, és váltak a Kreml politikájának hol felvállalt, hol csak sejtetett magyarázatává.

Sőt, úgy tűnik, globálisan is kényelmessé vált, hogy a ct-k meghatározók legyenek. A Nyugat-ellenes éppoly kényelmes a Kremlnek, mint az oroszellenes a Nyugatnak – vélte az egykor CEU-n tanult Jablokov, aki pénteken előadást is tart a posztszovjet ct-kről a Political Capital rendezésében.
Nem rendszerkonform téma
„Még a tomszki egyetemen, ahol a diplomamunkámat védtem, a bizottság első kérdése az volt: azt állítom tehát, hogy Jézust nem a zsidók feszítették keresztre? Mondtam, hogy ez nem témája a munkámnak” – a kérdés viszont az egyébként a rómaiak által keresztre feszített Jézusról önmagában is jól jelezte, Oroszországban nehéz lenne tudományos munkát írni a ct-kről. „Nem csak a politika miatt, egyszerűen értetlenség veszi körül a témát.”
A könyv címe azért is „Oroszország erőd”, mert a vizsgált ct-k lényege, hogy a világ el akarja szigetelni Oroszországot. „És most már komolyan ebbe az irányba halad az állam működése is. A Kreml ezt az erőd fogalmat először csak színes fordulatként használta a 2000-es években, eleinte még világos volt, hogy a hatalom képviselőinek vagyona és élete jelentős részben oda kötődik. De 2012-re – Putyin újraválasztásának idejére, az akkor megindult tüntetési hullám láttán – eljutottak oda, hogy végleg ki kell jelölni a határokat. A dolog működik, mert az emberek többségének nem is annyira fontos a külvilág.”
Néha összeesküvés, néha nem
Az 1990-es évek szélsőségeseinek értelmezésében Szovjetunió szétesése nyugati összeesküvés eredménye volt. Ők mondhatták ezt, hiszen a hatalmon kívül voltak, olyanok, akik az 1991-es, Gorbacsov elleni, a Szovjetunió egyben tartását célzó utolsó restaurációs kísérlet elbukását kudarcként élték meg.

Ez a ct az új, jelcini hatalomtól ekkor viszont távol állt: elvégre ők a Szovjetunió szétesésének nyertesei voltak, ebből jött létre a demokratikus Oroszország, így a hatalom sem magát, sem az országot nem állíthatta be egy összeesküvés végtermékének. Putyin is ennek a jelcini hatalomnak az örököse, nyíltan ő sem állíthatott ilyesmit, egészen az elmúlt évekig. Ma sem mondja ezt nyíltan, bár az a nyilatkozata, amely szerint a Szovjetunió szétesése „a 20. század geopolitikai katasztrófája volt”, valami ilyesmit sejtetett.
Az élet írja 1917 centenáriumát
Az orosz vezetés nem tudja, mihez kezdjen november 7-tel. Tudathasadásos emlékezet, emigráns ellenzékiek és őrizetbe vételek - 2017, Oroszország.
„De épp ez a lényeg, a sejtetés. Ő nem vállalhat egyetlen álláspontot. Zsonglőrködik a jelentésekkel. A negatív értelmezés – a Szovjetunió szétesése egy összeesküvés eredménye – akkor jön elő, ha a félti a hatalmát” – mondta Jablokov. Nyugodtabb időben a hangsúly azon van, hogy a Szovjetunió után egy demokratikus Oroszország született. Ugyanez a zsonglőrködés megy 1917-tel és Sztálin korával is: egyrészt van maga a generalisszimusz, egy kényszerpályán mozgó, az árulásra bármikor kész Nyugat miatt nehéz helyzetet menedzselő, Hitlerrel eleinte egyezkedő politikus, aki végső soron megnyeri a II. világháborút. Másrészt van maga a rendszer, amelyben Putyin úgy ítéli el az üldöztetést, a Gulagot, hogy közben egyszer sem említi Sztálin nevét.
A Kreml helyzete egyébként is kettős: a ct-k azt is sugallják, hogy vannak erősebbek, akik elnyomnák, de ezt atomhatalomként, a világháború győzteseként nem engedheti meg az orosz mentalitás. Másrészt persze az, hogy ellened a legerősebbek szövetkeznek, erőt is sugároz. A ct-ktől való tartózkodás után 2002 körül vette át fokozatosan a Kreml is, hogy igen, a Nyugat szervezkedik Oroszország ellen. A vezetés félti a maga hatalmát, ezzel gyűjti maga köré a támogatókat.
Előbb a parlament, aztán a Kreml
A fordulópont azonban még Putyin előtt volt, 1998-ban, amikor az Orosz Föderáció Kommunista Pártja (KPRF) bizalmatlansági indítványt kezdeményezett Borisz Jelcin ellen. Ez volt az a pillanat, amikor az összeesküvés-elmélet megjelent a hatalom képviselőinek – legalábbis a parlament tagjainak – szintjén.
Jelcin ellen öt vádat fogalmaztak meg: kárt okozott a Szovjetunió megszüntetésével, szétlövette az 1993-as parlamentet, legyengítette a hadsereget, elindította a csecsen háborút, és népirtást indított az oroszok ellen. Az 1999-es szavazáson végül egyik vádpontban sem érte el a szükséges 300 szavazatot, a legmesszebb 283 szavazattal a csecsen háború elindításának vádja jutott.

Innentől azonban a ct, mint eszköz az utcáról a hatalomba került – vélte Jablokov. És aztán ott is maradt, a már említett, Hodorkovszkijjal szembeni kampánnyal, hogy mára a nyílt Nyugat-ellenes ct-k meghatározók legyenek a Kreml politikai nyelvében.
Mi kell a népszerűséghez? Háború, háború, háború
Putyin népszerűsége decemberben még 60 százalékos volt, a Krím bekebelezése és a kelet-ukrajnai háború után már 87 százalékon áll.
Így kerülhetett sor a Krím bekebelezésére is, ami után az akkor épp népszerűségét fokozatosan elveszítő Vlagyimir Putyin – természetesen a Kreml felé lejtő médiatérben, valódi politikai verseny nélküli helyzetben, de azért mégsem teljesen magától értetődően – visszakapaszkodott a csúcsra, hogy 2018-ban jó eséllyel ismét hat évre legyen elnök.
Putyin kér egy kávét
Közhely, hogy a kétpólusú világrendszer megszűntével a NATO nehezen találta a helyét az egypólusú világban. „Az ukrajnai konfliktus után mindenkinek kényelmesebb lett, vissza lehetett térni a régi értelmezési keretbe: a Nyugat Moszkvával szemben.”
Mindkét fél összeesküvés-elmélete kényelmes terepet biztosít ebben a helyzetben. Ez csúcsosodott ki az amerikai elnökválasztási kampányban is, amely a másik oldal ct-jét villantotta fel:
Az amerikai sajtó szégyene, ahogyan ábrázolta az orosz befolyást, szerepét az amerikai elnökválasztásban: mitizálta a Kremlt, sokkal erősebbnek festette le, mint amilyen.
„Trump győzelmében azonban kevés szerepet játszott az orosz beavatkozás, a Kreml ehhez kevés. Közben az összeeskövés-elméletek olyan magas szinten hangzanak el az Egyesült Államokban, mint talán még soha.”
Ahogyan írt a nyugati sajtó az orosz befolyásról, azzal csak szívességet tett Putyinnak – vélte Jablokov, aki nem az orosz befolyásolási szándékok tényét vitatja, csak annak hatékonyaságát. Szerinte „Putyin zseniális volt a Russia Today létrehozásával. A csatornán keresztül maga a Kreml beszél a nyugati összeesküvés-elméletekről.”
Pedig „az RT konkrét hatása elenyésző lenne, az amerikai háztartások mérhetetlenül kis százalékában nézik. A legnézettebb videói sem a a Nyugat-ellenességről szólnak. Az első helyen a japán cunamiról készült felvételei vannak a youtube-on, az Egyesült Államokat érintő téma nincs is az első tízben, de még Putyin is épp csak a tizedik.”
Jablokov szerint a Kreml azonban jól adta el az RT látszólagos erejét, és ezt tovább fokozta a nyugati sajtó. Oroszország az Egyesült Államokban ma az amerikaiak problémáinak rossz forrásaként jelenik meg, ott van Putyin, aki marionettként mozgatja Trumpot, hát, ez messze van a valóságtól – viszont nincs ellenére a Kremlnek és a Trump-ellenes amerikai szavazótábornak sem jön ez rosszul.
Amerika is visszament 60 évet
Ha, valamikor, talán a Joe McCarthy szenátor nevéhez kötött kommunistaüldözés idején volt az Egyesült Államokban a mai szinten a ct elfogadottsága. „Azóta nem, és eddig épp az akkori idők biztosítottak ellene védelmet: élt a meggyőződés, hogy ha valaki túlzottan belebonyolódik az összeesküvés-elméletekbe, akkor az végül valami vállalhatatlan dologhoz vezet.”
A kutató szerint Trump egyébként ezzel 2012-ben élt, nem is ment vele sokra, 2016-ban ezt már jobban kerülte, persze a populista szólamokat ettől még bátran használta. Furcsa módon inkább Hillary Clinton volt az, aki valamiféle összeesküvés-elmélettel állt elő, azt állítva, hogy Trump az oroszok ügynöke. Vereségében ez is szerepet játszhatott – vélte Jablokov, de ez nem a demokraták elnökjelöltjével szemben Trumppal szövetkező oroszok erejének bizonyítéka.

„Az Egyesült Államok intézményei azonban elég erősek ahhoz, hogy ellenálljanak egy-egy összeesküvés-elméletet valló politikus ámokfutásának, akár Trumpénak is, aki valószínűleg hisz is sok összeesküvés-elméletben.
Oroszoszág és Magyarország helyzete más: itt kevésbé vannak intézményi korlátok, ha az összeesküvés-elméletek a legmagasabb szinten válnak a politikai retorika részévé, és irányító erővé akkor annak kívülről sokkal nehezebb megálljt parancsolni.
Putyin titkos amerikai biológiai fegyverre utalgat
Miért kellenek az amerikaiaknak az oroszok biológiai mintái? Titkos amerikai programot vizionált az orosz elnök, aki miatt több orosz tudós is kiakadt. Az ellenségtől fenyegetett ország képe viszont jól jön a Kremlnek.
Hogy Putyin hisz-e ezekben, nem tudom, szerintem ő senkinek nem hisz, de mindegy is, a lényeg, hogyan használja a ct-t.” Annyira gyakran azért nem él ezzel, vagyis célzottabban használja, kis adagokban, utalgatva, – például legutóbb, amikor az oroszokról biológiai mintákat gyűjtő amerikaiakról beszélt – a többit aztán elvégzi a rendszere maga, a túlbuzgó csinovnyikokkal és a kormányhoz hű médiumokkal.
Lehetett volna másképp is
Jablokov szerint igazságtalanság volna egyszerűen Oroszországot okolni azért, mert társadalmában annyira hatékonyan működik a Nyugat-ellenes ct. „Oroszországot magára hagyták 1991-ben a demokratikus rendszer kialakításának terhével. Figyelmen kívl hagyták Oroszország szempontjait, például Szerbia 1999-es bombázásakor is .”
Putyin 2007-es müncheni beszéde sem volt alaptalan, amikor Oroszország katonai gyengítését célzó folyamatokról beszélt. De beszéde Nyugaton reflexből, érdemi vizsgálat nélkül kapta a vádat, hogy Putyin visszatért a hidegháborúhoz. Pedig akkor a Nyugat fogadtatásán is múlt, merre megy tovább az orosz vezetés.
Óvakodj a bumerángtól
Azonban a Kremlre is visszaüthet a ct-kre való társadalmi fogékonyság: ezt mutatta Vjacseszlav Malcev gyors felfutása is – hozta fel a perifériára sodrodótt egykori kormánypárti politikust Jablokov. Ő is a ct nyelvén beszélt arról, hogy Putyin rossz, és erre volt fogadóközönség, még ha mostanra ez semmivé lett, miután Malcev Franciaországba elmenekült, és a november 5-re meghirdetett tüntetésén letartóztatott százak úgy is érezhették, hogy cserbenhagyta őket.
A közösségi oldalak is viszik előre a ct-ket, gyorsan terjednek, és az információs buborékok miatt ezek cáfolata, kontrollja is nehéz.

Most azonban a Kreml-kompatibilis ct-k az uralkodók, amelyek a Krím elfoglalását is lehetővé tették, viszont olyan útra vitték Oroszországot, ahonnan nehéz visszatérni a normalizált nemzetközi viszonyokhoz. Egyelőre nem is kell, mert a Krímmel egyelőre a hatalom többet nyert, mint veszített: földbedöngölték a vélt és valós kritikát, az egyébként kezes parlamenti és a valós, törvényhozáson kívüli ellenzéket hosszabb időre megbénították és persze egyelőre hatékonyan elnyomták azokat az összeesküvés-elméleteket is, amelyek a hatalommmal szemben állókat erősítenék.
Borítókép: Vlagyimir Putyin. Fotó: Natalia Kolesnikova / AFP.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról
Több mint 60 éves egyezmény megy a süllyesztőbe.
március 25., 21:06
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül
Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.
4 órája
- Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
3 órája
- Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.
március 25., 20:48
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni
Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.
március 25., 20:38
- Külföld
Lopott biciklivel próbált átszökni Magyarországról Ukrajnába egy szenegáli férfi
Egy kosárlabda is volt nála.
17 perce
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Zelenszkij már a feltétel nélküli tűzszünetet sem vetné el – jönnek a részletek a megállapodásról
Egy lépéssel közelebb lehet a béke.
március 25., 18:19
- Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.
5 órája
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
7 órája
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak
Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.
2 órája
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak
Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.
március 25., 17:58
- Külföld
Rekordösszegű kártérítést kapott a férfi, aki évtizedekig várta a kivégzését ártatlanul
Senki nem töltött ennyi időt a halálsoron.
március 25., 15:26
- Címlapon
Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét
Pedig amikor 7,5 milliárd dolláros vagyonra tett szert, még minden szépnek tűnt.
2 órája
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát
Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.
március 25., 12:12
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért
tegnap, 16:48
- Külföld
Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost
Egy forgalmas útkereszteződésben szakadt be az aszfalt.
március 25., 13:52
- Külföld
Meghalt Mia Love, az első afroamerikai republikánus kongresszusi képviselőnő
A politikust 2014-ben választották be az amerikai képviselőházba.
március 25., 12:10
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij kiadta a parancsot, elnökválasztás jöhet Ukrajnában
Az ellenzék időt kér, de a valódi győztes még akkor is Putyin lehet, ha marad a regnáló kormány.
52 perce