Szélsőséges szelek fújnak északon
További Európai Parlament cikkek
- Az NVB megállapította az EP-választás végeredményét
- Nemzetközi sajtó: Orbánék kapták a legtöbb szavazatot, de új kihívójuk nagy győzelmet aratott
- Beszavazták az Európai Parlamentbe a budapesti antifa támadások olasz vádlottját
- Ursula von der Leyen bukását is okozhatja egy vizsgálat
- Gyurcsány Ferenc elárulta, együttműködne-e Magyar Péterrel
A tolerancia bajnokaként ismert Svédországban a választási eredmények éjféli becslése a szélsőséges ideológiák növekvő népszerűségét mutatja. A toplista alig változott, a Svéd Szociáldemokrata Munkáspárt és a Mérsékelt Párt megtartotta vezető szerepét, de mellettük megjelent néhány új párt.
Kiesett az Európai Parlamentből a svédek egyik érdekes formációja, a Kalózpárt, ugyanakkor bekerült helyette egy másik izgalmas csoport, a Feminista Kezdeményezés. Korábbi kampányait olyan hírességek támogatták, mint az ABBA-tag Benny Andersson, valamint Jane Fonda. Foglalkoznak a nők hátrányos helyzetével, a házassági törvényeket is újraírnák. A választáson 5,3 százalékkal egyetlen képviselőt juttattak az EP-be.
A másik jövevény az euroszkeptikus, idegengyűlölő eszméiről híres Svéd Demokraták (SD) párt. Támogatottságuk növekedése előre borítékolható volt, hiszen a párt a 2010-es svéd választáson bekerült az ország parlamentjébe. Az EP-választáson az SD az előző 2,4 százalék után 9,8 százalékot ért el, amivel két helyet szerez az EP-ben. A párt külpolitikája a gazdasági és monetáris unió elutasítására épül, ellenzik Törökország felvételét az EU-ba, és országuk tagságát is újra szeretnék tárgyalni.
Sokat elárul a svéd jobboldal aktivizáló képességeiről, hogy úgy tudtak növekedni, hogy közben a szavazók száma is jelentősen nőtt a legutóbbi voksoláshoz képest. Svédországban 2009-ben alig több mint 900 ezren szavaztak, most azonban 1,2 millióan.
- Svéd Szociáldemokrata Munkáspárt 24,7%, 6 mandátum
- Zöldek 15,1%, 3 mandátum
- Mérsékelt Párt 13,4%, 3 mandátum
- Liberális Néppárt 9,9%, 2 mandátum
- Svéd Demokraták 9,8%, 2 mandátum
- Centrum Párt 6,6%, 1 mandátum
- Baloldali Párt 6,3%, 1 mandátum
- Kereszténydemokraták 6,0%, 1 mandátum
- Feminista kezdeményezés 5,3%
Finnországban néhány százalékot erősödött a szélsőséges Finnek Pártja (korábban Igazi Finnek), 12,9 százalékkal 2 helyet szereznek az EP-ben. Politikájuk sarokköve az EU és a NATO kritizálása, és ha választaniuk kell, akkor inkább a NATO-ban maradnának bent, mint az EU-ban.
Ez előrejelzések sokkal nagyobb , több mint húsz százalékos nacionalista szavazati arányt jósoltak, de ez nem jött össze. A legerősebb Nemzeti Koalíciós Párt megtartotta 3 képviselői helyét, ahogy a Centrum párt is. A Centrumnak volt a legnagyobb szerepe abban, hogy Finnország 1992-ben jelentkezett az Európai Unióba. Az euró bevezetését nem mindig támogatták.
- Nemzeti Koalíciós Párt 22,6%, 3 mandátum
- Centrumpárt 19,7%, 3 mandátum
- Finnek Pártja (korábban Igazi Finnek) 12,9%, 2 mandátum
- Szociáldemokrata Párt 12,3%, 2 mandátum
- Baloldali Unió 9,3%, 1 mandátum
- Zöld Liga 9,3%, 1 mandátum
- Svéd Néppárt 6,7%, 1 mandátum
- Kereszténydemokraták 5,2%, 0 mandátum
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.