A tajvani elnök az EU-s kapcsolatokat méltatta
További Hírek cikkek
- Az EP szankciókkal sújtana le a venezuelai rezsimre
- Az EP újabb szankciókat akar Maduro ellen
- EU-szintű Magnyitszkij-törvény bevezetésére szólított fel az Európai Parlament
- Az EP leszavazta a saját állásfoglalását
- Az Európai Parlament bírálta a pénzmosásban érintett országok EU-s listájának elutasítását
Az elnök kiemelte Tajvan szoros kapcsolatait az EU-val, valamint az európai tapasztalatok hatását a Kínai Köztársaságra.
Hivatkozott a kiterjedt egyetemi hallgatói csereprogramra, mely „teljesen megváltoztatta a francia-német kapcsolatokat” a II. világháború után, arra ösztönözve őt, hogy erőteljesen támogassa a szorosközi egyetemi hallgatói cserekapcsolatokat, melyek várhatóan „csökkentik a félreértések lehetőségét és segítenek a béke megőrzésében.”
![](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1004/10040/100400/10040049_9e86b8acc017b3c7a1f4e64ee8d846d4_wm.jpg)
„Az Északi tengeri kontinentális talapzat körüli viták békés megoldása az 1960-as és 70-es években betekintést adott Ma elnök úrnak abba, hogyan lehet szuverenitási vitákat félretenni, miközben a forrásokon osztoznak. 2012-ben ezt a szellemiséget építette be a Kelet-kínai-tengeri Békekezdeményezésbe, mely a Japánnal létrejött halászati megállapodáshoz vezetett. A megállapodás révén megszűntek a halászati incidensek és nagymértékben növekedett a lehalászott mennyiség. Idén hasonló elv alapján terjesztette elő a Dél-kínai-tengeri Békekezdeményezést″, fogalmaz a közlemény.
Az elnök hangsúlyozta, hogy 2008 óta, a Kínai Köztársaság alkotmányának keretében kormánya fenntartja a szorosközi status quo-t, nemet mondva az egyesítésre, a függetlenség kikiáltására és az erőszak alkalmazására. Az 1992. évi Megegyezés alapján Tajvan folytatta a Tajvani Szoroson belüli békés fejlődés előmozdítását. „Ennek eredményeként, az elmúlt 66 év történelmi hátterét figyelembe véve, még soha nem volt ilyen stabilitás és béke a szorosközi kapcsolatokban”, írják.
Tajvan kapcsolatai az elmúlt években folyamatosan bővültek az Európai Unióval, ezt bizonyítja, hogy 2011-ben a schengeni országok vízummentességet biztosítottak a tajvani nemzetiségűeknek, több ország követte ezt a példát, jelenleg 148 ország és terület biztosít vízumkönnyítéseket Tajvan állampolgárainak. Az elmúlt hét év során Tajvan 79 egyezményt írt alá az EU-val és európai országokkal, az oktatás, a vámügyek és tarifák, a fiatalok working holiday programjaihoz nyújtott jogi segítség, az élelmiszer biztonság, valamint a kutatás és fejlesztés területén.
Ezen kívül Tajvan az EU hetedik legnagyobb ázsiai kereskedelmi partnere, világviszonylatban pedig a 19., míg az EU Tajvan ötödik legnagyobb partnere, valamint a külföldi beruházásokon belül jelentős forrást képvisel, tehát elérkezett az ideje annak, hogy a két fél tárgyalásokat kezdjen a kétoldalú beruházási megállapodásról.
Ma elnök úr aláhúzta Tajvan nemzetközi részvételét felelősségteljes döntéshozóként, békéltetőként, valamint humanitárius segítségnyújtóként, kötelezettséget vállalt arra, hogy együttműködik az EU-val és tagállamaival a kapcsolatok további bővítése érdekében.
A videókonferencia az Európai Parlament Tajvani Baráti Társasági Csoportjának elnöke, Werner Langen kezdeményezésére jött létre, a beszédet kérdések és válaszok követték. A teljes szöveg és a videó a Köztársasági Elnök Hivatalának honlapján elérhető.
![](http://kep.index.hu/1/0/1118/11182/111822/11182243_07a5cd05d6b64154e0694318d6633b82_wm.png)
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.