- Külföld
- Hírek
- EP 2015
- európai parlament
- beadvány
- petíció
- szlovákia
- szlovákiai magyar
- kétnyelvű feliratok
Szlovákiai magyar aktivisták kétnyelvű vasúti feliratokért küzdenek Brüsszelben
További Hírek cikkek
- Az EP szankciókkal sújtana le a venezuelai rezsimre
- Az EP újabb szankciókat akar Maduro ellen
- EU-szintű Magnyitszkij-törvény bevezetésére szólított fel az Európai Parlament
- Az EP leszavazta a saját állásfoglalását
- Az Európai Parlament bírálta a pénzmosásban érintett országok EU-s listájának elutasítását
Az Európai Parlament (EP) petíciós bizottságához (PETI) címzett dokumentumot a jövő héten adják be Brüsszelben. Ezt a magukat Fiatal Függetlenekként azonosító csoport tagjai jelentették be pozsonyi sajtótájékoztatójukon csütörtökön, adta hírül az MTI.
A vasúti feliratok kétnyelvűvé tétele érdekében a Felvidéken már évek óta kampányolnak különböző magyar szervezetek, köztük az MKP, valamint a Kétnyelvű Dél-Szlovákia nevű szervezet is – utóbbi elsődlegesen azokról a gerillaakcióiról vált ismertté, amelyek során magyar feliratú táblákat helyezett ki, egyebek mellett vasúti megállókban. A korábbi akciókhoz kapcsolódnak mostani beadványukkal a Fiatal Függetlenek, akik mind a négyen tagjai a Kétnyelvű Dél-Szlovákia szervezetnek is. Beadványuk szövegében ismertetik a kétnyelvű feliratokra vonatkozó hatályos szlovákiai szabályozást, és azt kérik az uniós szervtől, hogy tegyen javaslatot Szlovákiának a helyzet rendezésére.
Szlovákiában a kisebbségi nyelvhasználati törvény lehetővé teszi, hogy a legalább 20 százaléknyi nemzetiségi lakossággal rendelkező településeken a vasútállomások megnevezését feltüntessék a kisebbség nyelvén, ugyanakkor a vasúti törvény nem ad lehetőséget a vasútállomások idegen nyelvű megjelölésére. Az állapotok rendezéséhez szükséges jogharmonizációra több különböző kezdeményezés dacára eddig nem került sor. Jelenleg 92 olyan, vasútállomással rendelkező település van Szlovákiában, amely teljesíti a 20 százalékos nyelvi küszöböt.
Orosz Örs, a beadványt megfogalmazó aktivisták egyike a pozsonyi sajtótájékoztatón felidézte a szlovákiai vasúti feliratok kétnyelvű megjelenítéséért az utóbbi években folytatott küzdelem főbb állomásait. Rámutatott, hogy próbálkozásaik rendre akadályokba ütköztek: a magyar feliratokat rendszerint eltávolította a vasúti társaság, és nem sikerült előrelépést elérni az illetékes minisztériumot megcélzó levéláradattal sem, amelyben előbb magyarok lakta települések polgármesterei, majd magánszemélyek is a helyzet rendezését és a magyar feliratok gyakorlati engedélyezését kérték.
„A lehetséges eszközök nagy részét már idáig bevetettük, most egy magasabb síkra lépünk a probléma rendezése érdekében” – indokolta kezdeményezésüket Orosz Örs. Zachar Pál, a Fiatal Függetlenek csoportjának másik tagja hozzátette: tisztában vannak vele, hogy ez a probléma nem Brüsszelben fog megoldódni, de egy ottani állásfoglalás erős mandátumot ad majd az ügy továbbviteléhez.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.