Iskolások modellezik az EP-t
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) tartott rendezvényen Gajus Scheltema budapesti holland nagykövet kiemelte: jelenleg országa tölti be az EU soros elnöki posztját, és e feladat ellátása során mind a 28 tagállam érdekeit figyelembe veszi, egyúttal konkrét eredményeket akar elérni, írja az MTI. Munkájában a holland elnökség szorosan együttműködik az uniós intézményekkel, különösen az EP-vel, mert ez képviseli az európai népet, a polgárokat - mutatott rá. Hozzátette: az EP az unió egyik legfontosabb pillére.
A diplomata kijelentette: komoly kihívásokkal teli időszak a mostani. A kihívásokra példaként említette a napokban Hollandiában tartott referendumot, amelyen a szavazók többsége elutasította az ukrán társulási szerződést. A szerződés ratifikációs folyamata nem folytatódhat úgy, mintha mi sem történt volna, idő kell ahhoz, hogy megoldást találjanak a helyzetre - mondta. Úgy látja, a népszavazás eredménye a növekvő euroszkepticizmussal függ össze.
Balázs Péter, a Közép-európai Egyetem tanára, korábbi uniós biztos, volt külügyminiszter beszédében azt hangsúlyozta, hogy csak a pluralista megközelítés vezethet a problémák valódi megoldásához, ezért fontos a tapasztalatcsere és az, hogy tanuljunk egymástól. Az EP talán nem tökéletes intézmény, de jó példa erre a megközelítésre - mondta.
Erdődy Gábor, az ELTE nemzetközi rektorhelyettese köszöntőjében üdvözölte, hogy idén Magyarország lehet az EP működését modellező rendezvény házigazdája, valamint azt is, hogy a megnyitónak az egyetem ad otthont. Mint mondta, az intézmény mindig nagy hangsúlyt helyezett a kapcsolattartásra a középiskolás diákokkal. Kiemelte: a résztvevők remélhetőleg hosszú távon is jól hasznosítható tapasztalatokat szereznek az eseményen.
Az egyhetes rendezvényen a középiskolások az Európai Parlament működését modellezik: a problémákra bizottsági üléseken keresnek megoldást, majd egy formális lobbit követően az Országházban tartandó, kétnapos plenáris ülésen vitatják meg a határozati javaslatokat. A diákok tíz különböző bizottságban foglalkoznak az Európai Unió egészét érintő problémákkal, így a többi között migrációval, a biztonságpolitikával, a klímaváltozással, az energiahatékonysággal és a nők jogaival is.
![](http://kep.index.hu/1/0/1118/11182/111822/11182243_07a5cd05d6b64154e0694318d6633b82_wm.png)
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.