A PFSZ rangjára emelték az EU-t az ENSZ-ben

2011.05.04. 12:36

A jövőben az EU-nak is lehet állandó képviselője az ENSZ-ben, döntött a világszervezet. A 192 tagországból 180 támogatta, hogy az Európai Unió különleges megfigyelői státust kapjon - azaz hasonló elbánásban részesüljön, mint például a Vatikán, vagy a Palesztin Felszabadítási Szervezet.

Az EU régóta igényelte a különleges megfigyelői státust. Az inkább csak jelképes változás gyakorlati hozadéka lehet, hogy ezentúl az EU-nak is állandó képviselete lehet az ENSZ-ben, melyen keresztül önállóan is a közgyűléshez fordulhat, nem csak az aktuális elnöklő ország ENSZ-nagykövetén keresztül.

Az ENSZ-közgyűlés már 2010-ben is foglalkozott ezzel a kérdéssel, de akkor a CARICOM nevű karibi regionális együttműködési csoport lobbitevékenysége miatt elmaradt a szavazás.

Az új, magasabb rangú státust kihasználva Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője rögtön felszólalt, s közölte, hogy ezután a közgyűlésben tisztábban fog hallatszani a 27 országot tömörítő, s mintegy félmilliárd európait képviselő unió hangja.