Valerie Plame szerint a Fehér Ház felelőtlen és gondatlan volt
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Valerie Plame, a külföldön tevékenykedő Központi Hírszerző Ügynökség egykor fedésben dolgozó ügynöke első ízben nyilatkozott az ügyben. A szenátusi demokraták, akik nyilván fel akarják használni az ügyet a kormány és a Republikánus Párt elleni támadásra, azután kezdeményezték a meghallgatást, hogy az ügy kapcsán elítélték Lewis "Scooter" Libbyt, Dick Cheney alelnök volt kabinetfőnökét hamis tanúzásért és az ügyészségi nyomozás akadályozásáért.
Plame elmondta: mindig számolt azzal a veszéllyel, hogy külföldi kormányok felfedhetik kilétét, de meglepte, hogy ezt a saját kormánya tette meg. Mint mondta, ezentúl már nem dolgozhat a CIA-nak, sutba dobhatja azt a magas kiképzést, amelyet kapott. Plame kifejtette, valószínűleg azért hozták nyilvánosságra személyazonosságát, hogy bosszút álljanak férjén, Joseph Wilsonon. A volt nagykövet a The New York Timesban 2003-ban ugyanis cikket közölt arról, hogy a Fehér Ház titkosszolgálati értesüléseket manipulált az iraki invázió megalapozására.
A szövetségi ügyészek nem indítottak eljárást senki ellen a kiszivárogtatás miatt, pedig egy CIA-ügynök kilétének a felfedése a legszigorúbban büntetendő bűncselekmény az Egyesült Államokban. A Libby elleni per során mindenesetre fény derült arra, hogy Dick Cheney alelnök személyesen irányította Wilson lejáratását.
A kongresszusi meghallgatáson valószínűleg Plame sem tud új részletekkel szolgálni a kiszivárogtatás fehér házi hátteréről és CIA-ügynöki működéséről sem adhat számot. Aki a botrány részleteiről be tudna számolni, az nem más, mint Patrick Fitzgerald különleges ügyész, aki a kiszivárogtatási ügyben a nyomozást éveken át vezette, George Bush elnököt és Dick Cheney alelnököt is meghallgatta több más vezető kormánytisztviselő és újságíró mellett. Ő azonban a vonatkozó szövetségi tilalomra hivatkozva hallgat, a lezárult peres eljárás során pedig egyetlen érintett fehér házi vagy külügyminisztériumi tisztviselőt sem idéztek be tanúnak. Az ügy tehát tisztázatlanul zárult le.
Valerie Plame-nek az ügyről szóló könyvét Tisztességes játszma címmel a közeljövőben adják ki, ha a CIA az anyagot átolvasva engedélyezi a megjelentetést. Az viszont bizonyos, hogy a kiszivárogtatási botrányról hollywoodi játékfilm készül; a Warner Bros. filmstúdió nagyrészt Plame visszaemlékezései alapján tervezi elkészíteni a filmet. Jerry Zucker producer elmondta: a mozi lényege "két olyan ember története, aki életét a kormány szolgálatában töltötte, és aztán ugyanaz a kormány becsapta őket".
Napokban megjelent sajtóközlések szerint a Washingtonban élő Wilson-Plame házaspár hamarosan elköltözik a fővárosból.