A Hamász nem adja fel

2009.01.03. 17:38
A halálos áldozatok nagy száma és a súlyos anyagi veszteségek ellenére a Hamász a Gázai övezet elleni izraeli katonai offenzíva második hetének kezdetén nem mutatja jeleit annak, hogy engedni akarna Izraellel vívott fegyveres harcában.

A Hamász nem fog kapitulálni Izrael előtt, mondta Háled Mesál, a radikális iszlamista palesztin szervezet damaszkuszi emigrációban élő politikai vezetője. Az ellenállás kitűnően szervezett, a veszteségek csekélyek, és a megszálló izraeli katonákra sötét sors, halál, sebesülés, fogság várna, ha szárazföldi offenzívát kezdenének a Gázai övezet területén, tette hozzá a vezető.

Állítólag sikeresen védekeznek

A szervezet egyik szóvivője az állítja, hogy szombaton hajnalban meghiúsították az izraeli elitcsapatok behatolási kísérletét, harcosaik aknavetőtűzzel meghátrálásra kényszerítették az izraeli katonákat. Az izraeli hadseregnek azonban nincs tudomása ilyen incidensről, szóvivőjük azt mondta, hogy a Gázai övezet elleni légi hadművelet egy héttel ezelőtti kezdete óta izraeli katona nem lépte át az övezet határát.

Szemtanúk szerint Bét-Hanún, Dzsabalíja és Hán-Júnisz térségében Izrael már a tüzérséget is bevetette. Eddig csak légitámadások voltak, hivatalos izraeli adat szerint több mint hétszáz. Szombaton az izraeli légierő több mint 25 támadást hajtott végre, és az egyik légicsapás megölte a Hamász katonai erőinek egy magas rangú parancsnokát, Abu Zakaria al-Dzsamált, aki a főparancsnok, Ahmed Dzsabari egyik helyettese volt.

Palesztin fegyveresek hat rakétát lőttek ki szombaton Izrael területére. Két izraeli megsérült és egy lakóházban tűz ütött ki egy Grad-rakéta becsapódása nyomán az övezet határától negyven kilométernyire északra fekvő Asdod városában.

Sok száz halott

A légitámadásokban eddig 437 ember halt meg, és további 2300 megsebesült. Palesztin kórházi források szerint 75 gyermek volt a halálos áldozatok közt, az ENSZ több mint negyven gyermek áldozatról tud. Izraeli oldalon négy halálos áldozatok van, ők a palesztin fegyveresek rakétatámadásai miatt haltak meg. Az izraeli hadsereg szerint a hadművelet kezdete óta több mint 450 rakétát és aknagránátot lőttek ki palesztinok Izrael területére.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szombaton felszólította a muzulmán államokat, hogy befolyásukat bevetve próbálják leállítani a palesztin rakétatámadásokat. Az Európai Unió még kedden szólította fel Izraelt és a Hamászt, hogy kössenek tartós tűzszünetet. Erre reagálva George Bush amerikai elnök azt mondta, hogy csak akkor van értelme egy tűzszünetnek, ha kétoldalú, és a Hamász is tartja magát a fegyvernyugváshoz. Közben Szíria és Irán már arról tárgyalt szombaton, hogy "miként kényszeríthetnék rá a muzulmán országok Izraelt a palesztin nép körében végzett öldöklés leállítására, a Gázai övezet blokádjának megszüntetésére és a határátkelőhelyek megnyitására". Bassár el-Aszad szíriai elnök Szájed Dzsalilival, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács titkárával tanácskozott erről Damaszkuszban.

Mellette, ellene

A Gázai övezet elleni hadművelet izraeli ellenfelei - elsősorban az izraeli arab kisebbséget képviselő pártok - tüntetéseket szerveztek szombatra Tel-Avivba, Haifába és Szahninba. Ugyanakkor a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az izraeliek 85 százaléka helyesli a katonai akciókat, amelyekkel a zsidó állam a Gázai övezet területéről indított rakétatámadásoknak akar véget vetni.

Törökország 13 tonnányi segélyt küldött szombaton a Gázai övezetbe. Az ankarai egészségügyi minisztérium közölte, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fogja szétosztani a gyógyszerekből, kötszerekből, orvosi műszerekből álló segélyt. Számos nagy teherautó hagyta el szombaton Szíria területét, rakterükben 230 tonnányi élelmiszerrel és gyógyszerrel, hogy segélyt vigyenek a Gázai övezet lakosságának. A térség országaiból érkező humanitárius segélyek egy része Jordánián és Ciszjordánián át jut el az övezetbe az izraeli hatóságok engedélyével.