Meghalt az első fehér, aki eljutott a csúcsra

2008.01.11. 07:58
Sir Edmund Hillary 1953-ban nepáli kísérőjével elsőként mászta meg a Himalája csúcsát. 88 évet élt.

Elhunyt a Mount Everest első fehér bőrű megmászója. Sir Edmund Hillary 1953. május 9-én nepáli kísérőjével, Tenzig Norgajjal mászta meg a világ legmagasabb hegyét. Több sikertelen kísérlet után jutottak 8848 méteres magasságba.

Hillary 88 évet élt. Szívinfarktust kapott és egy aucklandi kórházban kezelték. Az új-zélandi férfit még 1953-ban lovaggá ütötte az angol királynő. Később Új-Zéland indiai, nepáli és bangladesi nagyköveteként is dolgozott. Ő az egyetlen hazájában, akinek képét még életében bankjegyre nyomtatták, portréja az ötdollároson látható.

Edmund Hillary egy farmer gyermekeként született Aucklandben és 19 éves korában kezdett hegyet mászni. A második világháborúban az új-zélandi légierőnél szolgált, utána méhészként dolgozott. 1951-ben indult először expedícióra a Himaláján. 190 centi, erős testalkatú ember volt, hatalmas, 7 literes tüdőkapacitással (az átlagember kapacitása csak 5 liter).

Az őt kísérű serpa 1986-os haláláig nem árulta el, hogy melyikük lépett először a csúcsra. Végül kiderült, hogy ő volt az első. Amikor visszatért az expedíció többi tagjához, leült a földre és csak ennyit mondott: "elkaptuk azt a mocskot".

1958-ban újabb rekordot ért el: ő volt az első, aki járművel érte el a Déli-sarkot. Hillary jótékonykodásáról is ismert volt. Sokat tett a nepáli serpák (a hegymászók kísérői) segítésére, himalájai kórházakra és iskolákra szerzett pénzt. Feleségét és a lányát egy Nepálba tartó repülőn érte halálos baleset 1975-ben.