A Kurksz atom-tengeralattjáró |
A Regalia norvég tengeri úszótorony pénteken érkezett a katasztrófa színhelyére. A szombaton kezdett merülések során az orosz és norvég búvárokból álló csapat szombaton eltávolított egy nagyobb darabot, a hajó vékonyabb külső borításából. Vasárnap egy tíz centiméter átmérőjű lyukat vágtak a farokrész utolsó előtti részlegének falába.
A következő lépésben egy szélesebb lyukat vágnak, hogy a búvárok hétfőn bejuthassanak a hajótestbe. A fúrási munkálatokat főleg norvég búvárok végezték, de csak orosz búvárok úsznak be a szerencsétlenül járt Kurkszba.
A Barents-tengeren egyre erősödik a vihar, ezért orosz jelentések szerint a búvárok egyelőre várnak még azzal, hogy behatoljanak a Kurszk belsejébe, inkább az átjárók kivágásával lesznek elfoglalva, mert ezeket a munkálatokat erősebb hullámzás mellett is el lehet végezni.
Péntek óta tart a mentés |
Az áldozatok hozzátartózói arra kérték Putyin elnököt, ne kockáztassa a búvárok életét a munkálatok siettetésével. A csapatokra több veszély leselkedik: amellett, hogy jéghideg és koromsötét vízben kell dolgozniuk, a hajó belsejében szétszóródott fémtömrelékek könnyen megsérthetik a védőöltözetüket.
Szakértők feltételezik, hogy legfeljebb a legénység harmadának maradványait lehet majd a felszínre hozni, mivel a hajó első harmada gyakorlatilag teljesen elpusztult. A Kurszk fedélzetén tartózkodó 118 tengerész a két robbanást követően életét vesztette, amely okaira máig nem adott kielégítő magyarázatot az orosz haditengerészet.