Romney nagyon élt, Obama fakóbb volt

2012.10.04. 06:50 Módosítva: 2012.10.04. 10:31

Mitt Romney nem hibázott nagyot. Mivel eddigi, bakikkal teli kampánya után előzetesen mindenki katasztrófát várt, csupán ezzel is nyertesnek érezhetné magát. De még Barack Obama is rásegített, aki a demokraták szeptember eleji konvencióján elmondott beszéde után ismét csalódást okozott visszafogottságával a szerda este rendezett első elnökjelölti vitán.

Miközben kampánya dollármilliókat költ Romney támadására, ő kihagyta a ziccereket. Sokak számára meghatározó lehetett a vitát záró képsor, amikor a magabiztos republikánus kihívó már azt is megengedte magának, hogy hangosan nevessen Obama viccén.

A RealClearPolitics összesítése szerint Obama 3,2 százalékkal vezet a közvélemény-kutatásokban országos szinten, de ami ennél is fontosabb, hogy a választást eldöntő csatatérállamokban is előnyben van ellenfelével szemben. Romney érkezett tehát hátrányban a vitára, ezért meggyőzőbb teljesítményre is volt szüksége, miközben Obamának már egy döntetlen közeli helyzet is megfelelő lett volna.

A Coloradóban, Denverben megrendezett első vita a belpolitikai témákra koncentrált, a 90 percet arányosan próbálták elosztani többek között a gazdaság, az egészségügy és a deficit között.

Romney sokkal meggyőzőbb volt, mint a republikánus előválasztások alatt rendezett vitákon, talán eddigi legjobb teljesítményét nyújtotta. Nem félt Obama szavába vágni, miközben nem volt riasztóan harcias, és nagyrészt állta a támadásokat is. Obamán viszont érződött, hogy régen vett már részt hasonló megmérettetésen, lassabban vette fel a tempót. Feltehetően az elnökhöz méltóbbnak tartott visszafogottabb taktikával is készült, azonban sokszor már inkább fáradtnak tűnt, többet akadozott a mondandója.

Obama személyes hangon nyitott, amikor elmondta, hogy szerdán volt a 20. házassági évfordulójuk Michelle-lel. „Egy év múlva nem 40 millió ember előtt fogjuk ünnepelni" – mondta mosolyogva. Romney viszont rögtön az elejétől egyes választókhoz kapcsolta a problémákat, ami Obamának kevésbé sikerült. „Megkérdezték, hogy tudok-e segíteni. A válasz pedig igen, segíthetünk, de ehhez eltérő megközelítésre van szükség" – mondta.

A vita elején Obama és Romney is a középosztály megmentőjeként állította be magát, és ez az elem átívelt az estén. Obama az elmúlt négy évet értékelve úgy vélte, hogy az ország elkezdett visszakapaszkodni a 2008-as gazdasági válságból, Romney viszont azzal érvelt, hogy a gazdaság még mindig lassan halad, és nem sikerült a deficitet sem csökkentenie.

„Négy évig volt elnök, azt ígérte, hogy felére csökkenti a hiányt. Ez nem történt meg" – mondta Romney. A kormányzati költekezésre vonatkozó résznél Spanyolországot említette, és az ottani gazdasági nehézségekkel példálózott. „Nem akarunk Spanyolország lenni".

Obama többször azzal vádolta Romneyt, hogy adócsökkentésekkel ötbillió dollár hiányozna, további kétbilliót pedig a hadseregre költene el a republikánus jelölt (mielőtt újabb kommentelő küldené el az anyjába a cikk szerzőjét, Obama atrillionkifejezést használta , ami magyarul billió). Egyben azt mondta, hogy Romney meghatározása szerint a milliárdos Donald Trump is kisvállalkozó lenne. Azt is felhozta, hogy Romney javaslatai mögül hiányoznak a részletek, és a szélkakasvádakra is utalt, de számos olyan téma, pl. a Bain Capital vállalata, amivel a demokraták Romneyt támadták az elmúlt időszakban egyáltalán nem került elő.

Romney azzal is támadta Obamát, hogy túl sok időt töltött el első két évében egészségügyi reformja áterőltetésével, és keveset a munkahelyteremtéssel. A massachusetts-i kormányzóként bevezetett egészségügyi reformját érintő kérdésből viszont azzal próbált kikeveredni, hogy az kétpárti egyetértésben született, ellentétben az Obamacare-rel.

Habár a belpolitika volt a téma, Obama többször is beleszőtte a két, általa lezárt háborút a beszédébe, emellett az elnök Bill Clintonnal, Romney pedig Ronald Reagannel példálózott.

A CNN/ORC közvetlenül a vita után készített felmérése szerint 67 százalék Romneyt látta jobbnak, és csak 25 százalék Obamát, ami egyértelműen jelzi, hogy még az elnök támogatói közül is sokan elégedetlenek voltak a teljesítményével. 58-38 arányban Romneyt látták erősebb vezetőnek, ugyanakkor szimpátiában már 46-45-re csökkent a republikánus előnye. A válaszadók egyértelműen úgy vélték, hogy Romney tudná jobban kezelni a gazdasági problémákat, az egészségügyet, a deficitet.

Ugyanakkor nagy kérdés, hogy ténylegesen mennyi hasznot tudnak húzni a jelöltek a vitából, hiszen a következő napokban az értelmezés legalább annyira fontos, mint a 90 perc alatt nyújtott teljesítmény. Az egyes elnökjelölti viták pedig önmagukban ritkán fordítják meg alapjaiban egy választás állását, habár a hátrányban lévő Romney mindenképpen meríthet a neki kedvező felmérésekből.

Az első vitára egyébként már hetek óta keményen készültek a jelöltek. Romney felkészülésénél Rob Portman ohiói republikánus szenátor vette fel Obama szerepét, míg a demokrata elnök próbavitáin a 2004-es demokrata elnökjelölt John Kerry ugrott be Romneyként. Az aprólékos felkészülés ellenére már előre mindkét kampánycsapat próbálta csökkenteni az elvárásokat, hogy egy gyengébb teljesítmény is felértékelődhessen adott esetben.

A vitasorozatban jövő csütörtökön, október 11-én az alelnökjelölteké lesz a főszerep, Joe Biden és Paul Ryan Danville-ben lép majd színpadra. Obamának és Romneynak október 16-án jön a town hall formátumú vita, majd a sorozatot október 22-én Boca Ratonban a külpolitikai témákkal zárják.