Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM50 éve lett világsztár a Beatles
További Kultúr cikkek
- Holtan találták az influenszereket, de a nyugdíjas nyomozó kibogozta az ügy szálait
- Tíz fikciós alkotás, amelybe érdemes lehet belelapozni
- Kern Andrást a biztonság kedvéért kórházba vitték a Pesti Színházból, egyelőre pihennie kell
- Ennél szebb mesét aligha láthatunk az ünnepek alatt
- Félbeszakadt az előadás a Pesti Színházban
1964. február 7-én érkezett meg Amerikába a Beatles. Két nappal később, február 9-én léptek fel először az Ed Sullivan Show-ban, az adást több mint 70 millióan nézték. Egyébként abban a stúdióban vették fel, ahol most a David Letterman-show készül.
A stúdió közönsége kamaszlányokból állt, akik a többi fellépőre egyáltalán nem voltak kíváncsiak. „Akkor nevettek a legjobban, amikor rögtönözve azt mondtam, hogy az öltözőben egy bogárra léptem. Miután végeztünk, megnéztem a Beatlest, de semmit nem lehetett hallani, mindent elnyomott a közönség sikolya” – mondta az AP-nak Charlie Brill, aki a Beatles előtt lépett fel (a rögtönzés szóvicc volt, amire a Beatles neve is rájátszik: angolul beetle = bogár).
A próbán egyébként egy asszisztens ugrott be Ringo helyett, akinek 39 fokos láza volt. „Amikor McCartney meglátott a Beatles-parókában a gitárral a kezemben, nagyjából úgy nézett rám, hogy örülök, hogy van rendes munkád, mert ez a szerep egyszerűen nem passzol hozzád” – nyilatkozta Vince Calandra, aki akkor 29 éves volt (erről a próbáról is van kép a galériánkban). Calandra szerint John Lennon a felvétel napján végig ideges volt, csak üldögélt és rajzolgatott, néha aprót kért a kólaautomatához, Ringo Starr pedig tévézett és a Zöld darázst olvasta. „Mindannyian nagyon profik és tisztelettudóak voltak. Nem olyanok voltak, mint a legtöbb banda, akik egy rakás pénzt akartak keresni a fellépéssel. Ők tényleg jól akarták csinálni” – mondta Calandra.
A műsor a CBS-en került adásba, melynek jelenlegi vezérigazgatója, Leslie Moonves Long Island-i tinédzserként maga is nézte a műsort: „Hetedikes voltam, a műsor előtt két nappal hallottam először a Beatlesről. A legjobb barátom nagy zenerajongó volt, ő mondta azon a héten pénteken, hogy nézzem meg őket, vasárnap lesznek az Ed Sullivan-show-ban. A nevük elsőre elég gusztustalannak hatott, de másnap az iskolában mindenki róluk beszélt, és nagyon menőnek éreztem magam, mert én is láttam a műsort” – mondta az AP-nek.
Sullivan és tehetségkutatói Londonban bukkantak a Beatlesre, amikor a brit sajtó már Beatlemániáról írt. Úgy egyeztek meg Brian Epsteinnel, a Beatles menedzserével, hogy három egymást követő héten fognak fellépni a show-ban. Sokan a február 9-ei show-t tekintik a brit zenei invázió kezdetének Amerikában: a Beatles után sorra népszerű lett a Rolling Stones, a Who és a Kinks is.