Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Lego-gyár kiakadt a budin lehúzott legókon
További Kultúr cikkek
Ausztráliában tervez felépíteni legóból valami formabontót a kínai ellenzék legismertebb művésze, Aj Vej-vej, de a dán Lego-gyár nem küld neki egyetlen kockát sem – írja a Guardian. A művész hiába rendelt többtonnányi legót az Andy Warhol/Aj Vej-vej című kiállításhoz, a népszerű gyerekjáték gyártója – arra hivatkozva, hogy a legó nem lehet eszköze semmilyen politikai üzenetnek – visszautasította a rendelést.
Ezen viszont Aj Vej-vej akadt ki, és Marcel Duchamp híres, lassan százéves piszoárját idézte válaszul a Lego vezetőségének:
Adakozásból jön össze a legó a mesternek
A művész rajongói viszont segíteni akarnak bálványuknak, és tonnaszám küldik neki a legókockákat. Így hamarosan felépülhet a melbourne-i National Gallery of Victoria múzeumba megálmodott képzőművészeti alkotás.
.@LEGO_Group apparently used the tank man image for one of their ad campaigns in 2009: https://t.co/JLKJZp5igP @aiww pic.twitter.com/2oLzX6Ufzd
— Liz Flora (@Liz__Flora) 2015. október 26.
Yup it's personal @LEGO_Group let @aiww build #legopolitico #LegosForFreedom pic.twitter.com/BR0z1YBH5n
— Matthew Moore (@MXPMPM) 2015. október 24.
Régen bezzeg nem volt ilyen finnyás a Lego
A történet érdekessége, hogy a dán játékgyárnak tavaly még semmi baja nem volt azzal, hogy Aj Vej-vej legókockákkal politizál: a hírhedt San Franciscó-i Alcatraz börtön padlóján simán kirakhatta legóból a szigorúan titkos dokumentumokat kiszivárogtató Edward Snowden, a kémkedéssel vádolt Chelsea Manning és Nelson Mandela arcképét.
Világ kockaművészei, egyesüljetek!
Nem Aj Vej-vej az első művész, aki bronz vagy agyag helyett kis legókockákból összerakott nagy felületekkel akarja kifejezni gondolatait a nagyvilágról. Két éve például óriási karriert futott be a magát Brick Artistnak, azaz kockaművésznek nevező Nathan Sawaya, akinek a színes legóelemekből összerakott egyiptomi szfinxéből, Nofertitijéből és más munkáiból kiállítás is nyílt a New York-i Times Square-en.