További Kultúr cikkek
Korjelenség, hogy az autokrata, vagy illiberális vezetők tömegeket bizonytalanítanak el, hogy mely médiaszereplők tekinthetők hitelesnek, illetve van-e egyáltalán hiteles média. A levezetés ezen az alapon folytatható lenne odáig, hogy létezik-e egyáltalán bármi, vagy a világot is a háttérhatalom talál ki, hogy alattomosan csipet ültessen a bőrünk alá.
A gondolatkísérlet helyett az Egyesült Államokban működő Reynolds Journalism Institute inkább felmérést készített arról, hogy mely médiumokban hisznek még az emberek.
A kutatók kérdéseire 9000 ember válaszolt. A feladat az volt, hogy megnevezzenek három olyan lapot, amelyet hitelesnek találnak, és három olyat, amelyet nem.
Az eredmények pozitív képet vázolnak fel a józan újságolvasók előtt. A legmegbízhatóbb lapok ugyanis nem a Trump által éltetett források.
A 10 legmegbízhatóbb lap az amerikai olvasól szerint.
- Economist
- Public Televison
- Reuters
- BBC
- NPR
- PBS
- Guardian
- Wall Street Journal
- LA Times
- Dallas Morning News
Szembeötlő, hogy a 10 megbízhatónak tartott forrás közt négy amúgy angol. Az Economist, a Reuters, a BBC és a Guardian sem az Egyesült Államokban íródik.
A lista alternatív győztesei, szóval a leghazugabbnak tartott hírforrások viszont vagy szélsőjobbos, szélsőbalos, vagy alt-rightos fórumok.
- Occupy Democrats
- Buzzfeed
- Breitbart (ami a Trump adminisztráció kedvenc lapja)
- A negyedik maga a közösségi média (Facebook, Twitter)
- Ötödikként pedig maga Trump elnök is felkerült, vélhetően a tweet-mániája miatt.
A válaszolók azon lapokat nevezték megbízhatónak, amelyek "az ügy mindkét oldalát feltárták" és több forrásra is hivatkoztak, írja a tanulmányt bemutató Guardian.
A liberálisok igen nagy százalékban bíznak abban, amit a számukra megbízható források közölnek, és ez a hitük szinte állandó életük végéig.
Érdekes még, hogy az Egyesült Államokban mennyire elterjedt anyagilag is támogatni a médiatermékeket. A támogatás mértéke minden oldalnál meredeken nő a kor előrehaladtával, ami a konzervatívoknál érdekes jelenség, hiszen ők ezzel párhuzamosan egyre kevésbé bíznak a lapokban.
A média önkéntes anyagi támogatásban a liberálisok vezetnek, őket a kevésbé elkötelezettek, majd a konzervatívok követik.