Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMAz atomgomba felhője utáni japán generációk elképesztették a világot gazdasági-szellemi potenciáljukkal. A legnagyobb cyber-techno buzikká lettek. És súlyos perverzióikkal megfertőzték az egész világot. Hogy mi is élvezhessük a mangákat, animekat és a furcsán szép japán filmeket. Az egész országukat egy mono-no-aware (definíciói a könyvben) alkotássá alakították át, vagy valami techno-zen kertté. De a csendes és helyben maradó elvágyódás helyett ők beleindultak a világba. Kíváncsi lennék, hány fotóalbumot tölt meg élete során egy japán kawaii (cuki) kis képekkel.
Vágvölgyi könyve nem csak a világban ma oly divatos japán jelenségekkel foglalkozik, mint a képregényeik, rajzfilmjeik, meg filmjeik. Mert ezek jöttek neki a világnak miután a bubble economy szerteszállt. Vagyis először gazdaságilag ment a rulez, aztán meg az agyunkat támadták le kulturális termékeikkel. Szóval a nálunk is népszerű Sailor Moon, Dragonball-Z, és más idétlen nagy szemű rajzolt figurák, őrjítő filmek mellett a japán étkezés, tévéműsorok, a vízkereskedelem (prostitúció) és terrorizmus világával is foglalkozik. Valljuk be nem is rossz, amit itt belénktunkol.
Egyébként meg monstruózus méretű könyvecske. És van benne egy Kitano Takeshi interjú is.
Ganbatte kudasai gaijinok!