További Cikkek cikkek
T4xi
A Taxi negyedik részét már tényleg nem várta senki, de mivel a korábbi részek elég pénzt hoztak, ráadásul Amerikában is újraforgatták az őrült taxis és autójának sztoriját, ezért Luc Besson újra előhozta a garázsból. A második és harmadik részt jegyző Gérard Krawczyk nem volt rest újra elvállalni a rendezést, ami nem csoda, már specializálódott az olyan egyszerű francia közönségfilmekre, mint a Tulipános Fanfan vagy a Wasabi. A balek francia rendőrségnek most egy őrült veszélyes, Hannibal-szerű alakot kell őrizniük néhány órán keresztül, aki aztán elszökik, hogy kiraboljon egy bankot. A forgatókönyv a szokásos: a kétbalkezes rendőr (Frédéric Diefenthal) ráveszi turbómeghajtású taxis barátját (Samy Naceri), hogy segítsen elkapni a belgát, de két gyerekük bezavar. Annyit még gyenge francia tudásunkkal is kihámoztunk, hogy a Taxi 4. senkinek sem tetszett. De hátha itthon. (Bár az is igaz, hogy az IMDb moziadatbázison az 1998-as indító filmmel és a többi résszel közel megegyező pontszámot kapott.)
Az utolsó jelentés
Nagyon szeretjük a titkos ügynökös krimiket, amikben soha sem lehet tudni, ki kivel van. Az utolsó jelentés című film előzeteséből egyfelől kiderül, ki a jó, ki a rossz, és hogy kemény az élete az FBI kölyökképű ügynökének (Ryan Phillippe), mivel saját főnökét kell lelepleznie Chris Cooper személyében. Az ügynökös mozit az a Billy Ray jegyzi, aki utoljára 2003-ban rendezte a Hazugsággyárost, és akinek Bruce Willis második világháborús eposzát, a Hart háborújának forgatókönyvét nem tudjuk megbocsátani. Az utolsó jelentés egy valós történetet dolgoz fel: Eric O'Neillnek kellett nyomoznia társa, Robert Hanssen után, aki a világ legnagyobb kéme volt: Szovjetuniónak, majd Oroszországnak adott el amerikai adatokat, és adott fel amerikai ügynököket. Ericet Ryan Philippe játssza, akit legutóbb Clint Eastwood Dicsőség zászlaja című filmjében láthattunk, és aki nemrég elvált Reese Witherspoontól, míg az árulót az Adaptációért Oscar-díjjal jutalmazott Chris Cooper alakítja. A RottenTomatoes oldalán a klasszikus krimivonal ellenére jól fogadták, 83 százalékot adtak neki, a kritikákban nagyon dicsérik a történetet, és külön kiemelik a színészeket, főleg Chris Coopert.
A Robinson család titka
A Rolie Polie Olie című sorozatot jegyző William Joyce A Day with Wilbur Robinson című meseregény alapján készítette a filmet, ami kinézetre az 1962-es Jetson család és a 2004-es Hihetetlen család keveréke. Az az igazság, hogy a Walt Disney negyvenhatodik egészestés animációja a Pixarral való összefonódás ellenére nem hozza az Egy bogár élete és Verdák című filmeken edzett színvonalat. A főszerepet egy Szász Marcira feltűnően hasonlító zsenigyerek, az emlékszkennert feltaláló Lewis alakítja. A fiú édesanyját akarja a készülékkel megtalálni, de azt ellopja tőle a jövőből érkező Kalapos úr. Egy napon megjelenik a Robinson család feje, hogy elvigye a srácot a jövőbe, ahol a Robinson-családdal és egy csomó más fura lénnyel találkozhat. A szkenner is itt van valahol. A filmet egy dinoszaurusszal is felturbózták, ami enyhítheti a vázlatosabb figurák és fölösleges jelenetek miatt érzett bosszúságot. (A karakterek, köztük Frankie a béka és együttese - ők éneklik az I Heard it Through the Grapevine című dalt - egyébként egy reklámban is szerepelnek, amiben a nézőket arra szólítják fel, hogy zárják el a telefonjaikat és viselkedjenek megfelelően.)
Az utolsó skót király
Felállva ugrándoztunk, amikor az Oscar éjszakáján Forest Whitakernek ítélték a legjobb férfi főszereplő díjat, és a Szellemkutyaként szívünkbe zárt színész már a film előzetesében is csodálatos. Az egyik legkegyetlenebbnek tartott ugandai diktátor, Idi Amin (Forest Whitaker), akinek az életét egy humanitárius segélyakcióban részt vevő skóciai orvos, Nicholas Garrigan (James McAvoy) menti meg, akit ezért az uralkodó magam mellé veszi. Az orvosnak nem tetszik, hogy a diktátor kedve szerint gyilkol le mindenkit, ezért megpróbál minél több emberen segíteni. Az eddig tévéfilmeket készítő Kevin Macdonald első nagyjátékfilmjével nagy sikert ért el: a kis költségvetésű, hatmillió dollárból forgatott filmet a Rotten Tomatoes oldalán imádják (89 százalék), az IMDb olvasói 7,8-ra értékelték a tízből, mi nagyon várjuk.
Alatriste kapitány
Az Aragornként ismertté vált Viggo Mortensen visszatért ahhoz, amiben a legjobb: kosztümös hősként lovagol és kardozik, mint a Gyűrűk Urában vagy a Hidalgóban. Minden idők legdrágább spanyol nyelvű filmje a 30 millió dollárból (5,5 milliárd forint) forgatott Alatriste kapitány, amiről a Hollywood Reporter kritikusa azt írta: "Ez a Rettenthetetlen spanyol akcentussal". A címben szereplő zsoldos kapitány a 17. századi spanyol polgárháborúban vált közkatonából zsoldos kapitánnyá. A forgatókönyvet Arturo Pérez Reverte huszonöt nyelvre lefordított sikerkönyvéből Augustin Díaz Yanes készítette. Hiába Viggo Mortensen, a nagy költségvetés, a filmet az IMDb-n nem szeretik (5,7 a 10-ből), és a 15 millió eurós (3,7 milliárd forint) bevételi adataival se büszkélkedhet. Viszont három díjat zsebelt be a film és még tizenhét jelölést kapott különböző spanyol fesztiválokon.