Puskásnak akkora volt a szíve, mint a hasa
További Kritika cikkek
A hatalmas, hároméves melóhoz a hazai dokumentumfilmezés sikerrendezőjét, Almási Tamást kérte fel az S.O.S. szerelmet és Made in Hungáriát jegyző Neményi Ádám producer, hogy 110 millió forintból körbeutazza a világot, és megválaszoljon rengeteg kérdést Puskás Ferenc körül. A Sejtjeinkkel óriási sikert, a Mario, a varázslóval érdektelenséget megélő Almásinak sikerült sok szempontból megközelítenie a témát, de valószínűleg a tízrészes sorozat lesz az ő igazi terepe, ahol tényleg mindenre kapunk választ. Például, hogy mit kezdjünk Puskás Ferenccel, a különböző szóbeszédekből és meccsekből felépített ikonnal, aki borzalmasan szeretett Magyarország, majd megrágta és kiköpte. A Puskás Hungary című film sok dolgot nem mutat meg igazán részletesen, mint az 50-es években játszott szerepét, pedig rengeteg utalást tesznek az alkotók erről is.
Puskás nemcsak focista, hanem olyan nemzeti ikon, mint a Szabadság-szobor, csak a labdához is közel áll. Vagyis cselezett és rúgott, ami kiderült a filmből is, bár talán ezt mindenki tudta. Azt kevesen, hogy Moszkvában a tiszteletére háromórás kultúrműsort adtak, amikor megverték a szovjeteket 1:0-ra. Hogy engedélyzeték nekik a csempészést külföldről (több táskányi arany Doxával tértek haza), és nagyjából mindent megengedhetett magának. "Amíg én rúgom a gólokat, nem lehet baj" - mondta a felesége szerint Puskás, aki a csapatáért mindent megtett, sőt az emigrációban a segítségre szoruló magyarokért is: "A szíve olyan nagy volt, mint a hasa" - mondta a spanyol keresztlánya róla. Azt sem tudja mindenki, annyit evett és ivott, mint a brazíl Ronaldo, de 31 évesen képes volt a megújulásra a világ legjobb csapatában, a Real Madridban (Pocakos és Puttonyos Őrnagynak hívták a valamikori Szágoldó Őrnagyot, aki volt Pancho és Öcsi is, meg Bumm ágyúcska).
Azt még kevesebben tudják, hogy Puskás - az 1954-es elvesztett döntő után, amikor 2:0-ról fordított az NSZK - lett a legnagyobb ellenség Magyarországon. "Beképzeltek lettünk 2:0-nál" - mondta a filmben, pedig 4 perccel a vége előtt rúgott még egy meg nem adott gólt. Itthon totózókat törtek be, mert 4 év után kikapott a válogatott, és a nép szerint a játékosok Mercedesekért cserébe leadták a meccset. Két évvel előtte meg százezren várták a pályaudvaron, amikor megnyerték az olimpiai döntőt Helsinkiban. Almási mindezeket rengeteg archív anyaggal dokumentálja, utánakérdez, de nem Frei Tamás stílusában, hanem végig a háttérben maradva. Itt jegyezzük meg, hogy Neményiék régóta tervezik a nagyjátékfilmet is Puskás életéből, ami sokkal izgalmasabb a Mohammed Ali vagy Ray Charles életénél, akiket rendkívül sikeresen dolgoztak fel. Neményi elmondta, remélhetőleg jövő nyáron elkezdhetnek forgatni.
A kétórás film nem unalmas, sőt az első óra nagyon pörgős, jók a sztorik, nekem a madridi időszaknál ül le a pörgés, amikor még a rendező is elveszti egy pillanatra a feszített figyelmet, és hagyja kicsit Puskást fényezni. Mindenki elmondja, mennyire jó ember, mennyire nyílt és vicces. Négy gól a Bajnokok Ligája elődjének a döntőjében, amivel ma egyszerre lenne David Beckham és Christiano Ronaldo. De utóbbiaknál nem szólt közbe a történelem, nem kellett 1956. október 23-án a tatai edzőtáborból felutazni Pestre, majd nem kellett 12 meccses turnéra indulni az állam által összepakolt szuperalakulat, a Kispest csapatával, hogy elkerüljék a forradalmat. Mondjuk mindenkit megvertek, a végén Brazíliában már 10 ezer dollárért játszottak, miközben a nemzeti hőst itthon a vezetés megpróbálta kicsinálni.
A filmben megszólal Sir Alex Ferguson, a Manchester United menedzsere, Michel Platini, Franz Beckenbauer, Pelé és rengeteg régi csapattárs, rokon, ismerős, Puskás házvezetőnője, és a Puskás-lemez felvételét elindító nő. Szóval tényleg mindenkit megkerestek, hogy jó legyen a film, bár a nagy futballsztárokra semmi szükség nem volt, nem mondanak jelentős dolgokat, viszont az ismerősök jók, bár kevésnek találtam.
Almási Tamás azt mondta, szeretné, ha elkészülhetne ebből egy tízrészes dokusorozat a tévébe, mert annyi anyagot vettek fel, hogy szíve szerint mindent megmutatna. Mivel a Puskás Hungaryben láthatóan kihagytak rengeteg információt, sok részletnek a kétórás változatban nem mentek utána, így van értelme a tízrészesnek. Magyarország talán egyetlen exportképes filmtermékéről lévén szó, reméljük, elkészül az angol nyelvű főcím és felirat is, mivel tavaly a cannes-i filmfesztiválon Mike Tysonról egy feleennyire jó dokumentumfilmnél megőrült a mozi.
Rovataink a Facebookon