Stallone csodálatos búcsúmeccse

2007.03.14. 11:42
Nehéz eldönteni, kinek volt nagyobb szüksége az utolsó nagy meccsre: Rockynak vagy Stallonénak? Utólag bevallhatjuk nekünk nézőknek: a Beckham-szerű elkényeztett sportolók miatt már éppen kezdtük elfeledni a nagy harcosok szentimentális küzdelmeit. Rocky visszatért, és olyan jó, mint az első meccsén, csak a teste visszeres.

Megérte elviselni a forgatással járó rengeteg munkát és a kiütést is Stallonénak, mivel a 24 millió dollárból forgatott Rocky Balboa már a háromszorosát hozta vissza, a Rotten Tomatoes oldalán 74 százalékra értékelték. Miért? Mert Sylvester Stallone szürke melegítőben a legendás zenére nehezen, de még mindig fel tud futni a philadelphiai művészeti múzeum lépcsőjén. Ugyanis az első Rocky bemutatója óta (1976) csak ez hozza a sikert Stallonénak: a filmet Oscar-díjakkal jutalmazták (legjobb film, rendezés és vágás), míg a folytatásokkal együtt egymilliárd dollárt hozott ez a szerethető underdog-story.


Legjobb fegyvere a feje

Meglepő módon egyáltalán nem kínos nekünk a Stallone által írt forgatókönyv, bár elsőre nagyon hülye ötletnek tűnt, hogy az Olasz Csődör visszatér, de gondoljunk bele, George Foreman 45 évesen nyerte el újra a profi világbajnoki címet. A legújabb részben finoman azt mondják, ötven felett van Rocky, pedig szegény Sly apó hamarosan betölti a 61-et is. Hősünknek a botoxkezelés és a rengeteg edzés is jót tett, bár a megfáradt izmokkal és a mellkasán kitüremkedő visszerekkel már nem tudott mit kezdeni.

Ennek ellenére Stallone nagyon jó a szétcsúszott, szétvert arcú öreg bokszoló szerepében, aki magányosan éli emlékekkel teli életét. Stallone forgatott ötvennyolc filmet, de ő mindig is Rocky volt, akinek legnagyobb fegyvere még mindig a hihetetlen mennyiségű ütést elbíró feje és a vasökle. Most visszatért ehhez, és a már ismert karakterből tisztességgel kihoz mindent, amit lehet: nagydumás, szerény, vicces életbölcseletű, mint az első részben, nem a szótlan verekedő-lövöldöző gép, mint a többi Stallone-filmben.

Rocky ellenfelei

Rocky ellenfelei között még nem láthattunk ekkora bokszolót, mint az olimpiai bronzérmes, profi világbajnok Antonio Tarver. Eddigi ellenfelei között volt Mr.T, a legendás szovjet ellenfél Ivan Drago, akit az akkor még kezdő Dolph Lundgren játszott, de az ötödik részben megküzdött egy igazi bokszolóval is, Tommy Morrisonnal, aki később az öregedő Foremant verte meg. A Rocky Balboaban Tarver alakítja a piacképtelen öklözőt, akire a kutya sem kiváncsi, mert kamumeccsek első meneteiben leszedi áldozatait, még az öreg Mike Tyson is leugatja a bevonuláskor. Tarver nevéhez fűzödik, hogy ő ütötte ki először Roy Jones Jr.-t

Egy amerikai sportcsatorna virtuális bokszmérkőzése hecceli fel az aktuális világbajnok büszkeségét, akit a számítógépes játékban Rocky csúnyán megvert, ezért visszavágót akar Las Vegasban. A valaha nagy bajnok Rocky jelenleg egy éttermet vezet, ahol a meccseiről sztorizgat öregurasan, miközben életét teljesen leköti elhunyt felesége emlékének ébrentartása. A film néha kínossá váló szála ahhoz a nőhöz kapcsolódik, akit még az első részben nyolcéves kislányként hazakísért. Rocky segíteni akar a szegény pultoslányon és jamaicai fián, de a kapcsolatukat romantikus gerontofília árnyékolja be.

A Rocky Balboa egyáltalán nem a Rocky hatodik darabja, mert az első részt egyre gyatrább folytatások követték, míg 1990-ben végleg befejezte pályafutását a bokszoló. Ez a méltó második rész: ugyanolyan mint a Rocky 1, ugyanaz a dramaturgia (teljesen reménytelen szituációban felkérik egy meccsre, amire felkészül), és a vége is hasonló (függetlenül attól, hogy nyer-e).


Ez nem az ő keze

Stallone írta az első Rocky forgatókönyvét, majd a második résztől rendezi is azokat, ezért mindent tud a kiöregedett sztárról, és szerencsére most nem szégyell bohócot csinálni magából: elképesztő favicceket és dialógusokat is írt. A film lényegét összefoglaló életbölcsesség a következő: "Senki sem képes akkorát ütni, mint az élet!", de olyanokat is megtudhatunk, hogy "Ha feléled a tűz, nem szabad hagyni kialudni".

"Tudod, azt hiszem, sokkal keményebben küzd az ember, ha fél. Mindig ez jött be a legjobban számomra" - foglalja össze egy mondatban Rocky a fiának saját pályáját, ami igaz Slyra is, aki megrémült attól, hogy örökre eltűnik a süllyesztőben. Elkészítette a Rocky Balboát, amiért most mindenki elismeri, más kérdés, hogy a viccessége ellenére azért kap-e a film az IMDb-n egy nagyon jónak számító 7,5 pontot a 10-ből, mert a tengerentúlon művészfilmesnek tartják, ha a kép fekete-fehérre vált vagy belassít, vagy mi azért dicsérjük-e, mert fojtogat minket a Rocky 1-hez kötődő szentimentalizmus, és örülünk, ha ötödszörre összejött a második rész. Most már csak azt sajnáljuk, hogy leforgatja az új Rambót, ami egy öldöklős Amerika-mániás őrület: Sly nem tanult saját hősének életéből.

Az igazi Rocky

2003-ban kezdődött a jogi vita Chuck Wepnerrel, mivel a volt bokszoló szerint róla mintázta Stallone Rocky Balboa alakját, különösen a Muhammed Ali elleni 1975-ös bunyója alapján. Stallone sosem tagadta, hogy az 1975-ös Wepner-Ali bunyó inspirálta a forgatókönyvét. Wepner a várakozásokkal ellentétben a kilencedik menetben leütötte a világbajnokot. Ali ezután még nagyobb erővel esett neki ellenfelének, felszakította a szemét és eltörte az orrát. A meccs vége előtt 19 másodperccel Ali először tudta leütni Wepnert, akit ezután techinkai K.O-val leléptettek.

Wepner egy igazi munkásember volt, biztonságiőrként és italbolti eladóként dolgozott, hogy eltartsa magát. Az Ali elleni bunyóra két hónapot készült, ez volt az életében az első alkalom, hogy teljesen a bunyóra tudott koncentrálni. A Bayonne Bleeder becenevű versenyző 1964-ben mutatkozott be a profik között, pályafutása elején sok győzelmet szerzett, sőt New Jersey Állam Bokszbajnoka címet is elnyerte.