További Cyb cikkek
Nick Bostrom |
A transzhumanisták túlnyomó többsége annyiban tartja magát transzhumánnak, hogy az ismert és a még kevésbé ismert technikai vívmányokat használva, tudatosan készülnek az eljövendő evolúciós állapotra. Jelenlegi céljaik: az intelligencia, a memória befogadóképességének növelése, a kreativitás hatékonyabb kibontakoztatása, az egészség megóvása, az öregedési folyamat elodázása. Eszközeik: mentális technikák, neurokémia, poszt-posztmodern tömegkommunikáció, biotechnológia, génsebészet, mesterséges intelligencia-kutatás.
A rögös út végét (végét?) a poszthumán állapot jelentheti.
"A poszthumán azon emberi leszármazott, akinek a képességei olyan szintre emelkedtek, hogy többé már nem lehet embernek tekinteni" - írja Bostrom. Mindenben felülmúlja a mesterséges beavatkozásoktól mentes homo sapienset, még a zseniket is. Testét nem pusztítják betegségek, nano- és génterápiával leküzdi az öregedést - örök fiatal.
A poszthumán állapothoz több ösvényen közelíthetünk. Hogy mikor "érünk oda"? Ha elfogadjuk Vernor Vinge elméletét, valószínűleg a Különösség után. Talán a XXI. század első harmadában, a nanotechnológia fejlődésével párhuzamban. A poszthumán létformák lehetnek teljesen szintetikusak, de implantátumok sorozatával száz százalékban átalakított hajdani emberek is. Vagy akár a tudat (és a test) mesterséges valóságba töltésével, tökéletesen emulált énünk. Infomorf lények. Mai észjárással szinte felfoghatatlan formák.
|
Cryonics - ha tényleg beválik, s ha lemenőink valóban fel akarnak éleszteni. Amúgy a lejegelés / üvegesítés önmagában még nem vezet a poszthumán állapothoz. Túlélési alternatíva a csúcstechnológia jegyében. Nano - az emberi szemmel láthatatlan gépecskék már az új evolúciós állapothoz közelítenek. Különösen akkor, ha megalkottuk az első önreplikáló összeszerelőt. A nitrogénfürdő variánsnál elengedhetetlen kellékek. Másrészt, s témánkat tekintve még fontosabb: a tudat-feltöltés lehetőségek egyikéből se hiányzik. És a rendszerré szerveződő pirinyó masinák, együtt, noha nem poszthumán entitások, de mindenképpen egyfajta kollektív (mesterséges) intelligenciával rendelkeznek. Főként, ha már nem a Turing-teszt lesz a gépi értelem egyedüli, kizárólagos mérője.
Uploading - a tudat (és a test) számítógépes környezetbe emulálása tűnik az abszolút poszthumán technológiának. S hogy az evolúció e fázisa mikorra várható, talán a feltöltésre vonatkozó prognózisok is adhatnak támpontokat: úgy, száz év múlva. (Az első emberi uploading és a Különösség között nincs oksági összefüggés.)
VR, internet - a kettőt aligha választhatjuk szét, a nano mellett amúgyis e téren várhatjuk a leggyorsabb áttörést. A poszthumán valósághoz tökéletes, a mai és a mindenkori húsvér realitással egyenértékű szimulált környezet igényeltetik. A fizika törvényeitől mentes (komplex) kísérleti világokhoz szükséges hardware-kapacitás csak idő kérdése. Internet: számos teóriát ismerünk - szemantikus Web (Alexander Chislenko), globális agy (Principia Cybernetica Project), Ben Goertzel Webmind tervezete...
Szuperintelligencia
A poszthumán állapot szuperintelligenciát feltételez. Utóbbit Bostrom így definiálja: "A legkiválóbb emberi agyakat minden területen - tudományos kreativitásban, általános bölcsességben, és társadalmi alkalmazkodó-készségben is - nagymértékben felülmúló intellektus."
Bostrom a jövőbe tekint |
A szuperintelligencia megvalósításán mesterséges intelligencia- és robotika-guruk munkálkodnak. Az idegháló-megközelítés aligha vezet célra, hiszen a tanulási folyamat nagyjából ugyanaz, mint a gyerekeknél. Egyelőre úgy tűnik, hogy a célt genetikus algoritmusok használatával jobban megközelíthetjük. És miután elértük, nem tekinthetjük többé magunkat a Föld legértelmesebb lényeinek. A transzhumanista gondolatok e ponton Kevin Warwick robotjövőjére rímelnek. A nagy kérdés: mit tegyünk azért, hogy a szuperintelligencia hasznunkra, s ne kárunkra váljon?
Bostrom két megoldást vázol fel: egyrészt önmagunk okos drogokkal (smart drugs, melyek nem azonosak a kábítószer néven ismert tudattágító szerekkel), kognitív módszerekkel, intelligens technológiákkal, neurális interface-ek, bionikus agy-implantátumok segítségével történő szuperintelligenciává fejlesztését, másrészt a tudat-feltöltést.