További Cyb cikkek
|
A transzhumanista technológiák önmagukban nem oldják meg a problémáinkat. Eszközök és nem célok. Hogyan használjuk őket? Politikusaink és a mögöttük, felettük sorjázó üzleti körök talán felfogják egyszer, hogy a minél több hatalom és pénz akarása, birtoklása helyett a nemzetközi együttműködésen nyugvó, bölcs és körültekintő tervezés hosszabb távon sokkal előrébb mutat. Hogy ne lózungokkal és dogmákkal bizonyítsanak, támadjanak, s ne a holnapi busás bevételek igézetében lehetetlenítsék el a holnaputánt. Hogy ráébredjenek: a tudomány és a technológia negatív hajtásai csak tudománnyal és technológiával törhetők le. Messzire tekintő projektekkel, a lehető legszélesebb nyilvánosság előtti, konstruktív vitákkal. Valahogy úgy, mint a K. Eric Drexler alapította Foresight Institute teszi évek óta.
|
Hogy találjunk konkrét megoldást a meghosszabbodott és még drasztikusabban meghosszabbodó élettartam és a túlnépesedés együttesen kezelendő, de egymással nem ok-okozati viszonyban álló problémájára. Mert a Föld fejletlenebb féltekéjén aligha beszélhetünk elöregedésről, drasztikusan növekvő lélekszámról viszont annál inkább. Még egy aktualitás: az extrópiánusok rendkívül veszélyesnek tartják az Egyesült Államokban hangjukat egyre erőteljesebben hallató genetika-, családtervezés- és abortuszellenes vallási csoportokat. Hosszabb távú stratégia: az oktatási rendszerek fejlesztése, a legszélesebb körű iskoláztatás, szaporodáskontroll. Még akkor is, ha előbb-utóbb, inkább utóbb, a világűrben létesíthetünk kolóniákat. (A rossz nyelvek interpretációjában: "kihasználjuk, lakhatatlan és túlszennyezett pusztasággá degradáljuk az anyabolygót, aztán utánunk az özönvíz!" Transzhumanista önzés - vélekedik Mark Dery. Egy ellenérv: minél intelligensebbek, annál tisztábbak, környezetbarátok a technológiák.)
Mert hiába a leendő űrvárosok, a populáció még akkor is az ideális létfeltételeknél lényegesen nagyobb mértékben nő, olyannyira, hogy a növekedés könnyen exponenciálisba is átcsaphat. Ezzel szemben a nyersanyagokhoz, a természetes és mesterséges erőforrásokhoz való hozzáférésünk csak polinom emelkedik. A két görbe közötti egyre drasztikusabb eltérés mihamarabbi korrigálásra szorul. A legracionálisabbnak tűnő megoldás az "exponenciális" népszaporulat polinom keretekbe szorítása. (Egyébként a populáció növekedési rátája az 1970-es csúcsról, 2,07%-ról 1998-ra 1,33%-ra esett vissza.)
Meghosszabbodott élettartam: körvonalazódnak az eljárások. De csak akkor lesz értelme, ha a plusz éveket egészségben, szellemi és fizikai képességeink teljes birtokában élvezhetjük. Szabadon, és nem magányosok otthonában. Hogy magunk döntsünk arról, számunkra mi jó, mi rossz, s ne mások szajkózzák belénk. Ha nem tetszik a nanotechnológia, nem kötelező élni vele... A társadalom alapja az egyéni szabadság, minden egyéb szempont csak ezután jöhet számításba. Az individuális szabadság és az információ elválaszthatatlanok egymástól. Cél az információ, a választási lehetőségek minél szélesebb körű megismertetése, hogy bárki bármikor bármilyen információhoz hozzáférhessen, aztán annak ismeretében dönthessen.
|
Világvége, második változat: terroristacsoportok destruktív nanogépek seregét zúdítják ránk. Gyorsakat, hatékonyakat, olyannyira, hogy a szürke veszély immáron fekete. Ellenszere: globális védőrendszer, megállás nélkül portyázó nanoőrjáratok.
Világvége, harmadik változat: egy hibásan programozott szuperintelligencia úgy dönt, az intelligencia valamennyi formáját, köztük önmagát is megsemmisíti.
Hogyan viszonyul a poszthumán szuperintelligencia a homo sapienshez? Nick Bostrom három lehetőséget vázol fel. Az első: fokozatos evolúció, békés egymás mellett élés, melyet hosszú ideig az ember dominál. A második: a poszthumán lények félistenek, köztük több extroszattva. Az ember maga is poszthumánná lehet, ám ha nem így akarja, a magasabb szintű intelligenciával akkor is jó viszonyt tart fenn. A harmadik: a poszthumán szuperintelligenciák úgy gondolják, nincs többé szükségük ránk... De mivel vagy "elme-gyermekeink", vagy kései leszármazottaink, az utóbbira a legkisebb az esély.