A Fibonacci-számsor alapján építkeztek Angliában

2006.01.05. 11:49
A Cornwalli Eden Park tanulmányi központban meglehetősen nehezen megvalósítható megoldást választottak egyes épületek tervezésekor: a Fibonacci-sorozat számai alapján építették meg a tetőszerkezetüket. A matematikai sorozat érdekessége, hogy a természetben eszerint fejlődnek a növények.

Egy középkori matematikai összefüggésre alapozva tervezték meg a növényvilágot bemutató Eden Park néhány épületét Délnyugat-Angliában. A híres Fibonacci-számsort a 13. század elején határozta meg Leonardo da Pisa, ismertebb nevén Fibonacci olasz matematikus. A 0,1 kezdetű számsorban minden további tag az előző kettő összege.

A sor érdekessége, hogy a természetben eszerint növekednek a növények, amire látványos példaként ismerik a napraforgó magokkal teli tányérját, amelynek a középpontból kiinduló ívelt magsoraiban ily módon emelkedik a magok száma. Az ilyen napraforgótányér-szerű szerkezeti elrendezés igen szilárd, de emberi eszközökkel meglehetősen bonyolult az elkészítése.

Gőzölés, ívelés

A délnyugat-angliai Cornwallban létesített Eden Park nevű, a növényvilágot bemutató tanulmányi központban mégis ezt a megoldást választották egyes növényházak tetőszerkezetének kialakításához, hogy ezzel is utaljanak a növényvilággal való kapcsolatukra. Helikopterről nézve a befedés előtt a tetőszerkezet ívelt szelemenjei valóban egy napraforgó tányérjára emlékeztettek, és a szarufák is ívelten emelkedve tartják az ácsszerkezetet.

Mindegyik faelem gőzöléssel hajlított, majd egymáshoz ragasztott deszkákból készült, a fedést rézlemezek alkotják. A réz ugyanis nem rozsdásodik, csak a felülete korrodálódik patinásan zöldessé, így, ha szükségtelenné válik, vagy csupán megsérül, lebontása után újra beolvasztható, felhasználható. Az oldalablakok ugyancsak újrahasználható üvegből készültek.

Szoros kapcsolattartás

Az Eden Park háromszintes, The Core (a mag) elnevezésű, a december elején megnyitott oktatóközpontja is ilyen szerkezetű. Ívelt szarufái a talajszintről indulva alkotják a tartószerkezetet. A rézlemez borítású tetőn tucatnyi világítóablak van, amelyeket négy, derékszögű háromszög alakú fakeret alkot.

Bár a Nicholas Grimshow vezette tervezőcsoport célja a természettel és anyagaival való szoros kapcsolattartás bemutatása volt, legalább annyi látogatót vonz a 3250 négyzetméteres alapterületű oktatási központ belülről részletesen megcsodálható tetőszerkezete, mint a növényvédelmet három fázisban bemutató két csarnok.