További Életmód cikkek

A magyar, illetve közép-kelet európai borongós, szürke és fekete árnyalatai uralta megemlékezéseknek szinte legkézenfekvőbb ellenpontja a "cukorkoponyák éjszakája", a día de los difuntos, azaz a mexikói halottak napja. A szintén november első két napján tartott népünnepélyen a jókedv, az öröm és a karneválszerű öltözékek a meghatározók. A Día de los Difuntos két napja alatt az indián, illetve főként azték hagyományok keverednek a változó helyi kultúrákkal, valamint a keresztény szokásokkal. Maga a dátum is utóbbi hatás jele az erősen katolikus Mexikóban, hiszen az aztékok eredetileg augusztusban, ráadásul egy egész hónapon keresztül ülték (táncolták) az ünnepet.
Halottak napja Mexikóban
A Mexikóban - és különféle változtatásokkal egész Latin-Amerikában - gyakorolt hagyomány eredete alapvetően azték, a katolikus rituálékkal később keveredett. Utóbbinak köszönhető, hogy az ünnepet november első két napján tartják, ugyanis az aztékoknál az Augusztus volt a halottakról való megemlékezés hónapja. A mexikói hagyomány szerint a megemlékezők ajándékokkal halmozzák el a halottakat, a halott gyerekeknek játékokat, a felnőtteknek gyakran tequilát raknak a sírokhoz, a virágok pedig arra szolgálnak, hogy odacsalogassák a halott szellemeket. A halottaknak szánt ajándékokat, ételeket a családok otthonukban is kirakják, közben pedig a halottról szóló anekdotákat, történeteket mesélnek egymásnak.Popkultúrák történeti kavalkádja
Ezzel párhuzamosan az utóbbi évtizedekben a hagyományos kétnapos népünnepet egyre gyakrabban előzte meg, ma pedig már bevett szokás lett Mexikóban az amerikai típusú halloween megtartása október 31-ének éjszakáján, azaz a gyerekek különféle - lehetőleg a halálhoz, illetve a túlvilághoz köthető - jelmezben a házakat járják, és ajándékokat, édességeket kérnek és kapnak. Az édességnek kicsikarását az Egyesült Államokban a szokás szerint a "trick or treat!" felkiáltás előzi meg (Piróth Attila remek magyarításával: "ha nem adsz, lesz kapsz!").
A halloween (elnevezése az angol "All Hallows Eve"-ből származik, ami mindenszentek előestéjét jelenti) Amerikában a huszadik század folyamán öltött nagyipari méreteket, a filmforgalmazók előszeretettel időzítik erre a napra a horrorfilmek bemutatását, egy felmérés szerint pedig az Egyesült Államokban a felnőttek nyolcvan, a gyerekek kilencvenhárom százaléka vesz részt aktívan a halloweeni házalásban, az eredetileg halottakat idéző népünnepély pedig simán megfér például az Elvis Presley-kultusszal is, és egyáltalán nem csak azért, mert a Király már meghalt. (A popkulturális keveredés azonban oda-vissza igaz, ugyanis az Egyesült Államok Mexikóhoz közeli részein, például Texasban, szintén gyakori a mexikói módon megtartott halottak napja).

Amerikába pedig az ír bevándorlók telepítették be a 19. század elején a halloween hagyományát, aminek az eredetijét náluk samhainnak hívják még mai is, és még a kifaragott tök is tőlük származik. Ezzel vissza is tértünk a kezdetekhez, részben be is záródik a kör, ha azt vesszük, hogy annak idején, közel ezerötszáz évvel ezelőtt a mindenszenteket a nyugati keresztény egyház ír nyomásra (bár ebben nem mindenki ért egyet) tette át a pünkösdhöz köthető májusi időpontról november elsejére, mely ma már az egész nyugati keresztény világban a halottakról való megemlékezésnek szentelt nap, és amely a pogány kelta hagyományok szerint az aratás végét, azaz az új év kezdetét jelölte, a halottkultusz jegyében.
A kínaiak tapsolnak
Buddhista eredetű, ám mégis számos hasonlóságot mutat egyes nyugati országok halottak napjához a háromnapos japán o-bon ünnep, melyet rendszerint (az utóbbi időben legalábbis) augusztusban, a nyári szünidő alatt tartanak, amikor néhány napra összeülhet a család, hogy rendbe hozza hozzátartozói sírját a temetőben. A japán halottak napját több mint ötszáz éve a bon ünnep is kíséri. A japánok a hagyomány szerint tánccal üdvözlik a halottak szellemeit, ezek a táncok az utóbbi évszázadok során azonban fokozatosan veszítettek eredeti rituális szerepükből, manapság pedig leginkább nyári, illetve szünidei eseményként nagy a jelentőségük.

A kínai naptár hetedik havának tizennegyedik napján tartják a kínaiak az úgynevezett szellemünnepet, ezen rituálisan adakoznak az elhunytaknak, ételt és ajándékokat adnak nekik, valamint pénzt is égetnek, hogy a szellemeknek ne kelljen szűkölködniük a túlvilágon. Bizonyos források szerint egyes kínai területeken szokás temetéseken nevetni és tapsolni, hogy a halott szelleme ne lássa hozzátartozói szomorúságát, ami megnehezítené számára a távozást, és az élőknek sem gyűlik meg a bajuk az itt ragadt lélekkel.
(Ha már a temetéseknél tartunk, egy érdekesség: az afrikai Ghánában bizonyos tárgyakról mintázott, például hal, rák vagy repülőgép alakú, színes, úgynevezett "fantáziakoporsókba" helyezik a halottakat).
A kínai néphagyományból eredő szellemünnepet, amit ma már sokan kínai halloweennek hívnak, az évszázadok során erősen összefonódott a buddhista ullambanával, mely viszont kifejezetten az öröm ünnepének, illetve havának számít a buddhista vallásban. A hetedik hónap tizenötödik napja ugyanis Buddha örömteli napja. A hagyomány indiai eredetű, később lett csak kínai színezete és keveredett össze a két ünnep.
Unalmas hagyományok, Prágában kurjongatnak
A hagyományokhoz valójában nem sok köze van, sokkal inkább szól az egzotikum iránti vonzódásról, valamint saját búskomor hagyományaink unalomba fúlásáról, hogy Prágában például idén rendezik meg harmadszor november elsején a día de los difuntost, mexikói módra. A dolog magyarázata egyértelműen nem a Prágában élő mexikói, illetve latin-amerikai kisebbség hatása, amely rendkívül csekélynek mondható.

Nálunk Magyarországon ehhez hasonló, nagyobb tömegeket megmozgató, vagy legalábbis médiapublicitást kapó új hagyomány nincsen kialakulóban, ha csak a jó esetben négynapos hosszú hétvégét végig italozással tölteni nem számít annak. De nem, ez egyáltalán nem számít új hagyománynak. A halloweenkor tartott maratoni, jelmezes horrorfilmnéző bulik viszont lassan világszerte elterjednek, az ilyesmi náluk is szolgálhatja az egyértelműen borongós temetői szokásaink színesítését.
Az idegen szokások vulgarizációja nem feltétlenül különbözik a száz, illetve ezer évvel ezelőtt bekövetkezett változásoktól, csupán a folyamat lett gyorsabb. Sőt, nem csak mi magyarok unjuk hagyományainkat, hanem - bármilyen meglepő is - a virágkoszorúkban tobzódó mexikóiak is, akik köztudottan sombrerót hordanak, tequilát isznak, gitároznak, többi kezükben pedig két pisztollyal felváltva tüzelnek folytonosan kurjongatva a levegőbe.
A hétvégi "papok és prostik" jelmezes-táncos buli például, a halloweennek a gót szubkultúra általi kézenfekvő adaptálása valójában nem sokban különbözik attól, hogy Mexikóban maszkokban futkározó gyerekek amerikai édességeket kapnak a megértően mosolygó bajszos apukáktól és anyukáktól október 31-én. Új hagyományok születnek, a régiek átalakulnak, állandó többirányú kölcsönhatásban. Nem feltétlenül köztudott például, hogy a riói karnevál - amely egyébként télbúcsúztató, illetve a böjtöt megelőző utolsó tobzódást ünnepli - az Európában már évszázadokkal ezelőtt is rendkívül népszerű, vallási eredetű álarcos mulatságoktól származik, és a 19. század elején a brazil katolikus elit honosította meg, aztán szépen fokozatosan egészítették ki a keresztény szimbólumokat a brazil, illetve afrikai kulturális elemek. Sziciliában pedig szokás a halottak napján ajándékokat adni a gyerekeknek, mármint az élőknek, éppúgy, mint mikuláskor.
Mindenszentek és halottak napja
A hagyomány szerint november elseje mindenszentek napja, amikor a szentekről, a mártírokról és a paradicsomban üdvözültekről emlékezik meg a nyugati keresztény világ, míg november másodika a halottak napja, amikor az elhunytakról, illetve a hagyomány szerint mindazon halottakról emlékezünk meg, akik még nem üdvözültek a mennyországban. Az ünnepet a nyugati keresztény egyházban 609-től (más források szerint 610-től) május 13-án, illetve Pünkösd utáni első vasárnap tartották. Ezt a dátumot tette át III. Gergely pápa (731-741) november elsejére, hogy az ünnep egybeessen az aratás végét és az óévet ünneplő kelta pogány samhainnal, melynek mai legfontosabb leágazása a halloween.
Közép- és Kelet-Európa legnagyobb részén, így Magyarországon is mindenszentek napján az emlékezők kilátogatnak a sírokhoz, rendbehozzák és virággal díszítik azokat, illetve gyertyát gyújtanak a halottak emlékére. Kisebb falvakban, illetve településeken nálunk is él még számos népi hagyomány. Sok helyen például a Mindenszentek hetében munkatilalom volt, így tilos volt télire káposztát gyalulni, mert úgy tartották, hogy megromlik. Egy hiedelem szerint, aki virágot szakított más sírjáról, azt elvitte a halott, az égő gyertyát pedig nem volt szabad más sírjára tenni, mert annak a halottnak a bűne, akinek a sírjáról elvették, átszáll a másik lelkére.
A november 2-i halottak napja a mindenszenteknél jóval későbbi eredetű: Szent Odiló clunyi apát 998-ban vezette be emléknapul a Cluny anyaház alá tartozó minden bencésházban. Hamarosan a renden kívül is megülték, és a XIV. század elejétől Róma is átvette. A halottakról, elhunyt szeretteinkről való megemlékezés és az értük való közbenjárás a purgatórium katolikus hittételén alapszik: azoknak, akik Isten kegyelmében hunytak el, de törlesztendő bűn és teher van még lelkükön, Isten színe előtt tisztulniuk kell. (MTI)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Megjelent a Wednesday új évadának előzetese, ekkor debütál a sorozat
A Netflix leplezte le az új kedvcsinálót.
április 24., 07:09
- Kultúr
Mégis műsorra tűzik az Őrült nők ketrecét Győrben
Alföldi Róbert jelentette be a hírt.
április 24., 06:17
- Kultúr
A koncertszínpadok után a kőszínházak is megnyíltak Sziámi dalszövegei előtt
Életmű a rendszerváltástól napjainkig.
április 23., 20:21
- Mindeközben
Köllő Babett elárulta, számára az Alkonyat sztárja testesíti meg a tökéletes férfit
2 órája
- Mindeközben
Alig lehet ráismerni Dwayne Johnsonra legújabb filmje, a The Smashing Machine előzetesében
3 órája
- Mindeközben
Ben Affleck elárulta, miért tűnik mogorvának minden lesifotón, de nem erre a válaszra számítottunk
4 órája
- Mindeközben
Weisz Fanni: Boldog nő vagyok a férjem mellett, elfogadom, hogy tőle távol áll a nyilvánosság
4 órája
- Címlapon
Luxuslakást és fizetést is kapunk, ha jelentkezünk erre a képzésre
Igen, Magyarországról is várják a jelentkezőket Dubajba.
4 órája
- Címlapon
Egyre több jel utal arra, hogy Trump valódi háborúra készül a legnagyobb ellenfelével
Szalay-Berzeviczy Attilával a mögöttes mesterterv buktatóiról beszélgettünk.
5 órája
- Kultúr
Meghalt több magyar eurovíziós produkció vokalistája
Wéber Helga 39 éves volt.
április 24., 07:48
- Kultúr
Véget érhet a borzalmak fürdőjének kálváriája
Megszólalt a BGYH vezérigazgatója.
április 24., 07:34
- Kultúr
Ez a különbség az Egri csillagok és a Hunyadi várostromjelenete között
Most mind a kettőt megnézhetjük.
5 órája
- Kultúr
Várandós volt a napokban meghalt egykori gyerekszínész
Sophie Nyweide hallotti bizonyítványa ezt állítja.
április 24., 08:31
- Kultúr
Luna, a tigrisnő teljesen meztelen volt, a tapadós tornadressz csak rá volt festve a testére
Különös találkozásnak lehetünk a részesei.
április 24., 13:21
- Kultúr
Olyan szabály lép életbe a 2026-os Oscar-gálán, amely mindent megváltoztathat
Meglepő, hogy ez még nem volt érvényben.
április 22., 11:47
- Kultúr
Vadai Ágnes az Operaházról kérdezte a minisztert, az államtitkár az Index cikkét ajánlotta a figyelmébe
A DK képviselője az átfogó vizsgálatról érdeklődött.
április 24., 11:35
- Címlapon
„Még mindig sírok, ha újranézem” – Bucsa, egy népirtás szemtanúja
Bucsa tragédiája nemcsak Ukrajnáé, hanem figyelmeztetés mindannyiunk számára.
6 órája
- Kultúr
Átadták a Zsoldos Péter-díjakat, íme az idei nyertesek
Több kategóriában jutalmazták a legjobb fantasztikus irodalmi alkotásokat.
április 23., 16:40
- Címlapon
Magyar Péter: Schmidt Mária holtukban is meggyalázza a több száz ukrán civil áldozat emlékét
A történész szerint nem csak az oroszok felelőssége lehet a bucsai mészárlás.
9 órája
- Mindeközben
Blake Lively ruhabakijától hangos az internet, még csak észre sem vette, hogy valami nem stimmelt kivágott estélyijével
6 órája
- Kultúr
Tíz szuper film, amiben a házastársak egymásnak feszülnek
A szerelem öl, butít és nyomorba dönt. Ezekben a filmekben biztosan.
április 22., 13:39
- Kultúr
Ebből a filmből minden kiderül a pápaválasztás titkos folyamatáról
De azért pontatlanságokból sincs hiány a Konklávéban.
április 23., 15:40
- Kultúr
Tiszta vizet öntött a pohárba egy történész a Hunyadiban megjelent beszédstílussal kapcsolatban
Nincs bizonyíték arra, hogy a nyugati romlottság magasabb fokon lett volna bármely korban.
április 24., 13:50
- Kultúr
Minden magyar megőrül érte, de lehet, hogy az életét kockáztatja
Lángos, kürtőskalács, gulyás: hol a határ?
április 22., 10:19
- Kultúr
Pont került az országos botrány végére, de nagy árat fizet érte a pécsi cég
Döntött az önkormányzat.
április 23., 11:10
- Kultúr
Euróvíziós Dalfesztivált megjárt előadó érkezik a Szerencsi Artúr Napok Fesztiválra
A közönség a nyitónapon mulathat az együttes zenéjére.
április 22., 16:31
- Kultúr
George Clooney reagált Donald Trump patkányozós kirohanására
Az amerikai elnök másodrangú színésznek nevezte őt.
április 23., 05:42
- Kultúr
Ha jót akar enni, itt minden van, mi szem-szájnak ingere
Kardamom, fahéj, sáfrány, datolyamelasz, cheddar sajt, sült bab, görögdinnyelekvár.
április 22., 18:27
- Kultúr
Szörnyű tettéről kérdeztük a Last of Us főgonoszát
Az Abbyt játszó Kaitlyn Deverrel interjúztunk.
április 22., 15:43
- Kultúr
Már 150 ezernél is többen látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet
Lakos Nóra alkotása a rendszerváltás óta készült legsikeresebb magyar élőszereplős családi film.
április 22., 17:07
- Kultúr
Nagyot robbant az első szlovákiai magyar sorozat, beszólogat mindkét oldalra
Csak a Squid Game előzte meg a Pressburgot.
április 22., 16:20